Originea „@”

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

Originea „@”




de Bibiphoque » 27/01/06, 12:04

hi,
Stând pe net, am găsit acest lucru:
"Producțiile sunt indicate atât în ​​tone metrice, cât și (în conformitate cu o utilizare mult mai răspândită) în vase sau baloane. Acest cuvânt provine din sprasco-ul frasco; desemnează o sticlă de fier care a fost dimensionată astfel încât să cântărească (plin de mercur) trei arrobe castellane. Arroba era o unitate de greutate folosită în Evul Mediu de către spanioli și portughezi. Valea 11,502 kg. Simbolul său a fost celebrul @ care a fost ales pentru adresele de internet. Originea sa este arabă [ar-roub]. Un potiche conține astfel 34,5 kg mercur pur. Pe piața anglo-saxonă, cotațiile de mercur sunt exprimate în dolari americani pe 76 de lire sterline (34,4736 kg). Pentru a facilita citirea mesei, numărul de ghivece a fost rotunjit. Pentru Almadén și Monte Amiata, tonajul indicat este cel al districtului ".

Deci ar fi mercurul la originea acestui celebru "@" !!
Mi s-a părut interesant să o comunic. : Mrgreen:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 27/01/06, 12:44

Nu era originea pe care o auzisem ... citisem (cred că pentru că face un căscat) că a fost un simbol folosit de călugări pentru a desemna o stareță sau ceva de genul. .

În cele din urmă, potrivit acestei pagini, nu știm cu adevărat de unde provine: http://www.arobase.org/culture/arobase.htm
:D
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/01/06, 12:57

hi,
Pe altul forum mi-au dat acest link:
http://hapax.qc.ca/Pourquoi_arrobe_dans_10646.html
Ceea ce nu pare să contrazică ceea ce am postat mai sus.
(ps nu are acces la linkul dvs.: filtrat de job) :x
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208