Greu de găsit soluții concrete

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
--Ex--
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 09/06/06, 16:42

Greu de găsit soluții concrete




de --Ex-- » 23/08/06, 17:36

Răsfoiesc asta forum pentru câteva zile și îmi place să citesc:
- diferitele opinii ale oamenilor asupra lumii noastre actuale
- diferitele experiențe-hacks ale fiecăruia pe motorul mașinii lor etc.

-> dar pe de altă parte, găsesc că lipsește o secțiune în care am găsi toate soluțiile actuale, legale și CONCRETE (tot ceea ce este hack, experiența personală care trebuie exclusă) pentru a păstra mediul (care poate fi găsit pe piață), acțiuni simple de făcut în fiecare zi.
exemplu de ceea ce ar putea fi pus în această secțiune:
- izolați-vă bine casa (geam termopan al unei astfel de mărci, izolație ecologică a unei astfel de mărci ...)
- echipați-vă bine casa pentru a colecta apa de ploaie (mărci de piață care oferă acest tip de servicii)
- soluție pentru recuperarea apei gri pentru toaletele sale (referință la mărcile x care oferă soluții concrete: aquae.fr ...)
- fântână de apă conectabilă la rețeaua de apă. (marca waterlogic)
- mașină electrică economică (două ....)

Magazinul merge puțin în această direcție, așa că putem găsi soluții concrete actuale.
Dar se reduce la ceea ce poate vinde acest site.

Cred că de aceea, de exemplu, site-ul lui Nicolas HULOT (provocare pentru pământ) este atât de reușit, încât oferă soluții concrete de făcut în fiecare zi.

Pe acest site, soluțiile au fost discutate, dar sunt pierdute în mesajele forum.
Utilizatorul obișnuit ca mine care aterizează pe acest site, care dorește să știe rapid ce soluție îi este disponibilă, va trebui să caute ore în șir și poate fi descurajat (eu sunt dur, dar îmi imaginez că pentru unii, mintea verde dispare destul de mult rapid dacă trebuie să faci multe cercetări)

--Ex--, o persoană care încearcă să ajute
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 23/08/06, 17:44

Kyot-home și-a dorit să fie economia complementară pentru asta, chiar dacă este încă incompletă și oricum nu există încă multe soluții miraculoase, de unde și interesul economiei de a le căuta.

Ar trebui să verificați: www.kyot-home.com și, de asemenea, m-am dus să văd linkurile, sunt puține, dar sunt bune : Mrgreen:

Iată-te, și bineînțeles că ar fi minunat să ai comentariile tale, după ce ai făcut un mic tur.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
--Ex--
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 09/06/06, 16:42




de --Ex-- » 23/08/06, 17:49

ok, mulțumesc pentru răspunsul tău, mă duc la plimbare : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 23/08/06, 17:54

Uh, sunt surprins de această postare, pentru că:

0) ați folosit motorul de căutare: https://www.econologie.com/forums/search.php

Toate exemplele tale au fost menționat cel puțin o dată forums...

1) există o mulțime de soluții concrete oferite pe magazin: https://www.econologie.com/shop/

Bine, acestea sunt soluții mici, dar trebuie să începeți mici, nu? Dacă toată lumea ar folosi nuci de săpun, ar fi mult mai puțină poluare a apei gri ...

2) Nicolas Hulot are succes pentru că are sprijinul mass-media mainstream nu mai mult nici mai puțin... dar aș fi curios să compar statisticile economiei cu ale lor ... doar pentru a vedea ce proporție suntem ... (5, 10, 100, 1000?)

3) Site-ul oferă sfaturi și soluții, de exemplu: https://www.econologie.com/conseils-pour ... -2592.html

4) Am creat recent această secțiune: https://www.econologie.com/forums/trucs-et-a ... -vf61.html

Rămâne gol ... ocazia să-l modelezi nu?

5) Anunțurile Google de pe site prezintă o mulțime de soluții profesionale pe o scară mai mare.
Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 13: 22, editate 2 ori.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 23/08/06, 18:26

În ceea ce privește „sfaturile”, există o mulțime de site-uri care oferă cărți foarte bine făcute, pentru toate vârstele. Deci, dacă este să repetăm ​​încă o dată că trebuie să oprim apa atunci când te speli pe dinți, nu cred că merită să te chinui și sincer, nu asta vrem să facem.

--Ex-- a scris:Magazinul merge puțin în această direcție, așa că putem găsi soluții concrete actuale.
Dar se reduce la ceea ce poate vinde acest site.


Da, asta este rațiunea de a fi a unui magazin ... :| În caz contrar, ne-am gândit să realizăm articole pentru a lăuda ceea ce vinde competiția, dar, după reflecție, am crezut că s-ar putea să nu fie relevant 8)

Și apoi, nu ar trebui să vorbesc despre asta pentru că este secret, dar suntem în plină cercetare și dezvoltare pentru a proiecta soluția ecologică universală sub formă de kit. Este ca la Ikéa: îți cumperi soluția ieftină, universală, care te scutește de a face eforturi.
Glumesc, desigur, dar este pentru a denunța această atitudine de consumator, care așteaptă ca totul să-i cadă în cioc. și cine știe să gemă doar atunci când nu le prezinți suficient de repede.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
--Ex--
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 09/06/06, 16:42




de --Ex-- » 23/08/06, 23:37

M-am pus în pielea francezilor obișnuiți, atât.
Voi urmări aceste fișiere. mulțumesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/08/06, 00:28

Christine a scris:În ceea ce privește „sfaturile”, există o mulțime de site-uri care oferă cărți foarte bine făcute, pentru toate vârstele. Deci, dacă este să repetăm ​​încă o dată că trebuie să oprim apa atunci când te speli pe dinți, nu cred că merită să te chinui și sincer, nu asta vrem să facem.

--Ex-- a scris:Și apoi, nu ar trebui să vorbesc despre asta pentru că este secret, dar suntem în plină cercetare și dezvoltare pentru a proiecta soluția ecologică universală sub formă de kit. Este ca la Ikéa: îți cumperi soluția ieftină, universală, care te scutește de a face eforturi.
Glumesc, desigur, dar este pentru a denunța această atitudine de consumator, care așteaptă ca totul să-i cadă în cioc. și cine știe să gemă doar atunci când nu le prezinți suficient de repede.


In totalitate de acord. Și, din moment ce ecologia este la modă, copiii deștepți profită de ocazie pentru a-și descărca gunoiul la prețul aurului și nu la obiect !!!
De exemplu, terminalele solare care sunt inutile, cu excepția cazului în care poluează și creează „creștere”.

Am aruncat o privire asupra produselor despre care vorbește --Ex -, acestea sunt mai întâi FĂRĂ PREȚ !!!

Ecologia nu înseamnă să arunci banii, ci îi gestionezi cât mai precis, cu putință, în grabă să faci maximul cu minimul.
Am lucrat în diverse sectoare industriale și văd un rezervor de 5000 de litri vândut cu 4000 € când valorează 400 €, asta mă șochează!

În toată regiunea, oamenii colectează sau cumpără cuve pe paleți de 1000 de litri care valorează mai puțin de 120 € noi și mai puțin de 80 € second-hand ...

Iată unul pentru 59 €

http://bricolage-maison-jardin.vivastre ... ics1535983
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 24/08/06, 02:09

citro a scris:Am aruncat o privire asupra produselor despre care vorbește --Ex -, acestea sunt mai întâi FĂRĂ PREȚ !!!

Ecologia nu înseamnă să arunci banii, ci îi gestionezi cât mai precis, cu putință, în grabă să faci maximul cu minimul.
Am lucrat în diverse sectoare industriale și văd un rezervor de 5000 de litri vândut cu 4000 € când valorează 400 €, asta mă șochează!


:)

Sunt pe deplin de acord cu tine (vedem același lucru cu panourile solare și pompa de căldură ...)

În prezent, respectarea mediului trebuie să fie neapărat costisitoare! Se potrivește în sfârșit tuturor ... cu excepția clientului și a planetei ...

Din fericire există o economie care se întâmplă ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: taaaadaaaaaaaaaaaam! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
--Ex--
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 09/06/06, 16:42




de --Ex-- » 24/08/06, 11:29

Da sunt de acord cu link-urile (le-am pus pe primele pe care le aveam la îndemână).
În mod clar, ideea este de a pune produsele în competiție pentru a reduce prețurile.
Problema este că aceste companii sunt încă la început, au crescut în ultimii ani. Deci este uneori destul de artizanală ca producție.

Ideea ar fi că, în soluțiile + de pe piață, putem avea un fișier pentru a configura singuri aceste soluții. Este chiar mai bine dacă este la îndemâna oricărui cetățean verde.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 180