Sfaturi și remedii (hangovers) pentru hangovers

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Sfaturi și remedii (hangovers) pentru hangovers




de Christophe » 09/05/12, 12:26

Câteva informații care pot ajuta animalele de petrecere ...

10 sfaturi naturale pentru a-ți vindeca mahmureala

Drepturi de autor pentru cocktailuri: Garwee În timp ce mulți francezi au petrecut aseară - și probabil alții vor bea pentru a uita (!), Am dat peste un articol foarte relevant pe site-ul revistei Good: autorul său, Alexandra Spunt, oferă zece sfaturi de sănătate pentru a vă ajuta să vă recuperați dintr-o noapte mare. Și s-ar putea să recunoașteți imediat: le-am testat și le-am aprobat deja. Iată deci 10 sfaturi pentru a vă recâștiga prospețimea ...

Putem fi verzi, să mâncăm sănătos, să facem yoga, să folosim produse organice etc. ne place și să petrecem până la sfârșitul nopții. Dar durerea de cap și stările de letargie în care ne găsim uneori pot fi tratate altfel decât cu paracetamol, un pachet de chipsuri sau alte junk food. Principalul lucru este descongestionarea ficatului și transpirația prin toți porii.

Așa că încercați mai întâi supa miso cu ouă. : rețeta japoneză are avantajul de a furniza elementele de care are nevoie micul corp, apă, sodiu, substanțe nutritive care lipsesc din cauza efectelor diuretice ale alcoolului. Supa Miso este făcută cu alimente fermentate care conțin bacterii sănătoase și ajută digestia. Ouăle conțin și un aminoacid (cisteină) util în combaterea acetaldehidei, o toxină produsă prin transformarea etanolului în ficat și responsabilă pentru înfrângerea ta. Așadar, s-ar putea la fel de bine să nu te privezi de ea a doua zi.

Eliberați pe Omega 3, care au printre alte calități importante capacități antiinflamatorii. Îl veți găsi în alge marine (zumzet, tartar de alge!), Ulei de cânepă, in (consumați-l în semințe crocantându-le bine sau în ulei), pește gras (dar preferați peștele mic în acest caz, cum ar fi sardinele sau macrouul), nucile și legume verzi.

Hidratează cu Kombucha : nu este foarte apetisant Sunt de acord (a se vedea fotografia opusă) - Kombucha este o ciupercă care se cultivă într-o oală cu zahăr și apă, astfel încât băutura care are ca rezultat ușor alcoolică și fermentată. Nimic asemănător care să aducă confort, crede-mă!

Fă dragoste sau îmbrățișări. Este în regulă să te simți bine, iar contactul fizic eliberează oxitocina, hormonul atașamentului. Acest lucru vă permite să vă eliberați de sentimentul de vinovăție și starea de spirit sumbru care vă pot copleși. Desigur, cel mai bine este să te îmbrățișezi cu cineva care îți place - și care îți poate descurca respirația, altfel nu te va ajuta ...

Faceți un masaj. Perfect pentru relaxare, drenare și stimularea sistemului imunitar. Deci, dacă aveți ocazia, nu ezitați!

Nu, apa nu rugineste. Dacă îți plac spa-urile, camerele de aburi sau saunele, acest lucru poate fi util pentru regenerarea ta prin îmbunătățirea circulației și eliminarea toxinelor. Puteți face chiar spa-uri în baie, făcând excepțional o baie cu câteva picături de eucalipt în ea. În timp ce transpirați, nu uitați să vă hidratați după aceea - de ce nu cu apă parfumată cu suc de lămâie sau castraveți?

Exercițiu! Nimic ca să faci un mic sport dacă îți place. În sfârșit, dacă îți vine. Mi s-a întâmplat să fac câteva momente în piscină după nopți scurte, doar ca să mă antrenez, să elimin toxinele și să mă trezesc bine. Foarte eficient, dar trebuie să te motivezi!

Faceți-vă un smoothie cu banane / afine / varză / lămâie. „Plin”, el, antioxidanți, potasiu, zaharuri naturale, vitamine, enzime digestive. Fă-o singur, de preferință cu produse organice (chiar dacă nu foarte locavore sunt de acord ...). Vom evita băuturile gata preparate care sunt pline de supermarketuri.

Bea apă de cocos. Ei bine, nu este întotdeauna ușor să aveți una la îndemână, dar apa proaspătă de nucă de cocos este cunoscută pentru efectele sale benefice asupra mahmurelii. Chiar și ziarul american Time îl recunoaște, explicând că compoziția sa este foarte apropiată de electroliții din sânge. Dacă poți, ia o nucă de cocos verde, chiar mai bine!

În cele din urmă, bucură-te de mahmureala ta. Da, dacă ai petrecut așa, probabil ai simțit nevoia să te distrezi. Petreceți ziua fără să faceți nimic, să rămâneți fericiți în fața televizorului, să faceți o pauză ... uneori se simte bine, să vă deconectați complet.

Și tu, ai vreun sfat despre natură pentru a-ți reveni după serile mari?


Sursa: http://alternatives.blog.lemonde.fr/201 ... e-de-bois/

Mi s-a spus și despre bicarbonat de luat, dar nu știu când (când te trezești oricum, nu funcționează prea mult ... cel puțin în cazul meu ...) ... pe de altă parte, bea mult (când te culci) te ajută (cu condiția să ai o vezică mare hihihi)!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/05/12, 12:53

Cel mai usor :
nu beți prea mult, din aceste lucruri murdare, care pe termen lung duc la multe boli, cancer, infarct, etc. .. !!!!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/05/12, 13:48

José spunându-l !! În plus, un remediu anti-mahmureală perfect ar fi foarte dăunător sănătății publice !!

ps: ai un mesaj privat care așteaptă câteva zile dedicate! : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 30/12/12, 20:45

Un alt sfat (pentru poimâine): http://www.maxisciences.com/alcool/les- ... 28140.html

După cum arată un sondaj recent, 9 din 10 francezi intenționează să bea alcool în ajunul Anului Nou. Multe treziri promit că vor fi dificile pe 1 ianuarie 2013, cu excepția celor care au avut ideea bună de a păstra sparanghelul în frigiderul lor ... Cel puțin așa relevă un studiu coreean!

Cine nu a experimentat niciodată o trezire dificilă, cu greață, dureri de cap, senzație de oboseală, a doua zi după o seară prea beată? Ei bine, potrivit unui studiu coreean publicat în 2009 în Journal of Food Science, există un remediu miraculos pentru toate aceste simptome neplăcute ale mahmurelii. Conform acestui studiu, ar fi suficient să mâncați sparanghel seara pentru a evita efectele nocive ale alcoolului. Bogat în aminoacizi și săruri minerale, sparanghelul ar elimina într-adevăr toxinele prezente în organism după absorbția alcoolului.

Cercetătorii de la Institutul de Științe Medicale și Universitatea Jeju din Coreea de Sud au observat efectele componentelor germenilor de sparanghel asupra ficatului uman. „Rezultatele arată că sparanghelul are o funcție împotriva mahmurelii și protejează împotriva atacurilor toxice asupra celulelor hepatice”, au dezvăluit cercetătorii.

Ar fi putut fi o veste bună dacă nu am fi fost la mijlocul lunii decembrie! Într-adevăr, nu va fi ușor să găsești sparanghel în această perioadă, acestea fiind consumate în general între mai și iunie. O altă soluție anti mahmureală este disponibilă tuturor animalelor de petrecere: abstinența!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 271