În Franța, în 2015, speranța de viață scade !!!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

În Franța, în 2015, speranța de viață scade !!!




de Did67 » 19/01/16, 12:44

http://www.lemonde.fr/societe/article/2 ... _3224.html


În Franța, pentru prima dată în foarte mult timp, speranța de viață la naștere a scăzut în 2015!

[Germania inaugurase deja mișcarea acum doi sau trei ani ...]

Cu câțiva ani în urmă, am menționat această posibilă inversare, logică pentru mine (încetul cu încetul, sosesc generațiile „junk food de la naștere”; încetul cu încetul, se simt efectele poluării; încetul cu încetul, Efectele stresului într-o lume din ce în ce mai nebună pot, după părerea mea, să ducă doar la asta!) ...

Putem adăuga: abuz de droguri, dependențe de tot felul (tutun, alcool, alte substanțe din ce în ce mai frecvente și astăzi „disponibile” în cel mai mic sat rural unde era de facto rezervat pentru un anumit mediu de acolo. Are încă 30 de ani ) ...

Contrariul ar fi surprinzător.

Convingerea mea (care nu este o dovadă și care poate fi argumentată) este că, până atunci, „a crescut” o generație ca a mea, care încă, timp de vreo douăzeci de ani, băuse lapte de vacă, mâncase legume din grădina din bucătărie, respira aer destul de curat (la țară) ... Am mâncat din nou, la recreere, pâine prăjită de casă făcută cu pâine ...

Această generație va fi, pentru prima dată, înlocuită de o generație crescută 100% pe Nutella, mese gata etc ... Într-o lume stresantă, mă tem de cel mai rău pentru ei! Vedem deja atacuri de cord și accidente vasculare cerebrale din anturajul nostru din ce în ce mai tinere!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/16, 13:10

Un lucru trist care fusese prezis de multe ori pe acestea forums...

Cauze menționate ici și colo: junk food, poluare, stres, pierderea încrederii ...

Pe scurt, am putea rezuma acest lucru la poluare, indiferent dacă este internă (psihologie) sau externă (poluare reală) ...

Acest lucru confirmă faptul că compania este în declin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/16, 14:16

Văd și sfârșitul unui mit: cel al „progresului” !!!

Unde este progresul, astăzi, într-o societate prea rapidă pentru a putea fi urmărită, într-o societate „grăbită” la tot ce vrei (medicamente, bani, consum, droguri, alcool, viteză ...) ???

Ecosistemul este „gol” și suferă ... Ființa umană ia același drum ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/16, 15:07

Da ... inclusiv progresul social!

Au trecut 10 ani de când știu foarte bine că aș trăi mai puțin bine decât părinții mei ... și totuși sunt mai „educat” decât ei, am decis să fac acest lucru (bine trebuie să spun că în cazul meu convingerile mele o fac nu schimba. 'nu ajuta prea mult ...)

Cu atât mai bine dacă această companie este în sfârșit în declin, va renaște una nouă (dar aceasta implică momente dureroase ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/01/16, 15:44

Nu cred că ar trebui să tragem alarma pentru o variație atât de mică.

Dar, după părerea mea, prima cauză este sărăcirea populației.

Sunt necesare analize mai detaliate, de exemplu, pe secțiuni sociologice.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/16, 16:10

Bin dacă totuși ... oricât de slab este, este semnificativ pentru o regresie socială! Și nimic nu spune că această regresie nu va accelera și nu va dura!

Atunci nu confundați speranța de viață (la naștere deci pentru bebeluși în 2015) și decesul mediu ... Speranța de viață a fost, așadar, cea dată pentru anul nașterii dumneavoastră.

Mulți oameni fac greșeala de a crede că speranța de viață dată în 2015 se referă la toți cei care trăiesc în 2015 ...

Vârsta medie a decesului este în jur de 50-55 de ani în țările noastre europene ... mult mai mică decât speranța de viață.

Și este logic: un copil sărac care moare de răsturnare sau de boală la 5 ani are nevoie de un centenar pentru a-l „compensa” pentru a ajunge la o medie de 50 până la 55 de ani ... idem pentru toți tinerii care se sinucid pe drum, sub 20 de ani sau adolescenți care s-au sinucis ...

Evident, politicienii și statisticienii preferă să vorbească despre speranța de viață ... asta dă mai mult ... uh ... speranță ... și speranța dă viață! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/16, 16:31

elefantul a scris:Dar, după părerea mea, prima cauză este sărăcirea populației.


Am menționat Germania mai devreme. Și într-adevăr, în Germania, unde, nu știm suficient, diferența dintre bogați și săraci (cei care au „ein euro job” - locurile de muncă plătite 1 euro pe oră!) S-a lărgit mult mai mult decât la noi, speranța scade pentru doar săracii ...

Acum nu știu dacă aceasta este prima cauză! În anturajul meu, știu directori care cad ca muștele în jurul vârstei de 55 de ani! Chiar dacă există bani, sunt cu prețul stresului la locul de muncă, al „junk food” (mâncăruri gătite) care combină cantitatea și calitatea slabă, supraponderalitatea etc.

Nu, cred că este mai complex.

Nu vorbesc, desigur, de speranța celor fără adăpost din stradă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/16, 16:35

Da, destul de logic și coerent: inegalitățile sociale omoară!

Mai mult, ieri (sau alaltăieri), un nou articol despre morții șomajului: https://www.econologie.com/forums/le-chomage ... tml#297633
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/16, 16:39

elefantul a scris:Nu cred că ar trebui să tragem alarma pentru o variație atât de mică.
.


Este la fel o curbă care este inversată! Și nu este cea a șomajului !!!!

NB: Am condus mai devreme și am ascultat France Info. Informațiile sunt foarte puțin explicate: confundăm creșterea numărului de decese (legată, de fapt, de intrarea bebelușilor în vârstele letale), confundăm reechilibrarea între deces și naștere și speranța de viață ... Ah, statistici și informații [statisticile sunt o știință matematică dificilă!]

Speranța de viață la naștere este numărul de ani pe care un nou-născut ar trăi, dar trăi astăzi, pe baza demografiei de astăzi. Este, pe scurt, „teoretic”! În cele din urmă, statistici!

Efectul baby boomer ripple nu are nicio legătură cu acest lucru. S-ar putea să existe o creștere a numărului de decese și o creștere a speranței de viață, dacă creșterea numărului de decese este mai mică decât creșterea populației în cauză ... Cu alte cuvinte, speranța de viață ar crește dacă baby boomers ar trăi mai mult decât strămoșii lor!

Prin urmare, este „ceva” care se deteriorează, în timp ce, din 1969, nu am încetat să „zgâriem” cartierele!

Scăderea nu este atât de ridicolă: 4 luni pentru femei și 3 luni pentru bărbați!

Vești bune la fel: încetul cu încetul, va curăța fondurile de pensii, fără contribuții suplimentare în câțiva ani.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/16, 16:50

Incompetență jurnalistică sau dorința de a dezinforma despre o problemă socială gravă?

Mă alătur dvs. este grav acest declin!

ps: a explicat mai sus că o altă statistică este, de asemenea, „pusă deoparte” în mod deliberat, vârsta medie a deceselor ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204