Site-ul asociației economiei: creație / funcționalități

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Site-ul asociației economiei: creație / funcționalități




de Christophe » 24/06/11, 15:19

Aici am decis să iau taurul de coarne și în cele din urmă să-mi răsucesc mânecile pentru a crea site-ul asociația econologie.

Cunoașteți asociația de ecologie care s-a născut în ianuarie 2010, dar care a vegetat abia de atunci: https://www.econologie.com/forums/associatio ... t8916.html

Pledez vinovat, sunt principalul responsabil: nu am reușit să motivez oamenii prin intermediul forum ! (dar nici tu nu ai pus prea mult!)

Trebuie să spunem că suntem 6 membri care au plătit taxa de membru în 2010 (adică nici măcar toți membrii fondatori ... fără comentarii Domnilor ...).

Dar aceasta nu este o problemă în sine, deoarece nu avem costuri cu excepția a 15 € pe an la casa asociației și a câtorva euro pe lună pentru contul bancar. (bine, fără costuri, e ușor de spus: am avansat în continuare 140 de euro pentru publicarea creației!).

Problema este că această lipsă de motivație, într-adevăr nu m-a motivat personal să motivez alte persoane, este un cerc vicios de (dez) motivație ...

Deci, poate acest site dedicat asociației va fi un schimbător de jocuri? Sper...

Nu mai vorbesc, am decis să folosesc Site Google să o facă!

Avantaje: fără taxe, fără gazdă de plătit, fără nume de domeniu (dar este posibilă redirecționarea), multe instrumente Google accesibile (calendar, planificare, partajare documente, google map, picasa ... etc etc ...) , este posibilă gestionarea mai multor utilizatori (cu condiția să aveți un cont google), transmiterea ușoară către alte persoane, dacă este necesar ...

Dezavantaje: văd că unul este google (pentru unii este o problemă ... păcat ...).

Scopul site-ului va fi, pe lângă forums:

a) Prezentați asociația „curat” (aparent nu este suficient de clar și îngrijit pe un forum)

b) Sintezați și difuzați lucrarea / acțiunile / publicațiile

Adică, pentru început, un rezumat a ceea ce s-a făcut forums. Sunt deja multe !! O enormă operă de sinteză pe anumite subiecte / subiect de forums este de făcut!

c) Organizați printre membri (pe lângă forums, cum ar fi utilizarea unei agende, a unui sistem de știri comunitar / cooperativ ...)

d) Colectează membri / fonduri / donații

e) Înființează proiecte de realizare mai concrete (când d) este suficient)

Dacă aveți alte idei de conținut / funcționalitate, spuneți-le imediat și vedem ce se poate face.

Dă-mi vreo 2 săptămâni să-ți prezint o primă versiune „difuzată”!
Dernière édition alin Christophe 03 / 12 / 14, 22: 09, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 24/06/11, 18:31

Bună Christophe,

Vă mulțumim pentru aceste informații 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/06/11, 19:59

Christophe te uiți la mesajele tale personale, te rog.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/06/11, 20:05

Răspuns...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/07/11, 11:21

Există testeri beta? 8)

Dacă da, trimiteți-mi un PM și vă voi explica de îndată ce este "beta testabil"

Iată o previzualizare (aspectul se poate schimba în continuare):

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220