Configurarea notificărilor prin e-mail sau pe forum

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.

Cum folosiți notificările?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Configurarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 03/03/16, 15:02

phpBB 3.1 are un sistem excelent de notificare: trăiește pe forum (când sunteți conectat prin clopotul din partea dreaptă sus a meniului) și / sau prin e-mail. Acest lucru este în mod evident configurabil de la caz la caz.

De exemplu, puteți fi notificat dacă cineva v-a citat într-un subiect, chiar și despre o postare veche care datează dinaintea migrării către acest nou. forum. Deci foarte interesant pentru reluarea discuțiilor interesante!

În ceea ce privește setările, se întâmplă aici: profilul dvs., preferințele de forum, editați metodele de notificare.

Recomand următoarele setări (pentru a nu fi oricum bombardat cu e-mailuri ...):


Atunci poți verifica totul dacă vrei ... Este caz cu caz!

Există, de asemenea, o conservare a istoricului notificărilor dvs. aici: prezentare generală, gestionați notificările.

notifications_histoire.png
notifications_histoire.png (44.85 KiB) Vizualizat de 19581 ori


Istoricul notificărilor (vizualizărilor) este păstrat timp de 6 luni ... ceea ce lasă mult timp membrilor să se „întoarcă” și să scotocească printr-o notificare trecută.

Deci, dacă aveți comentarii, acestea sunt binevenite.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 03/03/16, 15:24

Ah, dacă vii în mod regulat la forum: puteți debifa toate notificările prin e-mail, desigur ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 13/10/18, 16:29

Sistemul de notificare prin e-mail forum a fost îmbunătățit! Acum au linkuri active (uh, suntem în 2018, unii vor spune, da, știu că nu este prea devreme), așa că este mult mai convenabil și mai ușor de utilizat

te sfatuiesc abonați-vă la subiecte care vă interesează pentru a nu rata nimic și pentru a activa notificările prin abonament prin e-mail (este complet dezactivabil: să folosești atâta timp cât subiectul te interesează).

Recomand si euactivați notificările prin e-mail pentru „Cotații” și „PM”, consultați „Mesaj apreciat”.

Puteți seta notificările aici
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 13/10/18, 16:42

Pentru abonamente se face pe fiecare subiect astfel:

Abonati-va:
abo.jpg
abo.jpg (93.32 KiB) Vizualizat de 17905 ori


A se dezabona:
desabo.jpg
desabo.jpg (68.44 KiB) Vizualizat de 17905 ori


Metoda 2 pentru dezabonare: gestionați-vă abonamentele în profilul dvs.

Metoda 3 pentru dezabonare: faceți clic pe linkul e-mailului de notificare (dacă este notificat prin e-mail)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 14/10/18, 11:00

Puteți automatiza notificările fără a fi nevoie să vă abonați (o autoabonare) după ce ați participat la un subiect, bifând DA la „Primiți o notificare implicită atunci când postați un răspuns nou” pe această pagină
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 14/10/18, 11:02

ps: este evident reversibil ... (caz cu caz)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 21:36

Subiectul este bun pentru că urma să scriu câteva cuvinte despre subiect.

Nu știu exact ce s-a schimbat, dar personal este mai bine.

Pur și simplu pentru că, în versiunea anterioară, linkurile nu erau făcute clic pe NI cu software-ul meu de e-mail sub Windows NI cu software-ul meu de e-mail sub Android.

În timp ce acum linkurile pot fi făcute clic, ceea ce este mult mai practic Imagine

Abia pe Android făcusem o mulțime de teste cu versiunea anterioară și o mulțime de programe K2 „descendente” au întâmpinat aceeași problemă cu afișarea linkurilor care nu pot fi făcute clic.

Pentru informații Windows Foxmail versiunea 7.0.93 (și mai ales nu cele mai recente versiuni)
Și pe Android: Inomail (versiunea veche ... și mai ales nu ultima)

În rezumat, sfaturi de vârf această evoluție.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 15/10/18, 22:48

Bin nu știi exact dar ai răspuns singur :) Așa este, m-am asigurat că toate e-mailurile trimise de forum sunt „clicabile” ... mai bine târziu decât niciodată eh! (pe computer am putea obține pe smartphone sau tabletă un link care nu se poate da clic este inutil ... sau trebuie să fiți foarte motivați să copiați / lipiți)

În orice caz bucuros că îți place!

Sunt, de asemenea, în curs de creare a unei trimiteri automate de rezumate ale activității forums... în acest moment încă testez și configurez ...

Cei care doresc să testeze pot accesa profilul lor, fila „Rezumate” ... este încă mai ales în limba engleză ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 22:58

Christophe a scris:Bin nu știi exact dar ai răspuns singur :) Așa este, m-am asigurat că toate e-mailurile trimise de forum sunt „clicabile” ... mai bine târziu decât niciodată eh!

În orice caz bucuros că îți place!

Sunt, de asemenea, în curs de creare a unei trimiteri automate de rezumate ale activității forums... în acest moment încă testez și configurez ...

Cei care doresc să testeze pot accesa profilul lor, fila „Rezumate” ... este încă mai ales în limba engleză ...


Ei bine, minunat pentru această evoluție ...

M-am înscris la rezumatul activității.

lucrez cu Forumactiv în sfârșit doar ca manager al unui forum.
Este un pic ca grădinăritul: cu cât fac mai puțin, cu atât sunt mai bine : Mrgreen:
La acea vreme, nu am vrut să tastez hosting și, în special, gestionarea bazelor de date, care depășeau abilitățile mele de computer. :şoc:

În caz contrar, cât timp suntem acolo, nu există flux RSS pentru forum?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: phpBB 3.1: setarea notificărilor prin e-mail sau pe forum




de Christophe » 15/10/18, 23:25

Ah, da, uneori este destul de dureros, dar trebuie să trecem dacă vrem să punem noi funcții ... și să gestionăm securitatea ... și confortul utilizatorului.

Mă puteți ajuta să optimizez configurația sumară ... dacă vreți?

În acest moment nu-mi place, e-mailurile sunt prea complicate și grele.

Am dezactivat fluxul RSS pentru că nu se mai folosește prea mult ... mă înșel?
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226