Gaura de securitate ... ce gaura?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Gaura de securitate ... ce gaura?




de lau » 17/02/06, 00:11

: Evil:
sursa: „orizont de sănătate”
Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 17/02/06, 09:35

Toate aceste informații erau date deja de doi ani în pliante sindicale și nu a ieșit nimic...
Curtea de Conturi își dă avizul și gata.
SS nu trebuie decât să anunțe statul să plătească în fața instanțelor,...
Așa cum fondurile regionale fac în prezent împotriva actelor frauduloase ale persoanelor și personalului medical.
Dar asta nu se întâmplă... Cu toate acestea, există un risc serios ca firma să intre în faliment, pentru că acum gândim în acest fel.

Dacă statul condamnat nu poate plăti, va plăti în rate.
Cu dobânda acumulată de ani de zile și scadentă, gaura asigurărilor sociale se va transforma într-un vârf.

Această dezinformare este un exemplu flagrant că toate explicațiile și opiniile emanate de la cei de la putere trebuie luate cu prudență, în mod sistematic. Înțelegerea și păstrarea doar a informațiilor contrare este adesea mai aproape de realitate...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 10/03/06, 23:51

salut
E o nebunie dar nu se schimba mare lucru cand nu ai acoperire de sanatate!!!!! :P
@
+zac
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 11/03/06, 01:22

Ei bine, este o farsă, sistemul de asigurări sociale este într-adevăr deficitar:

„Securitatea socială este asigurată că statul își va plăti datoriile, aceste sume nu sunt deci „deturnate” ci considerate venituri. Aceasta este ceea ce numim o datorie sigură. Datorii, care, legal, nu intră în deficite sociale ( celebră gaură). Îmi pare rău pentru păcăleală, dar este clar că este mai presus de toate un al naibii de mincinos."

Verificați-l pe hoaxbuster:
http://www.hoaxbuster.com/hoaxliste/hoa ... icle=23285
Din nou, teoria tuturor putredelui...

PS: Am republicat acest mesaj pentru a-l clarifica, dupa mesajul lui André care urmeaza.
Dernière édition alin nonoLeRobot 11 / 03 / 06, 01: 49, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/03/06, 01:25

bonjour,
Cred că politicienii noștri merg la școală cu tine, e la fel
povestea aici ne spune despre găuri în asigurările auto și
taxe anuale, deci o creștere de 100% pentru permisele de conducere care trebuie reînnoite la fiecare doi ani
Dar pentru motociclete va crește drastic cu 1000 de dolari
anual vorbim de 4 ori mai mult. (Cred ca si-au vizat prost clientela, se va incalzi vara asta, de obicei acestor amatori nu le este frica sa scuture lucrurile)
Ceea ce mi se pare absurd este că atunci când a existat un excedent acești bani s-au diluat în fondul de rulment al guvernului și și mai absurd este să-i faci pe tineri să plătească mai mult pentru că statistic au mai multe accidente.
daca suna asa ar trebui sa-i faca pe batrani ca mine sa plateasca mai mult pentru asigurarea de sanatate, ei sunt cei care folosesc mai mult sistemul.
În cartea mea o numesc discriminare, o persoană tânără sau o persoană în vârstă, un tip cu motocicleta, un tip Cadillac, toată lumea plătește
partea lui, nu pe baza vârstei sau pentru că este motociclist.
M-am opus întotdeauna lucrătorilor tineri care câștigă mai puțin decât lucrătorii mai în vârstă, salariu egal pentru muncă egală.
scuza sefilor (experienta) ochiul meu! totul este bun pentru
exploatează muncitorul și există sindicate care tolerează această stare de lucruri în 2006...
La următoarele alegeri ar trebui să sfințim și funcționarii publici cu idei atât de strălucitoare, pentru că guvernele se schimbă, dar aceste vrăbii rămân acolo. Tot ce trebuie să faci este să completezi o declarație fiscală pentru a vedea ce fel de persoană răutăcioasă a creat un astfel de document, un labirint de formule pentru a induce în eroare cetățeanul obișnuit și a aduce beneficii afacerilor. Mă opresc acolo. Îmi voi cheltui energia rămasă pe pantaloni...


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 11/03/06, 11:59

Nouălea, nu inteleg de ce, zici ca informatia de mai sus este o farsa? Pentru că este în Hoaxbuster? Deci, hop! Totul la gunoi?
Cel mai bun mod de a îngropa aceste cunoștințe, cu tot ce spune...
Dacă sunt inexactități în articolul integral pe care nu l-am citit, cea mai mare parte a acestor informații circula deja în pliante sindicale și am citit-o și eu, pe o jumătate de pagină din „Canard Enchaîné”… Așa ?
(Da, știu, astăzi rațele sunt în micul de mira)
A vorbi despre datorii structurale este bine și bine! Dar înainte de a vorbi despre lacune de securitate, ar trebui să le onorăm deja, dacă suntem respectabili...
La un moment dat, fondul de pensii PTT a salvat și a suplimentat alte fonduri de pensii deficitare, inclusiv pe cea a minerilor... Acum acel fond o să-l salveze pe cel al Poștei și FT?
În gaura din articol, va trebui să adăugați 1 EUR pentru medicii generaliști.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 11/03/06, 20:09

În orice caz, orice lucru care nu se referă la ecologie și petrol, cred că hoaxbuster este mai potrivit decât noi să discutăm. Măcar pentru a verifica veridicitatea surselor.

De fapt, ei discută aici: http://www.hoaxbuster.com/hoaxteam/foru ... Mess=42457

Se pare că nu a mai ieșit nimic de la acest celebru articol din Le Cannard Enchainé din 22 care ar fi fost o eroare.... Hoaxbuster trebuie să-l fi contactat în altă parte.

Recunosc ca nu mai cunosc problema dar avand in vedere ca toata lumea ar vrea sa poata spune ca este vina Statului etc., nu m-ar mira daca aceasta informatie de origine dubioasa ar ramane pentru ca oamenilor le place, mai ales sindicatele (scuze dar in urma evenimentelor recente, cred ca eventual sindicatele pot fi utile dar sigur nu riguroase ca politicienii).

Dar fii atent, a spune că probabil că există decalaj de securitate nu înseamnă că aprob neapărat reformele securității sociale și tot. Mai ales că sunt un utilizator destul de intens. Doar că nu ajută să amesteci totul împreună.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 294