Haideți să inventăm Revoluția!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Haideți să inventăm Revoluția!




de Grelinette » 08/01/14, 23:04

Și hop, încă o nouă dezbatere!

Istorie mică (voi încerca să o rezum scurt):
Astăzi am primit un apel de la operatorul meu de telefonie mobilă (Op):

Op: Bună ziua, sunteți domnul Grelinette? ...

Gr (Grelinette): Da, sunt eu, despre ce este vorba? ...

Op: Permiteți-mi să mă prezint, sunt domnul Jtembrouille de la compania Op, operatorul dvs. de telefonie mobilă. Vă sun pentru a vă spune că pentru a mulțumi clienților săi fideli (și bla bla ...), compania OP a decis să vă ofere o ofertă gratuită excepțională: dacă sunteți de acord, extindem oferta promoțională cu 10 Reducere lunară de € pe lună de care beneficiați de pachetul dvs.

Gr: De fapt, nu prea înțeleg: mă întrebați dacă sunt de acord să nu creșteți factura lunară de telefonie mobilă. Asta e corect ?...

Op: Absolut! să vă mulțumim loialității (blablabla ...) și vrem să știm dacă această ofertă GRATUITĂ vă interesează?

Gr: Este amuzant întrebarea ta ... dacă brutarul meu decide să nu mărească prețul baghetei sale, nu își va întreba clienții dacă sunt de acord sau nu ... și pe de altă parte Cu greu văd un client care îi răspunde: „Ha, nu, atunci vreau să-mi plătesc bagheta mai scumpă!”. Hmmm ... oferta ta este foarte drăguță, dar unde este înșelătoria?

Op: Nu există nicio înșelătorie, este pentru a mulțumi clienților săi fideli (și re blablablabla ...)


etc, etc, etc, pentru a ajunge în cele din urmă la înșelătoria care constă în relansarea pachetului pentru 12 luni de captivitate!

Cu asta, îi mulțumesc domnului Jtembrouille spunând că mă voi gândi la oferta sa generoasă gratuită, dar nu chiar, și închid. Câteva minute mai târziu, un alt apel. Ridic, dar nimic și îmi spun că am durat prea mult să răspund. Fac un memento automat, eroare gravă: dau peste un sistem de mesagerie plătit !!!!

Aceste necazuri m-au enervat atât de mult încât m-am întrebat ce să fac pentru a mă opune acestui tip de manevră insidioasă și perversă?

Pentru început, m-am uitat la ofertele competiției și ... Hô surpriză, a existat același pachet pentru mult mai puțin și fără obligație! În plus, este și mai ieftin dacă am deja un telefon ... dar trebuie mai întâi să verific dacă telefonul meu nu este „blocat” !!!!! (cam de parcă brutarul meu îmi vindea baghete de pâine împiedicându-mă să gust să le gust pe cele ale concurentului său ...).

O mică verificare rapidă mi-a permis să văd că va trebui să „deblochez” telefonul. Nu contează, o căutare rapidă pe net îmi arată site-uri care „deblocați gratuit"pur și simplu cu codul IME.

Prin urmare, mă apuc de manipulare urmând scrupulos pașii clar explicați până la ... introducerea numărului cardului de credit !!!! :şoc:

Destul e destul ! S-a săturat de aceste noi sisteme de vânzări care păcălesc și mint pentru a te înșela.

Ne-am indignat deja cu Stéphane Hessel, dar fără prea mult succes, acum trebuie să ne rebelăm eficient.

Trebuie să creăm Revoluționar, o știință care să se opună, să lupte și să dezmembreze toate aceste companii a căror activitate este minciuna, escrocheriile și escrocheriile!

... idei?
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/01/14, 23:13

aruncați în aer cei care merită aș vrea să vă ajut

dar am ales un alt nume decât revoluționar ... seamănă prea mult cu ecologia ... prea din păcate devalorizat sau ridiculizat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 09/01/14, 10:29

Bună idee Greli (2014 te stimulează? :) ) și chiar remarcă terminologia că chatelot ...

Sugestii:

Escrologie
Arnacologie
Margouilinogie
Requinlogy
...

LOL
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 09/01/14, 10:34

escrologia este deja luată, privește o practică din lumea ecvestră (un indiciu, uitați-vă la „etologie”)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 09/01/14, 10:37

Ah? Si ce inseamna asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/01/14, 12:51

Merg pe jos!

cu condiția să se ia măsuri pentru stat (francez, belgian, de fapt) pentru vânzarea forțată.

Efectiv, risipind bani publici, etc ... presupus cu acordul oficialilor publici. Dar nu sunt împuterniciții mei, deoarece eu nu votez pentru ei ..... : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/01/14, 13:44

Escrologie
Arnacologie
Margouilinogie
Requinlogy


de ce logie? trebuie să studiem escroci?

nu trebuie să le studiem, trebuie să le distrugem!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 09/01/14, 13:56

Da, dar pentru a distruge bine, trebuie să studiezi un minim ...

: Cheesy:

Apoi a rămas în logica „... logică” a lui Grelinette ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 09/01/14, 13:58

chatelot16 a scris:de ce logie? trebuie să studiem escroci?

nu trebuie să le studiem, trebuie să le distrugem!
Sun Tzu a spus: "Dacă îți cunoști dușmanii și te cunoști pe tine însuți, o mie de bătălii nu te vor putea învinge. Dacă nu-ți cunoști dușmanii, dar te cunoști pe tine însuți, vei pierde unul din doi. Dacă nu te cunoști pe tine sau pe dușmanul tău, fiecare va fi un mare pericol" : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/01/14, 15:00

complet de acord ! dacă este pentru a apăra că pentru a ataca trebuie să studiezi totul!

Deci, în cazul escrocilor de telefon (ar fi prea frumos să spunem comerciant de telefonie), el înmulțește ofertele fals avantajoase

pentru a debloca un telefon de parcă operatorul nu ar fi suficient de rău, există în jur o grămadă de vulturi și mai răi care oferă deblocare cu plată, în timp ce cu operatorul original (portocaliu în cazul meu) este gratuit: tocmai am facut-o
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 259