Ziua fără cumpărare ... pro, contra, nuanțată?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris

Ziua fără cumpărare ... pro, contra, nuanțată?




de saveplanet » 25/11/06, 12:16

Pentru a educa consumatorii că suntem cu toții (cu excepția pădurarului poate?! : Cheesy: ), micile asociații care fac campanie împotriva abuzurilor consumatorilor organizează acum o zi fără cumpărare.

Tu ce crezi? este cu adevărat util? Știați?

Mi se pare că într-o zi, este foarte ridicol sau cel puțin să fie mai puțin critic, dificil de schimbat mentalitățile și obiceiurile de consum ....
În plus, știam pentru că un prieten face parte din asociația „Fără pub”, dar în rest, puțin zgomot în mișcare!
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 25/11/06, 12:29

Mai degrabă decât să organizăm o astfel de operație de „pumn” (exact ca ziua fără mașini, care este o glumă excelentă pentru mediu, dar care permite unora să-și ușureze conștiința) cred că ar fi mai bine să învățăm dimpotrivă cu consumul „mai bun” și denunțarea aberațiilor societății de supra-consum (doze unice, ambalare excesivă, călătorie de 200 m cu mașina ...) ... vezi blogul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 25/11/06, 12:29

Sunt de acord cu tine saveplanet, mi se pare puțin ridicol. Am putea specifica fără a cumpăra inutil sau în supermarketuri sau nu știu ce criteriu. Dar dintr-o dată fără cumpărare. Trebuie să fi făcut cumpărăturile cu o zi înainte și să vă dublați a doua zi.

Și fără a dori să fiu un killjoy dacă ar fi bine urmat, cred că ar fi mai degrabă o rușine, deoarece ar fi o zi întunecată pentru mulți comercianți, ariseri etc.

Dar, sincer să fiu, nu m-am uitat încă la argumente din partea organizației. De asemenea, mi se pare viscol să nu o fac duminica pentru că mulți se plâng (și probabil pe bună dreptate) că tot mai mulți oameni sunt obligați să lucreze duminica.

EDITAȚI după ce ați văzut postarea lui Christophe:
Absolut, ar putea fi o zi fără ambalaj sau o zi fără produse în afara Europei, de exemplu (chiar dacă este greu de știut). Ar fi interesant, am putea chiar înmulți zilele. Avantajul „zilelor” este să arăți că este posibil, să încerci măcar o dată. Dar încercarea de a nu o consuma nu poate dura foarte mult.
0 x
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris




de saveplanet » 25/11/06, 12:35

Toate pregătite pentru ca această zi să nu fie urmată ... și da, motivele nu sunt cele potrivite!
Nu m-am gândit la asta, dar ... Duminica, o zi tradițională de familie și odihnă, a devenit aproape o zi ca oricare alta și de ce, multă lume nu-i place această zi?
Ți-l dau peste o mie, pentru că nu e nimic de făcut și cine nu spune nimic de făcut spune „magazine închise” ... e trist!
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris

Un articol foarte mic în această zi ...




de saveplanet » 25/11/06, 12:38

„Interesul acestei zile nu este acela de a-i face pe oameni să se simtă vinovați”, a explicat un purtător de cuvânt al asociației Chiche (100 de membri), care va organiza un spectacol sâmbătă la Toulouse ca parte a acestei zile „fără cumpărare „care va fi urmărit în total în 55 de țări.

„Vrem să împuternicim consumatorul, să-l facem să se gândească la câteva săptămâni de Crăciun și Anul Nou cu privire la actele de cumpărare, la ceea ce trebuie cu adevărat să cumpere, pentru a evidenția excesele de consum, în special achizițiile compulsiv ”, a adăugat el.

Vor fi distribuite pliante și spectacole vor avea loc la Bordeaux, Amiens, Chambéry, Grenoble, La Rochelle, Montpellier, Amiens, St Genis Laval (sud de Lyon) și Rennes, dar nimic nu este planificat la Paris, potrivit site-ului web al asociația „Casseurs de pub”, inițiatorul mișcării din Franța.
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris




de saveplanet » 25/11/06, 12:42

Cred că există și în spatele unei noțiuni de cultură, de eveniment organizat pentru ocazie, dar încă o dată, trebuie să fii conștient!

Și deja consider acest articol foarte orientat, deoarece precizia (100 de membri) arată latura restrictivă, aproape stupidă a zilei.
Practic, o minoritate încearcă să fie auzită, să schimbe anumite lucruri, dar toate acestea, această energie cheltuită este doar o sabie în apă ... nu?
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 25/11/06, 13:24

Nu neapărat Saveplanet,
dacă suntem toți aici, actori și cititori ai forum să decidem să ieșim în stradă pentru a le întâlni, acest lucru va face ca rândurile să crească puțin mai mult.
Tocmai m-am uitat pe site-ul pubului, mi-a luat - 1 minut să aflu ora și locul întâlnirii de la Bordeaux.
Deci, ACȚIUNE, voi fi cu ei în după-amiaza asta.
pentru că e bine să vorbești despre un fel de forum, dar este totuși mai bine să ACTUI ...: idee:
Citro, ne întâlnim acolo? Sau alți oameni din Bordeaux ...

În ceea ce privește ziua fără cumpărare, neconsumul meu nu se va schimba prea mult, deoarece nu am pus piciorul într-un templu al consumului de luni de zile. : Cheesy:
Cel mult cumpărăturile mele la Lidl local o dată pe lună pentru conserve și mâncare pentru pisici
Și știi ce? Sunt cu atât mai bine pentru asta !!! gata să petrec ore în fiecare lună pierzându-mi timpul plimbându-mă în magazinele impersonale : Evil: : Evil:

Și ce ai de gând să faci ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Ziua fără cumpărare ... pro, contra, nuanțată?




de tăietor de lemne » 25/11/06, 15:33

saveplanet a scris:Pentru a educa consumatorii că suntem cu toții (cu excepția pădurarului poate?! : Cheesy: ), [...]
NIED? Imagine care este povestea asta din nou? :?

În caz contrar, m-am dus să-mi fac fotografiile de pașaport astăzi, atunci nu am nimic bun?

Promit mâine că nu voi cumpăra nimic ... : Roll:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Un articol foarte mic în această zi ...




de tăietor de lemne » 25/11/06, 15:39

saveplanet a scris:Toate pregătite pentru ca această zi să nu fie urmată ... și da, motivele nu sunt cele potrivite!
Nu m-am gândit la asta, dar ... Duminica, o zi tradițională de familie și odihnă, a devenit aproape o zi ca oricare alta și de ce, multă lume nu-i place această zi?
Ți-l dau peste o mie, pentru că nu e nimic de făcut și cine nu spune nimic de făcut spune „magazine închise” ... e trist!
Cum mi-e milă de acești bieți oameni care nu știu ce să facă cu duminica lor ... : Roll:
Indiferent de ! :se încrunta: Eu care nu am niciodată suficiente duminici să fac ceea ce vreau ...



saveplanet a scris:[...] „Vrem să împuternicim consumatorul, să-l facem să se gândească la câteva săptămâni de Crăciun și Anul Nou cu privire la actele de cumpărare, la ceea ce trebuie cu adevărat să cumpere, pentru a evidenția drifturile consum, în special cumpărături compulsive ", a adăugat el. [...]
Achizițiile mele compulsive de Crăciun, le-am făcut la magazinul ECONOLOGIC ... : Mrgreen:
Este greșit, știu ... :strigăt:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 25/11/06, 22:39

Gata mi-am făcut ziua fără cumpărături.

Acolo era, era frig, stăteam pe net și dintr-o dată nu am ieșit, nu mi-am făcut cumpărăturile. Gata, sunt un bun cetățean : Cheesy: .

Mai mult decât am dezghețat ceva ...

Ei bine, glumesc puțin (ei bine, nu am făcut o achiziție astăzi), dar este adevărat că am probleme să văd unde mergem cu o zi fără achiziție? ...

Acestea fiind spuse, unele evenimente ale zilei pot fi interesante:

http://www.casseursdepub.org/index.php? ... nu=2004jsa

Vă sfătuiesc să urmăriți și să ascultați clipul excelent al lui Goldman.

L-am putut vedea în tonomat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150