Mașini și pub-uri pentru copii ... o rușine?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Mașini și pub-uri pentru copii ... o rușine?




de Christophe » 19/01/07, 22:41

Ce părere aveți despre comportamentul multor producători (psa, mercedès ...) care utilizează copii (sau bebeluși mai răi) în reclamele lor pentru a-și promova cea mai recentă mașină distructivă pentru generațiile viitoare?

O vreme am înghițit chestia fără să tresăresc, dar ultima campanie renault în „condiții gigantice”, care este un plagiat de alb ca zăpada, a trecut linia.

Înainte copiii erau „exploatați” (pedofilia?) În locurile de acum sunt cu siguranță „viitorul ??” „ținte” ... cu toate consecințele psihologice pe care aceasta le induce (inconștient) ....

Sincer, cât de departe vom merge?


Nu vreau această companie! Să încercăm să rezonăm cu oamenii înainte să fie prea târziu ...

ps: CSA este pentru ce acolo?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/01/07, 22:49

bonjour

Liniștește-te pe Christophe, nu ai terminat de văzut ...

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/07, 22:51

Ei bine, este destul de recent la noi ca „modă” ... nu la tine?
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 20/01/07, 04:29

copiii sunt folosiți de mult timp în pub-urile auto: 806, Kangoo ...
Este foarte practic să influențezi consumatorii și dacă în plus are un impact asupra copiilor, este jackpotul!
Copiii au o mare influență asupra deciziei părinților.
În publicitate ca și în politică, totul este bun pentru a manipula consumatorii / alegătorii.

Preveniți doar anunțul în care vedem o adunare de bebeluși în fața unei prezentări a „chestiei” minivanului (ceea ce mă enervează acest anunț) merită să fie deviat, în plus mi se pare că este destul de simplu, doar schimbați subtitrări :)
Aș putea vedea așa ceva: asta ne poate cauza pierderea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/07, 11:22

Da, a trecut ceva timp, dar reclama albă ca zăpada a ajuns la un nivel superior, deoarece putem crede că există direct copiii vizați.

Anunțul Mazda (cred) cu jucăriile care se încadrează singure în portbagaj este în aceeași ordine de idei ... dar o crestătură mai jos ...

Există, de asemenea, o altă reclamă pentru un monovolum: suntem într-un roller coaster virtual miniatural care trece prin camerele casei pentru a conduce la monovolumul în cauză ... și nici nu înțeleg mesajul ... Mașina ar fi o jucărie aruncătoare, palpitantă?
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 20/01/07, 15:16

Christophe a scris:suntem într-un roller coaster virtual miniatural care trece prin camerele casei pentru a conduce la monovolumul în cauză ....


Am înțeles că copiii sunt iadul, că distrug totul acasă ... cu excepția monovolumului, singurul lucru pe care îl respectă. O variantă a temei „trăim într-o lume de rahat, mașina mea este singurul meu confort”.

Mă inspiră 3 gânduri despre motivul pentru care această modă pentru copii:

1) Când familia crește, părinții își spun: „ouch ouch ouch, ne va costa scump, mai ales că va trebui să schimbăm mașinile”. La ceea ce publicistul răspunde: "Și apoi, din moment ce copiii tăi adoră mașinile noastre? Dimpotrivă, vei contribui la fericirea lor!"

2) Trebuie să funcționeze, deoarece chiar și sedanele o fac (Mercedes). "Nu vă complicați cu cumpărarea unei mașini de lux, nu vă lipsiți familia, dimpotrivă. Chiar și copiii fac plebiscit pentru marca noastră."

3) Dar de ceva timp publiciștii au mers mult mai departe: ne arată copiilor murdari că părinții se pot liniști doar în mașină. Sau sunt obligați să-și amenințe copiii să vândă monovolumul pentru a-i determina să-și mănânce mazărea. Pe scurt, părinți incompetenți, copleșiți, slabi la limită, care sunt obligați să cumpere o astfel de mașină pentru a avea o viață mai mult sau mai puțin plăcută. Toate acestea sunt nesănătoase.
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 20/01/07, 15:46

Christophe a scris:Da, a trecut ceva timp, dar cu publicitatea albă ca zăpada a ajuns la un nivel superior, deoarece putem crede că sunt vizați direct copiii.

Evident, copiii sunt vizați, aceștia au o putere enormă de convingere asupra părinților, așa că, de asemenea, să-i pună în buzunar pentru a vinde mașini.
Copiii sunt pâine binecuvântată pentru agenții de publicitate, sunt amândoi ușor de manipulat și foarte manipulabili, o tehnică de infiltrare într-un fel.

După cum spune Christine, putem merge și mai departe prin denunțarea banalizării copilului-rege și a părinților care nu mai știu cum să facă față și să cedeze tuturor capriciilor lor.


Christophe a scris:Există, de asemenea, o altă reclamă pentru un monovolum: suntem într-un roller coaster virtual miniatural care trece prin camerele casei pentru a conduce la monovolumul în cauză ... și nici nu înțeleg mesajul ... Mașina ar fi o jucărie aruncătoare, palpitantă?


Mesajul pe care l-am înțeles este că „chestia” monovolumului face parte din calea vieții la fel ca și căsătoria și copiii, în publicitate este chiar punctul culminant :şoc:
și da, este o nebunie!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/07, 15:50

Ahhh vă mulțumesc pentru aceste 2 explicații :)

Acum am înțeles mai bine (dracu ')

În caz contrar, există un site oficial cu anunțuri Renault: http://pub.renault.fr/

Din contra, nu am găsit reclama albă ca zăpada ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/01/07, 15:51

există un viitor pentru cutiile de credit : Lol: : Lol: : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 234