Propaganda Pro-GMO

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Propaganda Pro-GMO




de tăietor de lemne » 03/07/06, 11:15

Am primit asta dimineață de la cineva care este suficient de fiabil pentru acest tip de știri ...
bonjour,

Nu știu dacă ați citit cărțile școlare, dar mi-au plăcut fotografiile și căsuțele ușor de citit ... De îndată! Manualul Magnard a avut ca scop discreditarea mișcărilor împotriva OMG-urilor!

Acțiunea legată de textul următor este ușor ... pentru tine să te vezi și să te vedem în curând. Nu ezitați să o transmiteți mai departe.

Jean-Philippe

-----------------------------------
Edițiile Magnard oferă un nou manual școlar pro-OMG sau
propaganda companiilor de semințe în școli.

La începutul anului școlar din septembrie 2006, un nou program de istorie-geografie
va fi implementat în primul STG (managementul științei și tehnologiei).
Opt editori au pregătit manuale. În fiecare școală, echipele de
profesorii au ales unul pentru unitate.

În geografie, programul acoperă Franța și Europa. Este disponibil
în trei teme generale: „teritoriile europene”, „stabilirea rețelei”
și mobilitatea în Franța "," dinamica localizării activităților în
Franța ". Aceste teme ar trebui să dea naștere la studii de caz pe parcursul anului
din care elevii trebuie să studieze și să sintetizeze mai multe
documente.

Anul acesta MAGNARD face multă muncă în domeniul OMG-urilor: în cadrul
„activități” în Franța, oferă un studiu al sectorului agroindustrial
porumb. La paginile 210-211, o serie de documente tratează problema
irigații (prea multă apă pentru porumb) și pe OMG-uri.

O fotografie prezintă secerători voluntari din spate, cu fața spre față
jandarmi și către echipele companiei Limagrain. Aceasta este acțiunea
Marsat, 14 august 2004. Titlul fotografiei este „colectivul de
cositoare voluntare care încearcă să distrugă un câmp de porumb OMG apărat de
fermieri, cercetători și forțe de ordine.

Extrase dintr-un text de JP Charvet (geograf principal al universității
despre problema alimentelor din lume) explicați că OMG-urile
va crește randamentele, va satisface cerințele
Industria și „gestionarea mai bună a problemelor de mediu” (sic) de către
evocând pesticide și apă. Acest text datează din 1997 !!!

Oricine este serios informat știe 1 ° că OMG-urile nu cresc
produce doar marginal și pe termen scurt 2 ° că nu există OMG-uri
pentru a rezolva problema apei 3 ° ca poluare cu pesticide
crește cu OMG-urile cu 4 ° și, desigur, OMG-urile reprezintă o problemă majoră
pentru mediu (contaminare mare, incontrolabilă și ireversibilă).

JP Charvet este un geograf care nu analizează fenomenele geografice
din unghiul problemelor geopolitice și sociale, și care doar ia în considerare
„progresul” tehnologic pentru a aborda problema foametei din lume.
Drept dovadă, conferința sa inaugurală la festivalul internațional de
geografia Sf. Dié des Vosges în 2004. Opera lui Sylvie Brunel, de
de exemplu, ilustrează alte abordări ale acestor întrebări.

Iată paginile în cauză:
http://www.monde-solidaire.org/spip/IMG ... ard_p1.jpg
http://www.monde-solidaire.org/spip/IMG ... ard_p2.jpg

Rețineți că ceilalți editori nu abordează subiectul OMG-urilor.

Jean-Yves Bou, profesor de istorie și geografie, liceul Millau

Confruntat cu această propagandă manifestă și intolerabilă din edițiile MAGNARD, I
vă invită să trimiteți un mesaj la fiecare dintre următoarele trei adrese:

sce.seignants@magnard.fr
c.uhel@magnard.fr
f.dally@magnard.fr

Acest mesaj poate fi următorul:
-----------------------------------------------

Dragă,

am citit conținutul scandalos de partizan și fals științific din primul manual de istorie și geografie STG din edițiile Magnard. Într-adevăr, prezentați OMG-uri doar sub aspectul așa-numitelor avantaje ale acestora, fără gândire critică sau dezbatere.

Cu toate acestea, orice persoană serioasă informată știe 1 ° că OMG-urile cresc randamentele doar marginal și pe termen scurt 2 ° că nu există OMG-uri care să rezolve problema apei 3 ° că poluarea cu pesticide crește cu OMG-urile 4 ° și, desigur, că OMG-urile sunt un problemă majoră pentru mediu (contaminare mare, incontrolabilă și ireversibilă).

Vă cerem solemn să retrageți textul 14 p 210 și să îl înlocuiți cu un text care prezintă dezbaterea sau să îl însoțiți cu un text care oferă argumente anti-GM.

veți găsi cu ușurință astfel de documente pe site: www.monde-solidaire.org/spip/rubriq ... sau pe site-urile greenpeace, infogm.

Vă mulțumim anticipat pentru efortul dvs. de rectificare și răspunsul dvs.

Iată-te, nu știu dacă unii oameni se simt preocupați aici ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/08/06, 14:41

Nu mai văzusem această postare. a apărut în timpul vacanței mele. Această dezinformare este lamentabilă. Dar cel mai rău este că începe cu mult înainte.

În Ce2, copiii au exerciții numite „auto-dictare”. Aceasta presupune ca aceștia să memoreze un text scurt (+/- 5 rânduri) pe care apoi trebuie să-l recite în scris, fără greșeli în clasă. Până acum, bine.

Pentru a-și face temele pentru fiul meu, l-am făcut (anul acesta va merge la clasa a cincea) să-și recite auto-dictările. Am fost uimit de tema a 2 texte consecutive pe care vi le voi oferi din memorie fără termenii exacți, dar cu tonul și ideea aproximativă a textului:

: Arrow: noul contor: săptămâna aceasta la bancă a fost instalat un bancomat nou. Imediat, este nebunia. Tot satul se aliniază pentru a putea atrage bani: este atât de simplu! Tot ce trebuie să faceți este să introduceți cardul și să introduceți codul pentru a obține bilete frumoase, noi.

    Haide, abia de 7 ani și începem deja să-i învățăm să se lege voluntar de sistemul bancar.

: Arrow: magazin alimentar: În parcarea supermarketului, este baletul caddilor. Unii intră în magazin cu căruțe goale când ies alții, căruțele lor umplute cu o multitudine de produse de toate culorile.

    Ei bine, nu-mi amintesc restul, dar ideea generală este acolo, supermarketurile sunt prietenii tăi, copii. Cumpărăturile sunt bune ...


Este adevărat că în Franța există foarte puțini autori talentați, texte poetice frumoase. Este normal să fii obligat să scrii singur un text. Și dacă în treacăt putem face o mică umplutură ... : Evil:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 10/08/06, 14:52

Foarte serios, dar atât de „normal” ca să nu spun „banal” ... după ce într-o astfel de „lume” este destul de normal ca noi (cei care respingem această „formatare”) să trecem ca sectari ...

Revenind la OMG-uri, cred că acest documentar rezumă bine întrebarea: https://www.econologie.com/telechargement-2957.html
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258