Politică: du-te Verzii! Mică poveste trăită ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Politică: du-te Verzii! Mică poveste trăită ...




de bob_isat » 25/01/06, 09:55

Permiteți-mi să vă spun ce mi s-a întâmplat ieri. Am avut ocazia să mă întâlnesc cu cel mai faimos lider cu mustață al partidului verde ... care va fi numit domnul M. 8)

La finalul unei conferințe despre comerțul echitabil, am decis să vorbesc cu el despre motorul pantone:

bob_isat: Scuză-mă domnule M. ....

Domnul M.: ah, voi ați pus întrebarea „ce putem face în afară de a cumpăra cafea din comerț echitabil pentru a face lumea mai echitabilă ..”

bob_isat: da, sunt eu. Știi, la nivelul meu, încerc să fac ceva pentru planetă ...

Domnul M.: ah, asta e ...

bob_isat: da, fac parte dintr-un grup de promovare a motorului pantone ...

Domnule M .: ce ??

bob_isat: motorul pantone. este un sistem de reducere a consumului și a emisiilor poluante de la mașini

Domnul M.: ??

bob_isat: este un sistem care circulă foarte mult în acest moment în lumea verde. Știi, am făcut pași cu ADEME, dar ne-am trimis mereu acolo. Mă gândeam că poate verdele ne poate da un impuls ...

Domnule m :PUh, e frig aici, când mergem la restaurant?


Așa că ne-am dus la restaurant cu niște credincioși ai petrecerii verzi locale ... La restaurant, nu am putut să mă angajez din nou pe subiect, dar am înțeles că nu-i pasă.

deci poate că nu știam să fiu suficient de convingător sau că ar fi trebuit să am un power point în apropiere care să-i arate (și de ce nu o mică pană în c ....?). Sunt încă un pic dezamăgit că bucătarul nu cunoaște sistemul (petrecut de 3 ori la televizor în timpul orelor de vârf de ascultare) și că nu arată mai mult interes decât atât.

În cele din urmă, vă las să meditați ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 25/01/06, 10:09

Ei bine, asta dovedește că nici directorul energiei verzilor, nici diferiții aleși verzi contactați (Alain d'Orange mi se pare) nici măcar nu au transmis informațiile pe care eu (și alți oameni) i-am transmis-o.! E frumos să fii luat pentru un idiot! : Evil:

Foarte bine această mică nenorocire .... Rezumă-mă, merită puțin o veste! Am spus că îi denunțăm pe escroci, nu? Ei bine, am 2 degete pentru a clasifica verdele în aceeași categorie!

Altfel mănânci des la restaurant cu domnul M.? Waaw ... știi următoarea întâlnire, astfel încât să putem face o acțiune musculară :D

"Mamere luat ostatic într-un bierstub alsacian de către economiști!" : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 25/01/06, 10:30

DA! Și am profita de ocazie pentru a avea una dintre aceste varză murată !! un super regal !!!
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia




de emlaurent » 25/01/06, 18:39

hi,

Cred că ești pe un drum greșit ...

Domnul M este un politician de la Partidul Verde. Prin urmare, el este implicat în politică.
Să spunem că aspectele ecologice și energetice reprezintă unul dintre aspectele puternice ale programului său. Prin urmare, el se va ocupa de aspectele umane, sociale, economice și politice pentru a promova aceste aspecte ecologice. În toate acestea, trebuie să folosim tehnologii (eoliene, solare, combustibili verzi, comportament) în diferite tipuri de domenii (transport urban și rutier, terțiar, aprovizionare etc.).
Și pantonul din toate acestea? Este unește posibilitatea de a reduce consumul și poluarea la motoarele auto. Nu reprezintă soluția miracolă care va revoluționa energia și ne va salva de dezastrul care va urma. Fii atent, nu denigrez procesul Pantone ': D'

Domnul M este un reprezentant politic al unui partid și va jongla cu o cantitate de date pentru a avansa cauza pe care o apără ... Deci, credeți că dacă știe pantonul !!

Dacă doriți să fiți interesați de politicile pantone, trebuie să găsiți un consilier sau un expert care să se ocupe de aspectul poluării în transport și care să fie atent la o astfel de soluție tehnică inovatoare.
De exemplu, citiți cărțile lui N. Hulot („sindromul titanic” de exemplu) sau explică modul în care intervine cu Chirac și ministerele pentru a avansa un astfel de punct sau pentru a propune o astfel de abordare. Acestea sunt tipurile de persoane pe care trebuie să le contactați! Cei care lucrează în ministere și care sunt conștienți de tehnicile și realitatea de pe teren.

Sper să nu te dezamăgesc sau să te șochez, dar trebuie să știi cum să pui lucrurile la locul potrivit ...

E.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 25/01/06, 18:57

emlaurent a scris:De exemplu, citiți cărțile lui N. Hulot („sindromul titanic” de exemplu) sau explică modul în care intervine cu Chirac și ministerele pentru a avansa un astfel de punct sau pentru a propune o astfel de abordare. Acestea sunt tipurile de persoane pe care trebuie să le contactați! Cei care lucrează în ministere și care sunt conștienți de tehnicile și realitatea de pe teren.


Am făcut deja această propunere pe forum și practic mi s-a spus că nu ar trebui să punem căruța înaintea calului.
iată o știre pe care tocmai am văzut-o pe site-ul PMC
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 25/01/06, 21:56

emlaurent a scris:Sper să nu te dezamăgesc sau să te șochez, dar trebuie să știi cum să pui lucrurile la locul potrivit ...
E.

Nu ne dezamăgești și nu ne șochezi. Ceea ce spui este foarte adevărat. Și atunci MM trebuie adesea pus la îndoială cu privire la subiecte mai mult sau mai puțin serioase ...

emlaurent a scris:Acestea sunt tipurile de persoane pe care trebuie să le contactați! Cei care lucrează în ministere și care sunt conștienți de tehnicile și realitatea de pe teren.

De fapt, fac lobby.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/06, 23:58

Da, sunt complet de acord să folosesc oameni precum Nicolas Hulot (am citit recent „sindromul titanic”) care are puterea de a asculta oamenii de știință și politicienii și care este, de asemenea, un public foarte cunoscut.
Poate că este necesar să faceți cunoscută economia în situl lui N. Hulot în timp ce vorbim despre pantonă, iar efectul bumerang va apărea, un fel de reacție „pantoniană” care ar putea declanșa un clic pentru a implica politicieni și industriași . Este incredibil faptul că ANVAR nu subvenționează dezvoltarea pantonei.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena




de Jean-Francois » 26/01/06, 00:01

În orice caz, ecolopolitica are doar un ecolog pe numele mașinilor companiei lor, casa lor super mare, înfometată de energie ............. și așa mai departe și cele mai bune

singurul lucru care îi interesează este bara de bani - >>> fac două sau trei acțiuni stupide pentru a fi văzuți bine dar niciodată nimic concret ........... dovada turbinelor eoliene ... bine hai să punem una sau două centrale electrice pe gaz în schimb este mai puțin vizibil și mai rău hoooooo este GNC ... nu poluează este gaz natural ....... .pis CO2 este invizibil nu ca aceste elice mari care enervează pescărușii gnarfffff

aici este voilou :P
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)
... ______
... / ______ \
. (00 = H = 00)
.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 26/01/06, 00:02

Ne pare rău să vă dezamăgesc, dar am contactat fundația Hulot (pentru a-mi prezenta munca și econologie.com) ... ca și ceilalți pe care mi-au trimis-o în plimbare ... : Evil:

Să nu uităm că Hulot este sponsorizat de EdF (cel mai mare client al Areva), l'Oreal ... și TF1 ... prin urmare, 3 mari companii foarte respectuoase pentru mediu : Wink: ... nu cred că poate face ce vrea ...

ps: Am încercat și eu cu Hubert Reeves ... se pare că va fi foarte sensibil la fragila noastră planetă ... secretarul său nu a adus niciodată vestea ... :|
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 26/01/06, 00:10

N. Hulot și-a explicat adesea relațiile cu sponsorii săi: preferă să joace jocul și să aibă o voce cu spectatorii tf1 și J. Chirac decât să rămână tăcut în colțul său. Consider că această alegere presupusă are sens. Nu trebuie uitat că a făcut mult pentru conștientizare în anii 80 cu spectacolul său.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199