Le forum este prea complicat?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Le forum este prea complicat?




de Christophe » 24/05/16, 12:47

Ieri am primit un e-mail, puțin inflamator, despre faptul că acest lucru forum era mult prea complicat de folosit și că era rezervat pentru o elită de ingineri ... :şoc:

Prin urmare, vă împărtășesc această opinie pentru a analiza îmbunătățirea lucrurilor: un șoc de simplificare ... economic pe scurt : Mrgreen:

Deci, să fim scurți:

a) Ce vi se pare complicat?
b) Ce vrei să simplificăm?
c) Ce funcții noi doriți pentru a facilita navigarea și publicarea pe forums?

Nu toate cererile vor fi fezabile din punct de vedere tehnic, dar să studiem împreună dacă doriți.

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: The forum este prea complicat?




de Did67 » 24/05/16, 13:01

Am avut, de partea mea, un mesaj de la cineva, întâlnit pe altul forum, după ce mi-a indicat că „în sfârșit” am reușit să mă conectez pentru a-mi citi firul despre grădinărit după una sau două zile de eforturi ...

Este adevărat că atunci când suntem „înăuntru”, nu ne dăm seama întotdeauna.

O idee, nu știu dacă este posibil din punct de vedere tehnic:

- „sortați” ultimul înregistrat și le trimiteți un mesaj vizat
- ce i-a adus?
- ce dificultăți au întâmpinat (dacă există)? ce i-a surprins?
- pozitiv, la prima vedere?
- negativ, la prima vedere?

Trebuie să ne ferim de un „incendiar”. Pungașii sunt peste tot - deci oamenii care au o nevoie patologică de a lăsa aburul pe ceilalți la cea mai mică „supărare”. Gestionarea supărărilor dvs. nu este punctul forte al perioadei pe care o trăim ... Uneori, ar face mai bine să-și amelioreze vezica în altă parte decât să se supere pe tot ce le vine!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 24/05/16, 13:17

Da, este posibilă îmbunătățirea mesajului de întâmpinare, cel primit prin e-mail în timpul înregistrării este în prezent acesta:

Subiect: Bine ați venit la Econologie.com

Vă rugăm să păstrați acest e-mail pentru evidența dvs. Informațiile contului dvs. sunt următoarele:

Informatii utile:
----------------------------
Nume utilizator: {USERNAME}

Casa de forum : {U_BOARD}

Conexiune: ucp.php? mode = autentificare

Ti-ai uitat parola : ucp.php? mode = sendpassword (numele dvs. de utilizator: {USERNAME})
Parola dvs. a fost stocată într-o manieră criptată și, prin urmare, este ilizibilă, acest link vă permite să o resetați.

Motor de căutare : search.php

Mesaje necitite de la ultima vizită: necitit.html
----------------------------

Vă mulțumim pentru înregistrare și participare, ne vedem în curând!


Prin urmare:
a) Să îmbunătățim acest mesaj: ce crezi că lipsește? Un link către un „Cum funcționează forum" de exemplu?
b) Pot adăuga un alt mesaj ca mesaj privat la prima conexiune, un mesaj puțin mai detaliat

Participarea prea mică a noilor membri este, de asemenea, un indiciu că există prea multe complicații ...
Dar nu uitați că nivelul mediu de perseverență intelectuală a utilizatorului de internet, ca și al cetățeanului, scade zi de zi ... :(
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 24/05/16, 13:20

Did67 a scris:Am avut, de partea mea, un mesaj de la cineva, întâlnit pe altul forum, după ce mi-a indicat că „în sfârșit” am reușit să mă conectez pentru a-mi citi firul despre grădinărit după una sau două zile de eforturi ...


Ciudat oricum: ați avea mai multe informații despre dificultățile întâmpinate?

Pentru că forum poate fi citit fără să fiu conectat ... cu excepția cazului în care activez anti-adblock (nu tot timpul, tot fac teste A / B acolo ...) deci în acest caz 2 opțiuni:
a) trebuie să vă înregistrați și să vă conectați
b) trebuie să dezactivați blocatorul de anunțuri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forum este prea complicat?




de chatelot16 » 24/05/16, 13:50

ceea ce mi se pare complicat este multiplicitatea sub forum fiecare cu un nume de 4, 5 sau 6 cuvinte

când un sub forum are un nume cu mai multe cuvinte este că diviziunea nu este bună

rezultatul atunci când doriți să faceți un subiect poate fi pus într-o multitudine de sub forum diferite ... așa că punem oriunde

titlurile de forum cu prea multe cuvinte avem un alt dezavantaj: nu le putem memora ... când suntem obișnuiți ca mine, ne uităm doar la noul mesaj care ajunge, nu folosim niciodată clasificarea forum ... pentru un nou venit este respingător

problema publicității este altceva ... Știu o mulțime de oameni care sunt mândri de software-ul lor de blocare a anunțurilor ... nu își dau seama că blochează și accesul la site-urile care au nevoie publicitate pentru un trai ... Încerc să le explic, dar există unele care trebuie să le fie explicate mult timp

nu ar trebui să fie dozată puțin mai bine publicitatea? pune mai puțin la început și face să apară după un timp?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: The forum este prea complicat?




de Did67 » 24/05/16, 13:58

Christophe a scris:
Did67 a scris:Am avut, de partea mea, un mesaj de la cineva, întâlnit pe altul forum, după ce mi-a indicat că „în sfârșit” am reușit să mă conectez pentru a-mi citi firul despre grădinărit după una sau două zile de eforturi ...


Ciudat oricum: ați avea mai multe informații despre dificultățile întâmpinate?

Pentru că forum poate fi citit fără să fiu conectat ... cu excepția cazului în care activez anti-adblock (nu tot timpul, tot fac teste A / B acolo ...) deci în acest caz 2 opțiuni:
a) trebuie să vă înregistrați și să vă conectați
b) trebuie să dezactivați blocatorul de anunțuri


Nu. Natura dificultăților nu a fost specificată ...

Voi vedea dacă pot găsi unde a fost și să aprofundez întrebarea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 24/05/16, 13:59

chatelot16 a scris:ceea ce mi se pare complicat este multiplicitatea sub forum fiecare cu un nume de 4, 5 sau 6 cuvinte

când un sub forum are un nume cu mai multe cuvinte este că diviziunea nu este bună

rezultatul atunci când doriți să faceți un subiect poate fi pus într-o multitudine de sub forum diferite ... așa că punem oriunde


Da, este destul de relevant ca o remarcă: am șters deja 4 sub forum (care nu au fost obișnuiți mult) în această dimineață prin combinarea lor ... voi continua să văd ce se poate face în această direcție ...

chatelot16 a scris:titlurile de forum cu prea multe cuvinte avem un alt dezavantaj: nu le putem memora ... când suntem obișnuiți ca mine, ne uităm doar la noul mesaj care ajunge, nu folosim niciodată clasificarea forum ... pentru un nou venit este respingător


Deci, ce sugerați? Pentru a pune un singur cuvânt pe sub forum?
Cred că marea problemă este redundanța banilor forumda, de aici și fuziunea pe care tocmai am făcut-o pe unele ...

chatelot16 a scris:nu ar trebui să fie dozată puțin mai bine publicitatea? pune mai puțin la început și face să apară după un timp?


Cred că doza este în prezent optimă în raportul de afișare și disconfort / venit ... Am făcut zeci de teste în această direcție ...
De exemplu, nu am pus niciodată o fereastră popup forums ( forum stiinta futura da ...)

Pentru afișare după un anumit timp nu văd rostul, dimpotrivă este viclenie ca metodă.

Pe de altă parte, ne putem gândi la membrii „premium” care, contra unei contribuții financiare modeste, nu ar mai vedea nicio reclamă ...

Cine dintre voi ar fi dispus să dea 5 sau 10 € pe lună pentru eliminarea anunțurilor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: The forum este prea complicat?




de chatelot16 » 24/05/16, 14:13

Nu aș plăti nimic pentru a evita reclama ... uneori este utilă

problema este când anunțul încetinește accesul la informațiile dorite ... cum ar fi afișarea tuturor anunțurilor înainte de conținutul dorit

Cred că este o chestiune de a scrie html ... și, de asemenea, o întrebare a browserului ... Am impresia că nu apare în aceeași ordine cu google chrome și firefox ... Consider că Firefox are o tendință nefericită de a afișa nimic până când nu s-a întâmplat totul, așa că atunci când un anunț pune într-o cantitate mare cei care au un flux redus așteaptă mult timp sau nu așteaptă și spun că nu funcționează ... cu crom afișează rapid ce poate și restul vine apoi, cu o modificare a cadrului destul de dureroasă

este cu adevărat naibii aceste probleme de gestionare a site-ului cu un comportament complet diferit între diferiți utilizatori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: The forum este prea complicat?




de Did67 » 24/05/16, 14:18

Pe mine.

Aș găsi mai onest să contribui decât să văd reclame care aproape niciodată nu mă interesează [o altă discuție pe care am avut-o și unde nu ne-am înțeles] și, prin urmare, să știu că „folosesc” un forum pe care eu nu contribuie la existență.

Pentru mine, este mai mult o problemă de etică, decât confortul de a scăpa de publicitate - publicitate care nu mă enervează prea mult, chiar dacă nu mă interesează niciodată.

În plus, am unele îngrijorări cu privire la „participarea” la un sistem al cărui motor este ... „google”, regele evaziunii fiscale, a „marii înfrățiri” a societății noastre, a „uberizării” [care pentru mine este doar forma modernă a pieței negre și nu „progresul”] și o formă insidioasă de „imperialism american”! [Nu vă critic pentru că utilizați Google; Știu că încerci să faci acest lucru să supraviețuiască forum și că aveți doar mijloacele pe care vi le oferă societatea existentă! Îmi explic scrupulele mele și de ce, într-un mod modest, sunt dispus să contribui, chiar dacă o mulțime de bârfe, hype, lupte de cocoși mă înghesuie]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: The forum este prea complicat?




de Christophe » 24/05/16, 14:21

chatelot16 a scris:problema este când anunțul încetinește accesul la informațiile dorite ... cum ar fi afișarea tuturor anunțurilor înainte de conținutul dorit

Cred că este o chestiune de a scrie html ... și, de asemenea, o întrebare a browserului ... Am impresia că nu apare în aceeași ordine cu google chrome și firefox ...


Răspunsesem deja acestei observații în subiectul publicitar: de la nou forum (Februarie 2016) afișarea anunțurilor este asincronă, adică se încarcă independent de restul conținutului paginii. Iată explicația Google: https://support.google.com/adsense/answer/3221666?hl=fr

Pe vechi forum a fost sincron ... Deci, logic, a existat o îmbunătățire a acestui punct de la migrare ... dar bine ca restul forum este în medie mai greu, câștigul nu este neapărat vizibil ...

chatelot16 a scris:este cu adevărat naibii aceste probleme de gestionare a site-ului cu un comportament complet diferit între diferiți utilizatori


Cui îi spui asta !! Devine o groază ...

Mai ales că utilizatorii de internet sunt din ce în ce mai pretențioși (dar și asta este o problemă a societății, a lipsei de cetățenie, nespecifică internetului ...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211