Noul magazin

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Noul magazin




de Christophe » 10/11/15, 18:30

O altă schimbare importantă legată de migrarea serverului de duminică https://www.econologie.com/forums/forum-en-l ... 14309.html am făcut o actualizare profundă de magazinul ecologic!

Trecuseră luni de când lucrarea era în desfășurare, există încă multă muncă la nivel de proiectare, dar esențialul este făcut ...

Sistemul trece de la un vechi ZenCart din 2006 (dar care și-a făcut treaba bine în toți acești ani) la cea mai recentă versiune a Prestashop.

Rezumatul a ceea ce s-a făcut din iulie:

Importul conturilor și comenzilor clienților
Migrarea fișelor de produse
Reproiectarea tuturor categoriilor
Lucrați la aspect (pentru a îmbunătăți)
Stabilirea sistemelor de plăți
Configurarea profilurilor de livrare
Migrarea plăților CIC (finalizată astăzi)

Ce aduce acest lucru în comparație cu vechiul sistem (pentru a începe):

Navigare mai bună „actualizată” (va deveni și mai bună)
Sunt posibile mai multe funcții (module de adăugat), de exemplu: un program de fidelizare și sponsorizare sunt deja disponibile
Un CMS integrat

Dacă ați fi fost clientul vechiului magazin, contul dvs. a fost, prin urmare, importat, adică informații, adrese și istoricul comenzilor, puteți testa (longitudinal în :) ): https://www.econologie.com/shop/connexion .

Parolele au fost importate ... dar unele, prea simple, nu mai sunt acceptate de noul sistem de gestionare a magazinelor.

Prin urmare, va trebui să solicitați una nouă (și chiar dacă cea veche este încă valabilă, vă sfătuiesc să faceți acest lucru pentru că nu doare niciodată): https://www.econologie.com/shop/recupera ... t-de-passe


Așadar, iată dacă aveți sugestii, remarci, idei de dezvoltare ... ascult ... de preferință în MP.

mulțumesc
Sluga ta

Pentru idei, există o mulțime de programe de completare pe magazinul oficial (și încă altele căutând fie pe internet) http://addons.prestashop.com/fr/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/11/15, 10:17

M-am dus să văd și vă felicit: am încercat să creez un magazin pe prestashop (proiect în așteptare din cauza timpului necesar pentru crearea articolelor) și nu putem spune că este într-adevăr simplu :D

De fiecare dată când ni se oferă module plătite. Unde ești cu „factura”?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 11/11/15, 10:45

„Pentru„ VS ”împotriva„

Arată drăguț ca toate graficele curate ... Pe de o parte, cred că nu ar trebui să cedăm ușurinței noii interfețe aproape „standard” a lumii mobile, vedem asta peste tot în acest moment (și nu foarte practic din moment ce dezbrăcat de toate „facilitățile” și informațiile pe care le plac tocilarii din toate domeniile), pe de altă parte, cum altfel?

Personal, evit acest tip de interfață în stil „Apple”, deoarece este prea igienizată pentru gustul meu și, în cele din urmă, fără suflet. Dar poate este partea mea "rezistenta la schimbare„Eu aceste interfețe mă frustrează enorm, nu găsesc nimic.

Pe de altă parte, nu în acest caz: este mult mai clar decât înainte, deci nu schimbați nimic Imagine(Dacă poate doar puneți înapoi vechea prevedere a titlului „cască” pentru că este încă în joc identificarea economiei ...)

RTDC.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/11/15, 11:07

De acord cu Obamot când vorbește despre antet: nu identificăm econologie.com suficient de bine

În ceea ce privește grafica, moda este aici și, în general, trebuie să o urmați, dar consider că nici măcar nu este suficient de „măr”: moda este cu caractere mai fine și mai mici.

Vă trimit alte observații în mp
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/11/15, 11:11

elefantul a scris:De fiecare dată când ni se oferă module plătite. Unde ești cu „factura”?


Da, acesta este punctul negativ ... al Prestashop și unele module sunt foarte scumpe (sau chiar devin inutile), dar puteți face foarte bine fără (cel puțin pentru a începe cu)

Acum, în versiunea web 2015, totul a devenit plătit!

La rândul meu, nu a trebuit să cumpăr un modul de migrare a datelor de la vechiul magazin și un modul de plată bancară CIC .... Așa cum am spus mai sus, voi cumpăra încă câteva module ... ca și când măsurat.

Dacă aș fi vrut ca această lucrare să fie făcută de „informaticieni europeni” aș fi avut 3000 (țări din est) până la 8-10 € (vestul Europei) cred ...

Ce vrei să spui exact prin identificarea economică?

De asemenea, mă gândesc să schimb sigla și sloganul în următoarele zile!

ps: orice observație de îmbunătățire este binevenită.
Dernière édition alin Christophe 22 / 11 / 15, 19: 01, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/11/15, 11:35

O altă schimbare: expedițiile se fac acum puțin mai internațional: DOM-TOM, Elveția ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 11/11/15, 11:39

Christophe a scris:De asemenea, mă gândesc să schimb sigla și sloganul în următoarele zile! [...] Ce înțelegeți exact prin identificarea economică?

Am spus deja și am studiat acest lucru, dacă aș putea accesa contul meu „izolație-încălzire”, întrucât concluziile mele au fost aceleași, aș putea să vă informez puțin ...

Christophe a scris:ps: orice observație de îmbunătățire este binevenită.

hehee
Dernière édition alin Obamot 11 / 11 / 15, 12: 12, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/11/15, 11:39

Christophe a spus:

Ce vrei să spui exact prin identificarea economică?


Ben, uită-te la antetul site-ului forum și informații și reluați-le, cel puțin.

cu aspectul actual al magazinului, nu avem impresia că suntem la econologie.com
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/11/15, 13:26

Ok, voi încerca să armonizez totul puțin.

Aspectul este doar în versiune brută pentru moment ... a fost online doar de 2 zile.

Ps: obamot mă puteți contacta foarte bine aici în mp ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 11/11/15, 16:51

Aici am inserat un banner către forums...Tu ce crezi?

https://www.econologie.com/shop/

ps: bannerul dezactivat pe smartphone
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178