Ushuaïa, eticheta Hulot certificată 100% rentabilă!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Ushuaïa, eticheta Hulot certificată 100% rentabilă!




de Christophe » 21/11/06, 21:39

Gentleman of TF 1 își exploatează imaginea în toate direcțiile. O afacere pentru o cauză bună, cu prețul unor abateri de la corectul ecologic.

Ce au în comun gelurile de duș, rucsacurile, ochelarii de soare, prosoapele, puloverele, o emisiune TV de succes, un canal prin satelit, o revistă? presa, un joc de societate, bestselleruri și o fundație pentru protecția mediului? Un singur om și un singur: Nicolas Hulot, în vârstă de cincizeci de ani din 30 aprilie, „telecolog” care a realizat faza de a face din Ushuaia - un oraș de 30 de locuitori cu un nume impronunciabil situat în Patagonia, în sudul Argentinei - un brand prosper care este disponibil la nesfârșit în produse derivate.

„Emisiunea„ Ushuaïa nature ”este scumpă de produs [1 milion de euro pe episod], explică Hubert Taieb, director general adjunct al TF 1 Entreprises, filiala canalului de televiziune care deține și operează eticheta verde de atunci începutul anilor 90. Nu este anormal ca cineva să caute să facă profitabilă o investiție atât de grea. "Rezultat: TF 1 a vândut licența de funcționare în cincisprezece ani către mai mult de cincisprezece companii (L'Oréal pentru produse cosmetice, Atol pentru ochelari, Rhonetex pentru îmbrăcăminte, Lexibook pentru electronice de larg consum, Quo Vadis pentru papetărie ...) și astfel a garantat comercializarea a aproximativ șaizeci de produse secundare în Franța. Jucând, chiar dacă canalul o neagă, pe identificarea Ushuaïa-Nicolas Hulot pentru consumatori.

Singura condiție care trebuie respectată pentru operatorii fericiți ai mărcii cu reflexii verzi: să respecte spiritul programului de televiziune, flagship, și anume „naturalitatea etică”. Cu mai mult sau mai puțin succes! Dacă gelurile de duș Ushuaia sunt un succes pe rafturile supermarketurilor, bățurile de tămâie cu același nume au fost retrase din vânzare la sfârșitul anului 2004 după ce revista Que Choisir a dezvăluit că prezintă un risc cancerigen. Pentru a preveni recurgerea unor astfel de situații, TF 1 finalizează o cartă de utilizator pentru a stabili „obligații în ceea ce privește dezvoltarea durabilă” care vor fi anexate la contractele de licență. Indiferent de situație, operațiunea este mai mult decât profitabilă: TF 1 estimează cifra de afaceri anuală generată de toate produsele marca Ushuaia la ... 100 de milioane de euro.


Următoarele: http://www.lexpansion.com/art/134.0.131528.0.html
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 22/11/06, 01:25

Acest articol confirmă ceea ce auzisem deja. Și anume că Nicolas Hulot nu este în niciun caz proprietarul sau chiar acționarul mărcii Ushuaia (chiar dacă exploatează imaginea spectacolului). Pot să simt criticile tale care te-au determinat să postezi acest articol, dar Hulot nu este responsabil pentru exploatarea comercială abuzivă pe care TF1 o poate face Ushuaia.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 22/11/06, 08:49

+1 cu rulian

a spus-o în timpul unui interviu (nu mai am sursa)

„Nu ating un euro de la marca Ushuaia”
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/11/06, 09:13

Citește întregul articol ... nu te limita la șampoane... și dacă Hulot nu mai primește $ acum, asta nu înseamnă că nu a atins niciunul ... înainte ...

Citez (pozitiv sau negativ):

Nicolas Hulot nu are un cuvânt de spus, dar presupune: „TF 1 refuză produsele derivate care permit finanțarea emisiunii TV. La început am fost surprins de această strategie, dar m-am obișnuit. Acest lucru nu mă mai șochează atât timp cât păstrez controlul asupra conținutului spectacolului și asupra libertății mele de exprimare. "


Dar este adevărat că uneori mă întreb cât de departe putem ajunge. ”Nicolas Hulot a fost în special emoționat de o reclamă pentru un 4 x 4 în revista de hârtie și a decis, simbolic, să marcheze ocazia, să nu scrie editorialul pentru numărul următor și să-și scoată fotografia din prima pagina.


După cum recunoaște el însuși, diferitele instrumente derivate din Ushuaia îi finanțează independența.


Apropierea sa de Jacques Chirac - care ia oferit de două ori să fie ministru și pentru care a scris discursul la Summitul Pământului de la Johannesburg în 2002


Foarte devreme, el și-a dus personalul pelerinului să meargă la pescuit pentru patroni (457 de euro pe an pentru „partenerii fondatori”), fără să ezite să bată la ușile companiilor stigmatizate pentru poluare de către ecologiști, precum producătorul nuclear EDF sau chimistul Rhône-Poulenc. Fără îndoială, pentru că Nicolas Hulot nu-l ascunde: va căuta banii „acolo unde sunt”, iar logica sa este simplă: „„ Ushuaia ”servește fundamentul, și nu invers. Și păcat dacă unele companii sunt împodobite cu o virtute ecologică. Dând mereu, dând ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 22/11/06, 10:57

Care este mesajul tău Christophe?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/11/06, 11:46

Mesajul meu (sau mai bine zis cel al articolului în cauză pe care îl citez, dar pe care îl împărtășesc și eu) este că el este (sau cel puțin a fost) mai interesat de € decât de mediu ... nu era nimic verde în anii 80, a devenit atât de disperat (sau de oportunism?) și încât mă tem că pactul său este „Cuvânt, cuvânt și cuvânt” (pre-alegeri ...) fără nimic beton în spate! : Evil:

Ne pare rău, dar timpul pentru conștientizare a trecut! Acum este momentul pentru decizii concrete, implementate rapid și eficiente din punct de vedere economic! Pentru că atunci când „insensibilii” văd că ar putea economisi bani mai mult sau mai puțin ușor respectând mediul, ei bine, acolo se vor mișca! Nu oferindu-le o „morală” sau „lecție” sau făcându-i să se simtă vinovați precum ecologii o fac de prea mult timp !

Creșteți gradul de conștientizare da, dar oferind în același timp soluții concrete ...

ps: În afară de asta, cred că este să evităm astfel de critici ca ale lor forum nu a fost deschis în același timp cu site-ul pactului ... Acolo trebuie să „testeze” reacțiile oamenilor (ale noastre, printre altele ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 22/11/06, 12:00

Christophe a scris:Mesajul meu (sau mai bine zis cel al articolului în cauză pe care îl citez, dar pe care îl împărtășesc și eu) este că el este (sau cel puțin a fost) mai interesat de € decât de mediu ... nu era nimic verde în anii 80, a devenit atât de disperat ...


nu suntem verzi de la naștere, toată lumea este conștientă de toate acestea la un moment dat sau altul (uneori chiar niciodată)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/11/06, 12:17

iota a scris:nu suntem verzi de la naștere, toată lumea este conștientă de toate acestea la un moment dat sau altul (uneori chiar niciodată)


Nu aș fi la fel de pozitiv ca tine ... cu alte cuvinte: „Nu sunt sigur” : Roll:
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 22/11/06, 12:19

Christophe a scris:Mesajul meu (sau mai bine zis cel al articolului în cauză pe care îl citez, dar pe care îl împărtășesc și eu) este că el este (sau cel puțin a fost) mai interesat de € decât de mediu ... nu era nimic verde în anii 80, a devenit atât de disperat (sau de oportunism?) și încât mă tem că pactul său este „Cuvânt, cuvânt și cuvânt” (pre-alegeri ...) fără nimic beton în spate! : Evil:


Suntem cu toții de acord că timpul pentru bla bla trebuie să cedeze locul timpului pentru acțiuni concrete. Dar ce vrei să facă Hulot, care nu este altceva decât o figură de televiziune, decât să-și pună toată notorietatea în echilibru pentru a vorbi despre ecologie și, dacă este posibil, să o pună în centrul campaniei? pentru 2007. Nu se mai poate face nimic, așa că să oprim încercările rele. Am face mai bine să-l susținem pe deplin și să oprim încetarea, cel puțin până la sfârșitul alegerilor legislative din 2007.

Pactul său ecologic este doar un text, este clar, dar are meritul de a fi fost comentat și flatat de toți candidații la președinție și este deja un mare pas înainte pentru a forța politicienii să dezbată cu adevărat problema. 'ecologie. Vom vedea ce iese, dar asta nu poate decât să ajute.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 22/11/06, 13:40

Nu vom ajunge niciodată la un acord cu privire la acest subiect, dar nu îmi place acest argument.

Ushuaia este sponsorizare, Rhone Poulenc și EDF sunt și mai grave. Dar dacă acești bani sunt folosiți pentru a face o emisiune pe natură sau pentru a face meciuri de fotbal sau emisiuni TV de realitate sau jocuri stupide în care câștigăm mulți bani nu se schimbă prea mult.

Și după ce este mai degrabă ushaia decât adidas sau oreal decât Elseve, nu se schimbă prea mult. Dar dacă această notorietate a câștigat în mod legitim sau nu permite transmiterea unui mesaj interesant sau necesar, este grozav. Și că este suficient de puternic pentru a-i speria pe politicieni, este și mai mișto. Judecarea rezultatelor sau a eficacității mi se pare mai importantă decât judecarea meritului sau a efortului depus.

Așadar, discutarea legitimității mi se pare o pierdere de timp care se va potrivi cu alți industriași și poluatori. Doar o critică obiectivă a propunerilor, așa cum am făcut deja, poate fi interesantă și poate avea orice valoare. Și riscul real este că acestea sunt rele este că TF1 :( , EDF :( !!!! și L'Oreal? sunt pe tablă și totuși oamenii vorbesc doar despre Ushaia care nu este acolo.

În cele din urmă, cel mai important lucru este mai presus de toate comitetul de veghe ecologic: http://www.fondation-nicolas-hulot.org/ ... ation4.php care poate varia în funcție de preferințele consiliului de administrație.


În orice caz, Econologie a fost și a fost întotdeauna victima aceluiași tip de atac „prea multă publicitate care o degradează” (poate vreți să vă întoarceți favoarea? Christophe). În total, nu cred că oamenii din forums schimbați în funcție de reclama și Christophe încă mă (sper). Și chiar dacă Total sau Esso ar fi acolo, am preferat în mod clar ca el să plătească (cu o parte din banii mei când iau benzină) pentru Econology decât pentru Paris-Dakar.

Pe de altă parte, a face din președinte partea „oportunistă” ar fi o adevărată întrebare legitimă, nu cred că se poate improviza președintele, există multe alte probleme decât ecologia. Dar nici nu cred că se va pune întrebarea.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 257