Pisică pierdută

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Pisică pierdută




de Christophe » 20/07/06, 17:09

A trecut o săptămână de când pisica noastră (care are 1 an) s-a întors. Suntem triști și ne temem de cel mai rău :( :(.

Suntem în mediul rural. Este un bărbat castrat (tatuat electronic și vaccinat) și l-am lăsat „singur” (afară cu o farfurie de croșetat în curte) pentru 3 nopți weekendul trecut. Placa nu fusese atinsă la întoarcerea noastră ...

De la sosirea vremii frumoase (aproximativ 2 luni), el și-a petrecut 95% din timp în aer liber (practic a venit să mănânce, să bea și să se îmbrățișeze 2 sau 3 ... Și din nou pentru îmbrățișări nu a fost sistematic) și a dormit rar acasă (2 până la 3 zile în ultima lună) .... Poate că doar se râce, dar totuși ... o săptămână este mult timp fără să mănânce sau să bea (deși la țară. .. atunci există o mulțime de pisici pretutindeni) ...

Există specialiști în pisici pe forum cine ar putea să ne liniștească sau să ne spună ce să facem (dacă este ceva de făcut?)?
:| :| :|

ps: ți-am pus o mică fotografie și un videoclip cu fiara

Imagine

Videoclip pentru bebeluși: http://www.youtube.com/watch?v=4bjTb1PHbSQ

... Adulmeca ... :strigăt:
Dernière édition alin Christophe 07 / 09 / 09, 15: 16, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 20/07/06, 17:58

acest lucru nu este pentru a vă oferi o speranță falsă, dar cu această căldură pisicile nu mănâncă mult și pot lipsi câteva zile.
Acum vreo 3 săptămâni, cel mai tânăr care avea 2 luni a dispărut cu 1 săptămână, la acea vârstă, crezi că ți s-ar fi putut întâmpla indiferent de ce și bine, oricum s-a întors, așa că încrucișează-ți degetele, nu este neapărat pierdut.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/07/06, 18:00

bonjour

Sunt șanse să-mi întoarcă pisica castrată și a dispărut deja o săptămână și s-a întors ..
Acest lucru se întâmplă de obicei dacă sunteți departe de casă pentru o zi întreagă și rămâneți afară. Iarna este mai îngrijorătoare, dar în această perioadă a anului, chiar dacă sunt castrate, răutățile tind să se culce, Ca aseară ...
Am 3 pisici și locuiesc lângă pădure, riscul sunt ratonii și vulpile roșii care luptă ... Sau un vecin care trage la 12 ...

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 20/07/06, 18:07

Vă mulțumesc că mă consolați puțin dar a trecut deja 1 săptămână ... pe de altă parte nu mă tem pentru mâncare, având în vedere numărul de pisici și câini din sat, el va găsi ceva pentru a supraviețui, apoi există cursuri peste tot deci ... în acest punct sunt încrezător ..

Apropo, întrebare tehnică: știți „raza de acțiune” (sau raza de acțiune în km) a unei pisici, presupunând că „casa” noastră este centrul discului?

Cu alte cuvinte: câți km poate parcurge o pisică înainte să nu-și mai găsească urma casei?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 20/07/06, 18:14

hi,

Simpatizez durerea ta, eu însumi am o pisică pe care o iubesc mai mult decât orice.

primul lucru pe care trebuie să-l faceți, și presupun că ați făcut-o deja, este, desigur, să contactați toate centrele veterinare și spa-ul din zona dvs. nu ezitați să căutați pe o rază de 60 km, aceste animale mici merg mult.

afișele puse în bistrouri și brutării sunt, de asemenea, o soluție, dar nu știu dacă într-adevăr funcționează.

Am pierdut o pisică când eram copil și cred că un vânător a primit-o. Sper că a ta nu a suferit aceeași soartă. sau că nu a fost victima unui drum.

un prieten a găsit o pisică după o săptămână și jumătate plimbându-se pe drumuri și chemându-l (el nu a fost castrat și a plecat să conducă fetele prea departe). poți încerca, de asemenea, mai ales dacă știe zgomotul mașinii sau al motocicletei tale și este sensibil la aceasta (dacă a început să miaună de bucurie imediat ce te-a auzit intrând). pisicile, în ciuda simțului lor de orientare, se pot pierde. în acest caz, adesea se refugiază într-un loc izolat și adăpostit, cum ar fi o peșteră mică sau o fermă veche abandonată.
un truc bun pentru a-l face să vină dacă este în apropiere este să scuturi un pachet de crochete sau să bati cu un cuțit pe o cutie goală (dimensiunea cutiilor de patée pe care obișnuiește să o audă) funcționează în 1 minut maxim dacă pisica se află pe o rază de 800m.

o săptămână este prea lungă pentru o simplă bătaie de cap. probabil că s-a abătut prea departe și s-a pierdut, foarte probabil având în vedere temperaturile ridicate din ultimele zile ... nu trebuie să fie obișnuit cu asta. sau altfel a fost furat de turiști. din păcate devine frecventă. în acest caz, singura dumneavoastră speranță se află în afișe, ceea ce ar putea face ca pisicile să fie regretate.

Aici, nu știu dacă ți-am fost de mare ajutor, dar sper să-ți găsești micuța bilă de blană.
noroc și noroc

Pollux

editați: raza „normală” a unei pisici este în jur de 60-80 km. dar pe vreme tulburată și fierbinte sau furtunoasă, această rază poate fi redusă, pisicile sunt sensibile la orice le iese din cale.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 21/07/06, 12:02

Curaj, tot nu s-a pierdut încă!

Pisica mea are, de asemenea, 1 an și înțeleg ce simți

L-am dus în vacanță la Insula Oléron săptămâna trecută, iar în primele 3 zile a trebuit să-l ridicăm de zeci de ori pe plajă, a scăpat și nu s-a mai putut întoarce!

Ore de angoasă ...

Pisica mea este surdă, deci mai greu de găsit ... nu-l putem suna!

Pentru cei mai norocoși, există sisteme de geolocalizare (prin GPS foarte scump sau prin radio - aproape 300 €)

Încă o dată, noroc pentru tine 2
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 21/07/06, 16:29

Am făcut „turul” satului aseară cu un pachet de croșetat și chemându-l, dar nimic la orizont ... (cu excepția câtorva alte pisici și câini ...)

Pentru sistemul GPS este cam târziu aici ... dar m-aș gândi dacă revine (cu condiția să-l putem folosi pentru altceva) ... M-am interesat întotdeauna să știu cât de departe se îndreaptă .. ... dar trebuie să se întoarcă pentru asta ...

:strigăt: :strigăt: :strigăt:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 03/08/06, 00:26

Au trecut 3 săptămâni de când l-am mai văzut ... speranța de a-l revedea se diminuează zi de zi ... :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6987
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2911




de gegyx » 03/08/06, 00:40

Suntem sensibili la durerea ta ...

Sper că poate pentru Adormirea Maicii Domnului?

La mijlocul lunii august?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/08/06, 04:22

bonjour
Nu vreau să te descurajez, dar dincolo de o lună șansele de a o întoarce foarte subțire, i s-a întâmplat ceva rău.
Dacă cineva îl ține captiv în casa lui și nu prea departe, el poate scăpa și se poate întoarce, dar după un timp adoptă noua casă.
În mod normal, pisicile sunt atașate de un loc și nu întotdeauna de persoană,
Am petrecut 3 luni într-un spital și la întoarcere pisicile mele m-au recunoscut mai mult!

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : JimmyBoss și oaspeții 303