Exprima-ti talentul si ideile pe site!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Exprima-ti talentul si ideile pe site!




de Christophe » 27/05/16, 10:44

Ce forum este plin de talente (da da vorbesc despre tine!!) si idei cu adevarat interesante de scos in evidenta!

Dar în momentul de față forums sunt mai puțin populare la motoarele de căutare și la internauții care doresc mai multă „ușurință”...(mulțumesc rețelelor de socializare pentru prostia voastră a maselor...)

Acesta a fost unul dintre motivele actualizării majore a site-ului din ultimele zile (pentru cei care nu l-au văzut încă, este aici: https://www.econologie.com )

Iată, informațiile postate în partea de start a site-ului au mult mai multă vizibilitate în motoarele de căutare decât un subiect, chiar ultra interesant, postat pe forum! Nu mă întreba de ce, dar așa e...

Cred serios că anumite idei s-au dezvoltat în acest sens forum merită mult mai multă vizibilitate decât au în prezent, mă gândesc la subiectele vegetale ale lui Did67, la ideile societale ale lui Ahmed și Sen-non-sen, la montajele lui Remundo și chiar la anumite dezvoltări ale lui Obamot (da da... tu!)...sunt multe altele pe care nu le pot numi aici!

Așa că iată-l oferi, cui dorește (dar după o selecție severă evident : Mrgreen: ) pentru a deveni editor pe site! Aceasta este ceea ce oferă deja majoritatea mass-media importante prin bloguri dedicate fiecărui editor (Lemonde de exemplu...)

Nu-ți face griji, la început te voi ajuta cu procesul (este puțin mai complex decât scrierea unui mesaj pe forum dar nu atât de mult până la urmă) și ne vom uita împreună la primele tale articole înainte de publicare.

Fiecare articol poate primi comentarii (ca un mini forum de fapt) și s-ar putea referi, pentru cei care vor să afle mai multe, la o pagină de forums corespunzător.

Desigur, aș putea să scriu eu însumi articole rezumate folosind ideile tale, dar a) ar fi plagiat intelectual și b) vor fi întotdeauna mai puțin bune decât dacă ar fi fost scrise de autorul inițial al ideii c) variază stilul editorial al unui site poate fi foarte drăguț pentru cititori d) cu siguranță vă va oferi alte idei editoriale decât pe a forum...e)...si eu si eu!

Pentru că econologia este democrație!

De exemplu, iată un articol care a fost scris de Rémi Guillet, care mi-a cerut să-l public. Rémi are un doctorat pe combustie umedă și a vrut să vorbească despre asta despre econologie: https://www.econologie.com/combustion-ea ... rendement/ (Acest articol nu a fost scris direct de Rémi, eu copiasem/lipisem conținutul unuia dintre e-mailurile lui)

Deci scrierea se poate face în 2 moduri:

a) Deveniți editor pe site (cu autentificare/abonament personal) și postați direct
b) a) te sperie, imi trimiti continutul unui articol prin PM sau email si il introduc pe site asa cum am facut cu Rémi

Ce crezi? Dacă ești interesat, contactează-mă prin PM cu CV-ul tău, o scrisoare de intenție și măsurătorile tale... : Mrgreen: (Glumesc, un simplu PM va fi suficient, te cunosc... evident că trebuie să ai o anumită vechime și experiență editorială pe forum)
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de phil53 » 27/05/16, 17:23

Este o idee excelentă, îl votez pe Didier, dacă dorește, să facă cunoscut așa conținutul cărții sale. :P
Acest lucru îi va oferi vizibilitate pe lângă videoclipurile sale.
Sincer, abordarea lui este cu adevărat genială. Sunt mereu surprins de reticența celor pe care încerc să-i conving să încerce măcar 2 sau 3m2
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 27/05/16, 18:29

Mulțumesc phil :) Cartea lui? Care carte? Mi-a pomenit-o zilele trecute la telefon ... dar nu credeam că este încă relevant!

Da pentru a-și integra videoclipurile, pentru a-și rezuma abordarea ... toate acestea sunt posibile :)

Mulți utilizatori de internet nu citesc forums (sau pur și simplu trece peste ele) și înjură doar pe site-urile de informații... de aceea este important să te bazezi pe idei bune (dintre care multe s-au pierdut :( deoarece subiectele nu mai sunt active) pe the forums și fă articole rezumative!

Mai ales că Google News face referire la Econologie.com și nici unul forum...deci informațiile de pe forum nu va putea niciodată să profite de această funcție :(

Algoritmul de Știri Google depinde de alte știri...și de alte lucruri pe care încă nu le-am înțeles pe deplin...cutia neagră Google...sunt pe ea în orice caz...de îndată ce am înțeles bine , o voi împărtăși cu voi. Un lucru este cert: ai nevoie de cel puțin un articol de calitate editorială, de dimensiune medie (500 până la 1000 de cuvinte) și ilustrat cu fotografii!

Altfel mai sunt si alti candidati? :) Atenție, sunt un formidabil HR manager!! Muhahahah!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Remundo » 28/05/16, 16:06

Salut Christophe,

frumos subiect.

Cred că am scris deja un articol despre ceva, dar nu-mi amintesc... : Hopa:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 28/05/16, 16:09

Da Remundo, era sigur www.econologie.info ceea ce mi-a permis să testez sistemul de coeditare
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de chatelot16 » 28/05/16, 22:25

Nu prea imi place forma asta de site... cine scrie scrie in numele econologiei... e prea greu de suportat

Prefer un wiki în care persoana care scrie își lasă numele pe ceea ce scrie: poți vedea istoria pentru a ști cine ce scrie și toată lumea poate completa sau contrazice ceea ce scriu

din păcate software-ul wikipedia are o problemă de securitate: funcționează bine doar când există un număr mare de oameni de bunăvoință care să-l monitorizeze, din păcate toate wiki-urile mici bazate pe mediawiki sunt spam

În prezent studiez o soluție pentru un wiki la mai multe niveluri, pentru a combina avantajul wiki-ului că oricine are ceva de spus îl poate spune și pentru a face o versiune curată, filtrată, ferită de publicul larg.orice ar scrie unii oameni.

intre timp site-ul econologie este o solutie dar din pacate nu reusesc sa scriu acolo cu suficienta calitate fara ca altii sa vina in spatele meu sa imbunatateasca... asta e avantajul Wikipedia, cand scriu continut acolo foarte repede altii imbunatatesc forma
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 29/05/16, 13:06

chatelot16 a scris:Nu prea imi place forma asta de site... cine scrie scrie in numele econologiei... e prea greu de suportat

(...)

intre timp site-ul econologie este o solutie dar din pacate nu reusesc sa scriu acolo cu suficienta calitate fara ca altii sa vina in spatele meu sa imbunatateasca... asta e avantajul Wikipedia, cand scriu continut acolo foarte repede altii imbunatatesc forma


Există ceva pentru toată lumea.

Pentru calitatea editorială, va mai fi cel puțin încă unul care va veni în spate (= eu lol) așa cum am sugerat mai sus... iar pentru participarea vizitatorilor, sunt comentariile care sunt acolo...

Pentru a face un wiki bun, ai nevoie de o armată de colaboratori și moderatori... altfel nu e mai bine decât wordpress...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de chatelot16 » 29/05/16, 13:49

mediawiki oferă posibilități de clasificare pe care wordpress nu le are

Folosesc un wiki din care sunt singurul utilizator care îmi clasifică informațiile, noțiunea de categorie de mediawiki este complet diferită de wordpress

în wordpress categoriile sunt doar foldere: un articol poate fi doar într-o singură categorie: este doar o structură arborescentă ca Windows

în mediawiki poți să coexiste o grămadă de clasificări imbricate: un utilizator poate crea o altă clasificare fără a o perturba pe cea existentă

Sunt de acord că există un risc cu mediawiki: dacă nu există o proporție suficient de mare de oameni serioși pentru a-l menține în ordine: poate ieși de pe șine prea repede

de aceea lucrez la un sistem cu mai multe niveluri... un nivel experimental unde toată lumea poate scrie, și un nivel prezentabil unde apare doar ceea ce merită
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Christophe » 29/05/16, 13:50

Niciun sistem nu este perfect, întotdeauna face compromisuri...

Anunțați-ne când va fi lansat proiectul dvs....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Exprimați-vă talentul și ideile pe site!




de Did67 » 30/05/16, 10:40

Christophe a scris:
Mă gândesc la subiectele de grădinărit de legume din Did67,



vazut!!!

Și interesat.

Cu toate acestea, după ce am început să scriu o carte pe acest subiect în timpul iernii, îmi dau seama de dificultatea de a explica o „abordare” în termeni simpli. M-am împiedicat deja de mai multe ori... înaintez foarte încet, cu ambiția mea de a fi „corectă din punct de vedere științific” și „de înțeles pentru toți”. Și am întârziat foarte, foarte mult!

Pe marginea agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846.html, este „toți veniți”. Acolo, e destul de ușor.

Încetul cu încetul, le-am explicat poluatorilor lucrurile și sârma a devenit „destul de curată”...

Construirea este puțin mai complicată.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 119