Un site care iese ... pensive! - În linia de econolo?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)

Un site care iese ... pensive! - În linia de econolo?




de Billie » 30/11/05, 14:18

Am descoperit în această dimineață
pensives.com

Încă nu am explorat totul, dar ceea ce am văzut m-a bucurat și m-am alăturat exact ceea ce încerc să merg.
Nu știu de unde vin acești oameni, dar au o analiză destul de bine argumentată, care atinge semnul.

Te las să judeci!
Și anunțați-ne ce credeți.
:P
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 30/11/05, 14:38

Site foarte bine documentat, dar greu de citit și de navigat, mi se pare ... Este păcat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 30/11/05, 15:18

Este adevărat că acest site este într-adevăr.
După cum s-a spus ... păcat pentru navigabilitate.
Nu au respectat regula celor 3 clicuri și este un
puțin greu de plecat.
dar altfel este foarte instructiv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)




de Billie » 30/11/05, 15:24

Într-adevăr, fiind un „designer grafic”, confirm „anergonomia”. Dar hei, este sobru (ar putea exista gradiente roz și portocalii și clipart animate peste tot! : Lol:) și important este conținutul, bine scris, clar, așezat și documentat ... cu multe link-uri.

Această prezentare a „alternativei”, ca și site-ul, aruncă lumină asupra multor lucruri:
Termenul de tehnici alternative vorbește de la sine. Evocă posibilitatea de a deschide calea către alte realități sociale, grație implementării tehnicilor care răspund la probleme reale, apelând - în acest caz - la căutarea unei autonomii mai mari. Ființa ideală, desigur, autonomie totală: dar aici, alternativa este cu adevărat utopică.

Spiritul alternativ s-a epuizat. În plus față de factorii istorici (în special, prăbușirea comunităților din anii 70 și 80), se poate menționa paradoxal evoluția companiei, în ansamblu, către o preocupare mai ecologică.

De-a lungul conferințelor internaționale, s-au impus termeni politici corecți, cu atât mai corecți cu cât orice guvern - oricât de poluant ar fi - îi poate lua în calcul, cum ar fi dezvoltarea durabilă sau durabilă.

În același timp, cei activi în domeniul tehnicilor alternative au găsit cârlige cu autoritățile publice. Aceștia, pe lângă faptul că au mijloace financiare uimitoare, se înțeleg ca niște hoți în mod echitabil cu profesioniștii, în ceea ce privește lipsa de însușire a tuturor acestor tehnici din partea publicului.

Nu este surprinzător faptul că businessismul este asociat cu păstrarea cunoștințelor și o tendință profundă de infantilizare a publicului.

Pe scurt, promovarea cunoștințelor populare și descentralizate nu este probabil o prioritate într-un astfel de context.

Totuși ... minune de minuni, tehnicile adecvate s-au bucurat de mult timp de un succes persistent în cooperare cu țările în curs de dezvoltare!

Acest lucru dă naștere la oportunități reale de a descoperi persoane resurse, documentație, precum și realizări concrete, dovedite, al căror succes este adesea de interes vital pentru populațiile în cauză (...)

http://pensifs.com/techniques/accueil-sources.php
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 30/11/05, 15:33

Sunt ocupat să navighez pe site, nu e nimic de spus că este o descoperire
care își merită greutatea în aur.

Sunt încă la nivelul sobelor cu lemne, învăț din fiecare pagină
totuși, am încălzit cu lemne de 20 de ani pe cont propriu și
restul cu părinții mei.
0 x
Gigie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/11/05, 16:33

site-ul pensifs.com




de Gigie » 30/11/05, 16:36

Vă mulțumim că ne-ați adus în atenție acest site. Este foarte interesant. Dar nu am găsit secțiunea obișnuită acolo "Cine suntem noi?"
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 30/11/05, 16:45

Da, la fel ... și eu, această parte mă îngrijorează: http://pensifs.com/techniques/epistemologie.php

Am o mică dificultate în a-i înțelege utilitatea .... Ce mesaj doresc să transmită?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)




de Billie » 01/12/05, 10:37

Da ... nu văzusem, ar merita o lectură cu mai mulți ochi și cu capul odihnit!

Ceea ce înțeleg este critica posturilor științifice care validează sau nu poziția și referința morală a științei în societate:
- legitimitatea ei în ochii tuturor
- capacitatea / disponibilitatea sa de a pune la îndoială teoriile
- viața sa în contextul predării

aproximativ vorbind: știință, îndreptată spre om sau spre tehnici „utilitare”?

Dar acest lucru merită clarificat și ar trebui să vedem cine sunt oamenii menționați!

O astfel de propoziție mă lasă sceptic:
„Dar cel mai interesant element este posibilitatea unei conștientizări a potențialului unor teorii precum falsificismul ca început al definiției unui nou tip uman, capabil să răspundă eficient provocărilor lumii moderne.”

:?
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.
Avatar de l'Utilisateur
Billie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 02/05/05, 08:42
Locul de amplasare: Villeneuve de Berg (07)




de Billie » 01/12/05, 10:45

http://fr.wikipedia.org/wiki/Karl_Popper

Unde aflu că „refutabilitatea” se spune în engleză: falsifiabilitate
cuvântul francez „falsificare” m-a indus în eroare puțin în lectură ...

http://fr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Kuhn

Fffff ....

A fost doar pentru informații!
: Roll:
0 x
"Noi recunoaștem fericirea la zgomotul pe care îl face atunci când acesta dispare." Jacques Prévert.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 01/12/05, 11:40

Billie a scris:http://fr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Kuhn

Fffff ....

A fost doar pentru informații!
: Roll:


Oula ... Am o mică problemă cu filozofii ... : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242