Publicitate pe Internet: este conținut gratuit ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Folosești un blocant de anunțuri?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Publicitate pe Internet: este conținut gratuit ...




de Christophe » 25/02/16, 22:02

Tot mai multe persoane (până la 70% în anumite categorii de utilizatori de Internet, vezi articolul de mai jos ...) folosesc blocaje de anunțuri fără a înțelege cu adevărat consecințele acestei utilizări: pentru că blocarea publicității înseamnă, în final, uciderea modelului de conținut gratuit pe internet care a permis dezvoltarea conținutului gratuit în ultimii 20 de ani ...

Unele site-uri abuzează este clar (cum ar fi pop-up-uri repetate sau redirecționarea rahatului unde se încarcă automat un video de rahat care promite să te facă milionar în 1 an ... sau mai rău din fund ...), dar pentru alții ( inclusiv economia în care am refuzat întotdeauna să pun publicitate intruzivă și care nu vizează, este o chestiune de supraviețuire a modelului „liber”...

Donații îmi veți spune: am încercat, câteva donații punctuale frumoase (re Mulțumesc donatorilor), dar nimic suficient pentru a asigura durabilitatea site-ului în fiecare lună ... iar magazinul, cu taxele sale, este suficient pentru fă-mă să trăiesc acum (criză, concurență de pe site-uri mari ...)

Pe scurt, toate acestea pentru a spune că vă invit să citiți acest articol excelent pe această temă, foarte complet și că aduc 100% pe blocanții de anunțuri: http://www.nextinpact.com/news/78873-ad ... reagir.htm

La nivel de acțiune, testez acum următoarele: utilizatorii care blochează reclame nu vor mai putea citi subiectele forums (pentru a le accesa da, dar nu mai pentru a le citi, ei se pot plânge, le-aș referi la acest subiect, mai ales că publicitatea este discretă și „țintă” bine direcționată, deci niciun motiv pentru a o bloca).

Acest blocaj nu este valabil pentru membri (chiar și cei care folosesc un blocant)!

Modificați, vedeți aici cum puteți debloca Adblock pe econologie.com pe Chrome, Firefox și Internet Explorer: bistro / the-publicitate-over Internet-C-este-free-de-conținut-ca-it-este-clar-t14548-20.html # p299685
1 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Peter » 25/02/16, 22:47

Personal nu am nimic împotriva publicității, atât timp cât nu este intruzivă și că nu mă spionează. Am dezactivat blocatorul de anunțuri pentru economie, dar anunțurile nu sunt încă afișate, deoarece nu folosesc niciun script pentru a bloca trackerele (google, facebook ...). Există 3 scripturi google care sunt blocate pe econologie, dezactivarea no-script-ului ar deschide ușa pentru acești trackers și, prin urmare, îmi iau la revedere de la intimitatea mea, ceea ce refuz să fac, îmi pare rău.
Nu există nici o modalitate de a afișa anunțuri fără a utiliza scripturi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Christophe » 25/02/16, 22:55

Vă mulțumesc pentru retur.

Dacă există o cale: bannerul static clasic în imagine simplă ... în 2001-2002 ce!
Dar asta înseamnă: anunțul nu este vizat de conținut și limitat în varietate: putem face anunțul rotativ X, mai devreme sau mai târziu veți vedea același ...
Deci de neconceput ... pe de altă parte puteți arunca o privire spre magazin forums: https://www.econologie.com/shop/

Nu puteți configura blocatorul js pentru a lăsa pe econology ... și alte site-uri „sănătoase” ...? Deoarece acest script nu blochează și statisticile pe care le presupun?

De asemenea, sunt sigur că vă expuneți viața privată mult mai mult decât cu un simplu tracker de anunțuri (care vă oferă doar o publicitate mai direcționată, personal nu văd răul, ci mai degrabă un bine ... )

Ce aplicație utilizați pe care o testez?

ps: dacă vă deconectați, în mod normal, veți avea un mesaj care vă spune că blocați js ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Peter » 25/02/16, 23:46

Încerc să îmi limitez cât mai mult urmele pe net, așa că nici un facebook, desigur, evit și google (folosesc DuckDuckGo pentru cercetarea mea) Șterg cookie-urile nedorite în mod regulat, aici este pentru igiena mea pe internet.
O revenire în 2001-2002, de fapt cred că sunt nostalgic pentru rețeaua de atunci, publicitatea vizată depășește linia mea roșie, „rețelele sociale” nu vorbesc despre asta ...

Pentru browser folosesc Iceweasel (echivalent cu firefox pe Debian) cu pluggin Adblock edge (dezactivat pentru econologie) și NoScript (econologie.com este autorizat, dar nu scripturi google).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Christophe » 25/02/16, 23:59

Ok, ce purist adevărat :)

Da, rețelele de socializare sunt grozave, cel mai rău este că chiar și avantajele web (cu excepția ET-urilor rare ca mine ... Voi scrie în curând o știre în acest sens ..) nu realizează cont și continuă să-și lingă fundul și să-i promoveze (cu complicitatea mass-media convențională ... zeul meu unde mergem?)!

Țineți un subiect care ar trebui să vă placă: Compania-și filosofia-/ trimis-speciale-the-risc-facebook-t6650.html (sau nu ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Did67 » 26/02/16, 13:11

1) Împărtășesc părerea cu privire la „nevoia de publicitate direcționată”; O acceptăm, indiferent dacă ne place sau nu, în ziarele noastre, în revistele noastre (dacă citim vreuna).

2) Există multe forme agresive și chiar periculoase. Soția mea a fost păcălită mergând de la un site Ryanair la un „intermediar”, având ca rezultat plata a 100 de euro în comisioane pe un tiocketr care valorează mai puțin ... A fost scris în foarte mic, în chiar în mijlocul condițiilor generale și ea a verificat, așa cum facem noi toți, „accept condițiile generale” ...

După aceasta, am pus Adblock (care ar fi blocat această intruziune).

3) Cine poate spune cum sub Safari sau Firefox (am două computere, unul sub Safari, distribuit cu soția mea; celălalt personal, cu Firefox), cum autorizăm anumite site-uri și nu celelalte?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de dede2002 » 26/02/16, 14:30

bonjour,

Cu adblock, sintaxa este specială.
Site-ul ecosia mi-a trimis un pop-up explicativ, cu un link direct pentru a-l exclude de la blocare.
Pentru aici, am copiat și lipit și modificat numele site-ului.

Este inclus în instrumente, suplimente, extensii, adblock, preferințe de filtrare

@@ $ ^ || econologie.com hârtie

adblock.jpg
adblock.jpg (41.72 KB) Vizualizat de 31034 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Did67 » 26/02/16, 14:40

Mulțumesc foarte mult. „Ce aș fi fără tine ...” a spus piesa ...

Dar acolo, nu aș fi găsit niciodată !!!

Deci, mulțumesc.

Aveam o conștiință puțin proastă, fiind un utilizator greu de econologie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Did67 » 26/02/16, 14:48

În timp ce căutam cu disperare unde să găsesc casetele pe care le menționați (instrumente, etc ...), mi-am dat seama că făcând clic pe pătratul negru care a fost înscris în bara mea în timpul instalării AdBlock Plus, cu în roșu contorul site-urilor blocate, apare, în prima linie, mențiunea „Activat pe acest site” cu bifă.

Făcând clic pe acesta, este debifat, ceea ce de fapt „dezactivează” AdBlock Plus pe site-ul pe care vă aflați.

Deci, desigur, mai întâi mergeți la econologie.

Pentru a verifica. Mai ales dacă este temporar sau dacă durează ...

Dar a priori, contorul meu nu mai rulează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Publicitatea pe internet este conținut gratuit! Să fie clar!




de Did67 » 26/02/16, 14:51

M-am reconectat. Este de durată. Niciun mesaj de alertă de la Christophe. Și incrustate bannere de publicitate.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131