Cum reușești să nu fii deprimat ....

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia

Cum reușești să nu fii deprimat ....




de visător » 09/11/06, 14:32

Hei
Vin să postez aici pentru că știu asta forum este deja 1 conștient de ecologie și 2, populat de oameni simpatici (în orice caz, pentru a vă citi în celelalte subiecte, este impresia pe care o am).

Voila, am 25 de ani și se va spune că nu sunt „mental foarte puternic”.
Mă simt foarte implicat în ecologie, dezvoltare durabilă, optimizarea energiei etc, trec prin multe forums și site-uri de internet.
Dar prea des văd ce spun oamenii și sunt dezgustat.
Îmi vei spune că o iau prea în serios, dar nu mă pot abține.
Imediat am intrat într-o dispoziție bună la subsol, „pur și simplu” citind câteva postări pe un forum pe care o frecventez și unde qq1 a creat recent un subiect despre ecologie și sfârșitul anunțat al peștilor din oceane pentru 2050.

Și acest lucru este valabil din păcate și pentru părinții mei, sora mea sau prietenii (din fericire, am unii care sunt chiar implicați).

Toate acestea pentru a vă întreba cum reușiți să rezistați la marea majoritate a oamenilor care par să nu aibă absolut NIMIC DE FĂCUT cu ideile ecologice și care dezvăluie o mulțime de tâmpenii, cum ar fi faptul că mașinile joacă doar pentru 10% din poluare sau că, fără nuclear nu este posibil, sau chiar dacă am fabricat centrale electrice cu biomasă, turbine eoliene etc., nu schimbăm aproape nimic și, prin urmare, „a fi ecologici” este bine să dăm o conștiință bună într-un program politic pentru a lua căi ușoare.

Mă simt ca un chijot și nu știu dacă merită să te chinui să continui să lupți sau mai degrabă să fugi departe și să trăiești în autar în timp ce aștepți să se distrugă lumea ...?

Mă întreb dacă merită să vrem să luptăm și să cheltuim energie pentru a salva acești oameni care nici nu merită.

În cele din urmă, acesta este ... pti care trece de blues, dar prea des recurent.

Mulțumesc că m-ai citit,
A ta,
Visător
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/11/06, 14:46

Îmi pun întrebarea în fiecare zi ... Vom spune că vocea mică din mine care îmi spune „Continuă merită” ... (Eu sunt creatorul acestui site ...)

După ce am auzit în lumea profesională (interviu de angajare) lucruri precum „inginer ecologic nu ar trebui să existe” sau „cămașa ta verde este frumoasă” ... Pot să-ți spun că m-am protejat împotriva acestui tip de tâmpenii ...

Deci nu, nu este ușor în fiecare zi, dar din ce în ce mai puțini (dacă nu din ce în ce mai mulți) devin conștienți de situație, așa că undeva este cu siguranță că nu greșim în totalitate ..

ps: www.econologie.info ar trebui să-ți placă ...
0 x
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia




de visător » 09/11/06, 14:52

Salut, mulțumesc pentru link (pe care îl știam deja qd mm :P )

Este clar că Nicolas Hulot ar putea fi un mentor, un exemplu de urmat.

Are curajul să abordeze toate politicile direct, dar știe că are o aură importantă.

Curaj curaj ... :)

Visător
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/11/06, 15:12

Uh, un mentor, nu știu ... Cred că suntem mai avansați decât el în medie aici ... vezi subiectele aferente pe Hulot ...

O scânteie pentru publicul larg că da, ar putea fi ... dar trebuie să ne asigurăm în spate ... Pentru că pentru moment este foarte multă discuție (site-uri, niște antrenamente ...) totuși fundamentul său ar avea mijloacele (sau ar putea găsește-le ușor) să acționeze ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Cum reușești să nu fii deprimat ....




de bham » 09/11/06, 16:06

visător a scris:Voila, am 25 de ani și se va spune că nu sunt „mental foarte puternic”.
Mă simt foarte implicat în ecologie, dezvoltare durabilă, optimizarea energiei etc, trec prin multe forums și site-uri de internet.
Dar prea des văd ce spun oamenii și sunt dezgustat.
Îmi vei spune că o iau prea în serios, dar nu mă pot abține.
Imediat am intrat într-o dispoziție bună la subsol, „pur și simplu” citind câteva postări pe un forum pe care o frecventez și unde qq1 a creat recent un subiect despre ecologie și sfârșitul anunțat al peștilor din oceane pentru 2050.
Visător


Bună Visător, ești încă foarte tânăr, am 20 mai mulți decât tine și îmi amintești ce am fost. La 16 ani, după ce am citit o revistă despre speciile pe cale de dispariție, cu furie m-am urcat pe bicicletă pentru a merge la Muzeul de Istorie Naturală pentru a mă întâlni cu curatorul și a-l întreba ce au lucrat el și colegii săi pentru conservarea speciilor. Trebuie să recunosc că, când am ajuns, am fost ușurat să constat că Muzeul era închis. Mânia mea s-a potolit. Și eu, pe vremea aceea mi-aș fi dorit să „intru în slănină”, să reacționez la sfertul de tură (chiar și astăzi). Dar lucrurile nu sunt atât de simple din multe motive, pe de o parte, deoarece orice acțiune care păstrează interesele unora îi supără pe cele ale altora, și apoi pentru că suntem cu toții unici și, prin urmare, diferiți unul de celălalt, deci avem opinii diferite uneori opuse.
Trebuie să te obișnuiești, nu îi poți schimba pe ceilalți, nu-i poți modela, pe baza a ceea ce crezi că este bun pentru ei. Este ca asta. Păstrați această latură rebelă, dar puneți-o în perspectivă. Nu poți schimba cursul lucrurilor, poți încerca doar să-l schimbi.
Și apoi învățați să treceți prin informații, dacă nu ați făcut-o deja. Există unele adevărate, altele false, unele moderat adevărate, etc, există unele care trebuie puse în perspectivă.

Cel mai greu, cred, este să acceptăm să ne plesnim reciproc, acceptând că timpul trece să ne lumineze, să ne facă maturi, să ne facă mai puternici din punct de vedere mental, fără a fi în măsură să-l accelerăm sau să-l modificăm.

Și spune-ți că într-o zi, s-ar putea să fii tată și că în acea zi, îți vei da seama că tocmai ai dat VIAȚA unui copil perfect format, un omuleț adevărat. Va fi puțin datorită ție, puțin mulțumită soției tale dar mai presus de toate miracolului vieții și complexității ei. Deci, pentru acest copil și pentru ceilalți, în timp ce suntem la el, continuă să lupți fără să te lași bătut. Pentru că va avea nevoie de tine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 09/11/06, 19:50

„Cum reușești să nu fii deprimat ....”

Bună întrebare!
Aș spune mai degrabă: cum te „miști înainte” în timp ce ești deprimat ...?
Nici o idee !
sper, fără îndoială, de aici și proverbul.
Idei, proiecte, un copil, o familie, toate acestea contribuie la a nu fi dezamăgiți și a întoarce pagina (sau a închide ochii) asupra multor lucruri care se datorează în principal ipocriziei, vanității, puterii de sete sau banilor, o mulțime de oameni .
Toată lumea vede prânzul la ușa lor și este gata să o trantească în fața vecinului la cea mai mică problemă.
Știi că cred că a fost așa de milenii.
Când eram mai tânăr, aveam o mulțime de idei pentru a schimba lumea și VREAM să schimb lumea, dar, în timp, se potolește și ne dăm seama că este într-adevăr Don Quijote împotriva morilor.
Când vedem țări șterse de pe hartă în cel mai scurt timp, ne dăm seama că nu ne aflăm prea mult în fața aparentei „dezordini” a lumii.
Suntem adesea dezamăgiți de alții, de naivitatea lor, de lenea lor, de temerile lor diferite de ale noastre și atât de zadarnice (o impresie?).

Împotriva tuturor?
o putere!
pe care nu știu, poate să le regrupez forums ca acesta de exemplu.
Evitați să urmăriți știrile și mai ales să nu credeți cu adevărat ceea ce ni se spune și încredeți-vă puțin mai mult în intuiția voastră.
Să am sentimentul de a fi trezit într-un fel la valori mai puțin speculative, mai frățești (se pare o mică naivitate din tinerețea mea).

Am putea vorbi ore în șir!

Curaj și jos
pentru tine și pentru ei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 09/11/06, 21:27

Christophe a scris:„cămașa ta verde este frumoasă”


ai camasa verde ?? !!! :şoc: :şoc:




: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 09/11/06, 23:14

La întrebarea ta visător Aș răspunde pur și simplu din partea mea. Caut articole despre viitor care să dea o oarecare speranță și când am unul discut despre forum. Istoria împărtășirii optimismului meu.
Problema este că foarte des, după câteva schimburi, speranța se estompează din nou.

Apoi, o întrebare îmi revine de fiecare dată.

"Ce este un optimist?"

„Este un pesimist prost informat”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 10/11/06, 09:32

Sunt de acord cu pitmix cu privire la abordarea sa. După aceea, sunt prea ocupat să lupt pentru a încerca să ies din societate pentru a avea cu adevărat ocazia să mă întreb asupra aspectelor zadarnice ale acestei lupte.

Cert este că, cu cât trece mai mult timp, cu atât învăț mai mult, îmi dau seama cât de mult problema este pur politică. Aș spune chiar mai mult, aspectele de mediu catastrofale anunțate sunt doar un simptom al problemelor politice ale modelului nostru de societate.

Mă lupt cu mijloacele mele foarte modeste (mici contrubuții la Greenpeace, mici gesturi zilnice, încerc să deschid ochii către tot anturajul meu asupra a ceea ce este rodul muncii lobby-urilor).

Acum aștept ziua în care aș avea umerii puțin mai solizi din punct de vedere social ca financiar pentru a mă lansa mai concret în luptă.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/11/06, 09:44

PITMIX a scris:"Ce este un optimist?"

„Este un pesimist prost informat”


+1 (cel puțin pentru mediu). Bravo pentru citat!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204