Învățați blestemați

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Învățați blestemați




de Christophe » 18/03/06, 10:22

Mi s-a spus recent despre aceste cărți:

„Cărturari blestemați, cercetători excluși: volumul 1, o cerere implacabilă”

Rezumatul volumului 1:

Paul Kammerer - biolog austriac, a dovedit ereditatea personajelor dobândite, negată și astăzi de geneticieni: „sinuciderea” de către naziști în 1926
Antoine Béchamp - profesor de chimie medicală, a demonstrat împotriva lui Pasteur că bacteriile și virușii pot proveni din celulele noastre și că asepsia la ființele vii este inexistentă
Jules Tissot - profesor de fiziologie, a confirmat tezele lui Béchamp cu fotografii de celule de o precizie uluitoare
René Quinton - Descoperit identitatea chimică a sângelui și a apei noastre de mare. El a fost renumit în 1906 pentru că a salvat mii de copii de holeră
Marcel Ferru - profesor de clinică medicală infantilă, a demonstrat ineficiența și nocivitatea vaccinului BCG că Franța este singura țară europeană care a făcut obligatoriu
Edgard Nazare - inginer aeronautic, a inventat „instalația aerotermală”, producând energie electrică solară, pe care nu a putut fi acceptată. Marcel Macaire - doctor în științe, a explicat distribuția ordonată a tuturor corpurilor cerești și a negat dogmele expansiunii universului
René Jacquier - inginer chimist, a inventat un proces eficient de oxigenare împotriva bolilor grave, în special cardiovasculare. Invenție puțin cunoscută
Antoine Priore - inginer electronic, a inventat o „mașină pentru vindecarea cancerului” prin radiația câmpurilor magnetice. Invenție puțin cunoscută
Jean Solomidès - Doctor, a inventat substanțe capabile să distrugă celulele canceroase. Descoperirea a fost ignorată în ciuda dovezilor eficacității sale
Mirko Beljanski - doctor în științe, a creat medicamente eficiente împotriva cancerului, dar nu le-a putut aproba. Persecutat până la moarte, pentru că s-a vindecat „ilegal”
Loïc Le Ribault - doctor în științe, renovator al poliției științifice franceze, a dovedit eficacitatea terapeutică a siliciului organic, aprobat în străinătate, dar nu și în Franța. Urmărit penal pentru „practicarea ilegală a medicinii”


De fapt, există 3 volume:

Volumul 1 : http://www.amazon.fr/exec/obidos/ASIN/2 ... 63-9658655

Volumul 2 :
http://www.amazon.fr/exec/obidos/ASIN/2 ... 63-9658655

Volumul 3 :
http://www.amazon.fr/exec/obidos/ASIN/2 ... 63-9658655
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 18/03/06, 11:08

Am dat peste aceste cărți când cercetam Antoine Priore și Loïc Le Ribault.

Blestemați cărturari 2

Arată interesant :!:
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 21/03/06, 22:46

În volumul III:
„Printre cele 12 autobiografii ale oamenilor de știință uitați sau persecutați, există Jean-Pierre Petit, Fizician francez marginalizat de nomenklatura științifică pentru originalitatea sa tulburătoare în multe domenii, inclusiv în călătoriile spațiale viitoare. " (Nexus nr. 43).

Vă mulțumim pentru link, Christophe...
: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 21/03/06, 22:54

Da, îl văzusem pe Petit ... în sfârșit, acum nu prea știu ce să cred despre aceste cărți ... În cele din urmă, Petit este citat într-un mod aproape anecdotic ... El nu are nimic, după părerea mea, despre un Priore sau Makhoninne
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 22/03/06, 18:37

Ca de obicei, Christophe: trebuie să RELATIVIZĂM.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 22/03/06, 20:01

Misterloxo a scris:Am dat peste aceste cărți când cercetam Antoine Priore și Loïc Le Ribault.

Blestemați cărturari 2

Arată interesant :!:


Foarte bine acest link Misterloxo!

Așadar, citiți extrasul din cartea „Cuvânt înainte”, este foarte interesant. El face aluzie în special la gloria excesivă față de Pasteur și ridică multe alte puncte foarte interesante.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 22/03/06, 21:32

Cred din ce în ce mai mult în teza lor.

În orice caz, vă permite să apreciați sistemul stabilit dintr-un unghi nou și să vedeți tot ceea ce este „greșit”.

Fundamentaliștii științei, medicinei și a tuturor dungilor ne vor spune întotdeauna cum să gândim pentru că este bine cunoscut: oamenii sunt insuflați și nu știu ce este bine pentru ei.

...... :|
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/03/06, 22:51

Loxo +1
0 x
lude22vti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 14/04/05, 17:14




de lude22vti » 23/03/06, 09:32

Tocmai am comandat toate acestea, mulțumesc pentru informații !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 23/03/06, 15:51

În toate acestea, JPP este citat ca un om de știință sacrificat, ca și ceilalți ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264