La dracu de viteză mică ......

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda

La dracu de viteză mică ......




de depăși » 07/03/06, 08:10

hi,
Am nevoie de sfaturi .... M-am săturat să fiu luat pentru o smucitură !!!!
Puțină istorie ....
Locuind într-o „zonă” rurală, nu am acces la ADSL „normal” ..... dar am fost contactat prin poștă de către ISP-uri, gratuit sau stil Wanadoo. „sunteți eligibil pentru 512k adsl extins sau Re” ..... Excelent !!! Deci în curând spuneți, atât de curând gata !!!!
Așa că iau un abonament de la Wanadoo (France Telecom) întrebându-vă dacă sunt siguri că va funcționa !!!!!! Răspuns: "Da-Da !! cu siguranță ... toate luminile sunt verzi pe linia ta ... nu există niciun motiv pentru care acest lucru nu ar trebui să funcționeze ... în afară de 512 extins este destinat oamenilor ca tine .... Nu am avut niciodată un caz în care nu a funcționat ... etc. "
Deci, la începutul lunii februarie, fac o comandă, sunt livrat la mijlocul lunii februarie. Pun în funcțiune .... Nimic .... indicatorul luminos clipește pe modemul wanadoo ..... Aștept .... nimic ... sun asistență tehnică gratuită timp de 1 oră sau două apeluri .... nimic niciodată .... sun înapoi 8 zile mai târziu pentru a raporta că încă nu funcționează .... Oh bine? ..... Așa că mi se spune să mai aștept câteva zile .. ..Sunt înapoi, pe cheltuiala mea, și apoi mi se spune că vor întreba la serviciul specializat .... Și că mă sună înapoi ... Le spun „aveți grijă, sunt plecat între orele 16 și 17. ... ????????? Pai ghici ???? 1- au sunat inapoi la 16:30 2- ii spun sotiei mele ca nu pot sa extind 512k internet adsl !!!!
Și asta !!! Asta nu e dracu!
Nimeni nu a venit la mine acasă să verifice .... sunt nebun !!!
În timp ce ei sunt cei care s-au apropiat de mine, care mi-au spus că linia mea este eligibilă, că am luat abonamentul cu ei cu echipamentul lor, că France Telecom trebuie să pună în aplicare mijloacele pentru a aduce semnalul corect până la filtrul ADSL (condiții generale de vânzare) ... în afară de a fi rambursat ..... Am vreun recurs să-i oblig, France Telecom și Wanadoo, să efectueze reparațiile necesare pe linia mea pentru a avea ce mi-au promis ??? Problema vine conform lor că ar exista prea multe pierderi de semnal pe linie !!!!
M-am săturat de astfel de practici ..... Cu Free, a fost la fel !!!
Cel mai rău este că nu funcționează și că trebuie să fiu eu cel care fac toți pașii pentru a-l raporta, pe cheltuiala mea !!! Sunt hoti !!!
Acum, nu există + nimic gratuit la France Telecom ... știți 1013 ... 1014 ... 1015 ... etc! Acum trebuie să-ți pui casca și să-ți închizi GURA !!!! Am uitat că numerele sunt gratuite dacă vrei să te abonezi ....

Aștept sfaturile tale !!!!!!!!

A + Serge.
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 07/03/06, 08:54

Cu gratuit există avantajul că în timp ce aștepți adsl-ul ai 20h / lună gratuit.
Într-un astfel de caz ați fi fost un câștigător pentru a lua viteza mare prin vas, prețurile sunt avantajoase acum. Aveți 1 mega în descărcare și trebuie să aveți un al doilea ISP pentru încărcare.
altfel fce telecom nu mai sunt singuri pe piață și asta nu le face foarte fericiți ..
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 07/03/06, 10:54

Pentru recurs ???
Există una sau nu!
Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
A + Serge.
PS: DSL pentru titlu .... depășește este depășit !!!
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 07/03/06, 11:08

Cel mai bun este să contactați o asociație de apărare a consumatorilor (stil UFC Que Choisir ...).

Au mult mai multă greutate decât un simplu consumator.

În caz contrar, poate fi necesar să contactați DGCCRF din departamentul dvs.

Desigur, trebuie să pregătiți un mic fișier cu „dovezi” și să le trimiteți prin e-mail.

Am avut câteva eșecuri cu CDdiscount pentru o comandă plătită cu un pachet lipsă. I-am contactat de multe ori prin telefon și au înecat de fiecare dată peștele (ei bine am fost cel care a plătit) până când am contactat DGCCRF.

Oricum ar fi, a funcționat pentru mine. Mi-au rambursat ceea ce nu primisem. Dar nu aș mai comanda niciodată de la ei.

@+
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 07/03/06, 11:39

Sper că primul lucru ați blocat plata ...

Dacă nu să ia măsuri împotriva unei asociații de apărare a consumatorilor, având în vedere sumele puse în joc (și energia, timpul și nervozitatea pe care le va lua), nu prea consider că este înțelept. :|

Am mutat subiectul la Rant.
0 x
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 07/03/06, 18:25

Mulțumesc Christophe ...
Am contactat deja UFC .... se întâmplă!
Pe de altă parte, voi vedea cu DGCCRF ... dar față de Wanadoo ???
Eu, vreau să respecte contractul și să-l facă să funcționeze !!!!
Nicio rambursare ... este prea ușor să smulgi oamenii !!!
Deci DGCCRF ????? ...................
Va urma....
A + Serge.
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
krissg29
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 07/11/04, 21:26
Locul de amplasare: centrul de Finistere
x 2




de krissg29 » 07/03/06, 21:45

Nici eu nu am acces la ADSL. FT a făcut instalarea pentru a conecta orașul, dar semnalul este încă prea slab pentru a ajunge la casa mea (la 2 km de oraș).

După cum am susținut, mi-au oferit „ADSL extins”. De fapt, din ceea ce am înțeles, adaugă un amplificator, astfel încât semnalul să nu aibă prea multă atenuare pentru a ajunge la mine acasă.

Detaliu mic: lucrarea facturată aproximativ 100 € de FT către persoana care face cererea.

Al 2-lea detaliu: odată ce lucrarea este terminată (amplificatorul instalat), alți abonați din sector au, de asemenea, acces la ADSL, dar neavând nimic de plătit pentru instalare, la fel ca toți abonații FT care locuiesc în oraș.

De fapt, au găsit trucul pentru a-i face pe indivizi să plătească pentru munca pe care în mod normal sunt obligați să o facă gratuit (pentru a elimina „decalajul digital” dragi lui Chichi)

Pentru Exceed, cred că agentul de vânzări care v-a vândut abonamentul ADSL a „uitat” să vă spună că are o legătură specială de făcut. Încă mă bucur că nu v-au conectat mai întâi spunându-vă că a dat roade după aceea.

Deci, pentru a pretinde, există ceva care funcționează destul de bine, dar nu este la telefon:
- mergi la magazinul France Telecom din orașul cel mai apropiat de tine
- alegi o zi în care magazinul are mulți clienți
- și vă prezentați cazul vorbind suficient de tare (nu am spus să țip)

Încearcă întotdeauna să scape spunând că problema vine de la cealaltă (problemă la FT când te plângi la Wanadoo și invers). doar magazinul lor este folosit pentru cele 2 cutii, iar reclama pe care o veți avea în față nu va putea scăpa, deoarece el lucrează pentru amândouă.

Deja testat și funcționează excelent, mai ales sâmbătă : Cheesy:

PS: Sunt în 56k și încărc lucrurile mari (stil video) la locul de muncă. Facem ce putem.

Re-PS: Activat http://www.ariase.com/fr/haut-debit/index.html aveți o mulțime de detalii pe internet în zonele rurale.
0 x
Nu confunda inginerul și ingenioasa
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 08/03/06, 01:02

hi,
Schimbul, de care depind, este echipat pentru ReADSL sau extins ...
FT i-a spus soției mele că nu va funcționa cu mine și că trebuie să sun la 1014 pentru a primi o rambursare !!! Fara explicatii !!!!!
Grozav !!! Nu !!! Pacat ca nu s-a izbit de mine ....
Dacă continuă .... rup toate firele spre centrală !!! 8 terminale ... toate atașate în spatele Patrolului !!! :x :x :x
Rahat !!! Nu este vina mea că linia este putredă .... este responsabilitatea FT !!!
a + serge.
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 08/03/06, 10:07

http://www.degrouptest.com/
dacă este suficient să plătiți 100 € pentru a pune un amplificator, chiar dacă ceilalți profită de pe urma lui, sincer nu este să ezitați! .. soluția parabolei costă mult mai scumpă
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 08/03/06, 12:47

Am avut multe eșecuri cu france telecom și wanadoo, sincer, dacă poți să scapi de ele, practicile lor de afaceri sunt pur grosolane și încalcă legea.
Astăzi sunt la nouă ani și mi-a fost foarte greu să deschid linia.
Pentru înregistrare, stați acolo, trebuie să urmați.
În momentul în care eram la wanadoo, am decis să mă mut, așa că trebuie să transferăm linia.
Transferul costă deja 52 de euro, în plus, atunci când o cazare nu are linie pentru o perioadă, o anulează, așa că atunci când m-am mutat, pe lângă transferul de linie, linia trebuia deschisă în noul apartament. și re 50 euro.
În plus, dacă vrei să-ți păstrezi numărul, este o opțiune care te costă un fleac de 8 euro, este mai mult acum cred.
Deci, spun că nu, nu-mi pasă să schimb numărul, întotdeauna salvez asta.
Ei bine, ok, linia este deschisă, funcționează, apropo, băieții ft, au străpuns un perete pentru a trece un fir și nu au curățat nimic, pe scurt.
Mă întorc cu TIP, așa că primesc TIP, semnez că mă întorc, deja suma a fost sincer grea.
Câteva săptămâni mai târziu, am primit o scrisoare, era sfatul meu și nu o încasaseră și de ce îmi vei spune?
Ei bine, pur și simplu pentru că France Telecom subcontractează plata într-un centru și, deoarece numărul meu de telefon se schimbase, bacșișul nu era valid, așa că mi-au pierdut datele bancare. Minunat
Mai mult decât atât, mă duc la agenția din orașul meu pentru a plăti, nu înseamnă, la ft nu mai poți plăti facturile în agenție, e grozav.
Ei bine, trimit sfatul înapoi cu o coastă (pe care nu ar fi trebuit să-l trimit niciodată)
Bingo, linia tăiată, mai multe adsl, mai multe apeluri telefonice.
Mânie, mă duc la agenție, explic, vânzătorul îmi scoate o hârtie pe care trebuie să o completez și să o întorc însoțită de un cec frumos de 168 euro ca depozit pe care îl încasează timp de 2 ani pentru a putea redeschide o linie la 52 de euro. Și dacă din păcate doar una dintre plăți întârzie în termen de doi ani, atunci nu vor returna depozitul. (Apropo, am plătit în continuare factura și am avut o notă de credit pentru că au greșit)
Așa că, acolo, i-am trimis la dracu, preferând să nu mai am linie sau internet.
Dar nu puteam sta așa, fiind într-o zonă de neîngrădit, am sunat la 9telecom și acolo mi-au spus că practicile nu erau legale.
Sun din nou pe ft, dar nimic nu ajută, nici o modalitate de a obține linia.
Bunica mea, ha bunica dragă, o ador, are o idee.
Îi sună pe 1014 „salut domnule, voi avea îngrijire regulată câteva luni într-un spital și se întâmplă să stau cu nepotul meu o vreme, așa că trebuie să deschid o linie la el pentru a putea vorbi soțului meu "
Evident, agentul de vânzări încearcă să-i ofere o grămadă de opțiuni, dar bunica se ține și rezistă :-)
În cele din urmă, linia este deschisă, va costa în continuare 55 de euro + 14.50 abonament pentru luna curentă.
În cele din urmă s-a terminat.
În acest sens, numesc nouă telecomunicații, iau cele nouă cutii în deplină separare, iar 9 telecom încetează direct abonamentul la ft.
Așa că aici am rămas cu un telefon nelimitat către telefoane fixe și o conexiune adsl cu o viteză mai mare decât ft vândut.
Morala este că în orice și peste tot există o greșeală, este suficient să știi să te grăbești în ea.
Acum sunt anti France Telecom și îi sfătuiesc pe toți să iasă din casele lor, merită sincer să se scufunde, sunt ticăloși, nu există alte cuvinte.
În cele din urmă, am reușit totuși să le tragem cu ajutorul prețios al bunicii. : Mrgreen:
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 267