Ecologie politică de către UMP și Verzi: o glumă?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Ecologie politică de către UMP și Verzi: o glumă?




de Christophe » 26/01/07, 23:25

Înainte de a merge la vot, citiți asta ...

Deputatul UMP Nathalie Kosciusko-Morizet și europarlamentarul verde Jean-Luc Bennahmias se opun soluțiilor ecologice.

Jean-Luc Bennahmias - Am intrat deja în societatea post-petrolieră! Pentru a evita modul dictatorial de a face față penuriei, trebuie să recurgeți imediat la transport sau la motoare care consumă cât mai puțină energie. Știm cum să o facem. În Statele Unite începem mutația. Tocmai m-am întors din California, unde am fost uimit de numărul de mașini hibride.


Părerea mea: a cita SUA ca model de ecologie este pur și simplu ridicol din partea unui „verde” ... A făcut acest domn pur și simplu bilanțul GLOBAL al unui vehicul hibrid ... el știe să numere ... nu contul său bancar, ci în echivalent global CO2 ...

NK-M. - molecula de petrol, trebuie să fim conștienți de acest lucru, este prețios. Trebuie să-l rezervăm pentru utilizări pentru care nu putem înlocui nicio altă energie. Pentru avioane, eram în favoarea taxării pe kerosen. Impozitarea are însă limitele sale. Trebuie să știi dacă există o alternativă. Dacă nu există, nu vom mai merge în Indiile de Vest pentru o vacanță de cinci zile.


Părerea mea: cum se poate lua o astfel de sentință în serios ??? Această „doamnă” pare să-și ia nivelul de trai pentru o generalitate ...

Sursa: http://www.lefigaro.fr/magazine/2007012 ... role_.html

Am încetat să citesc acest prosop de ceai pentru a încheia după cum urmează:

DESPRE SEMNĂ ...SIDERANTUL CONNERIILOR.
CUM ÎNDRĂZĂVÂNTĂ ÎNCÂND CITITORII (noi toți) MAI MIC DE NIMIC ÎN ACEST FEL ?


UNDE MERGEM ÎN ACESTA LUME A COLOZIILOR ȘI MINCIUNILOR?

Când nu știm ... TACEM pur și simplu... ACESTUI DOUĂ OAMENI NU ÎI MERITĂ LOCUL ... Cu excepția cazului în care scopul lor este tocmai NU să facă ecologie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/01/07, 02:36

Houlà, este în petard Christophe ... :|

De ce spargi hibrizi?

De ce globalizați un anumit subiect? Din ceea ce crinul, acest europarlamentar verde nu a „citat SUA ca model de ecologie”, ci a spus pur și simplu că a văzut o mulțime de hibrizi ...
Este adevarat. Mi se pare că California este una dintre piețele principale pentru Prius.
În plus, politica generală a lui dobbeul-iou și a clicei sale ascunde în multe locuri alte politici proactive, inițiate de state sau orașe, în favoarea moderării energiei.

Apropo de NKM, chiar crezi că crede că Franța de jos merge în Indiile de Vest în fiecare dimineață? Nu crezi că spune asta pentru că este o imagine puternică?
Oricum, într-o călătorie organizată, este la îndemâna multor oameni, nu putem nega ... Costă aproximativ 600 până la 700 € dus-întors ... Cât cheltuim pentru activități de agrement pe an?

Ultima întrebare, de ce te enervezi așa țipând roșu?
Liniștește-te, o să ai probleme dacă vei continua ...

În cele din urmă, nu este o întrebare, ci o evaluare, consider că acest articol și comentariile pe care le raportează sunt destul de interesante.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/01/07, 05:42

bonjour,
Despre politician
când văd tot zgomotul pe care îl fac jurnaliștii dvs. în jurul micii propoziții a lui Segolene Roy despre Quebec. Ea a spus doar ce cred 80% dintre francofonii din Quebec, De Gaulle a fost mult mai direct în discursul său. și toți ceilalți politicieni s-au grăbit să exploateze acest lucru, ca o gafă.
Nu aș spune ce spun aleșii noștri federaliști despre aceste câteva cuvinte, toate capital politic .. este un an electoral ...
Mă întreb cine guvernează, cei care controlează informațiile, cei care controlează capitalul (probabil același care controlează totul) Săracul alegător care nu mai înțelege nimic, cred că aleg, dar alegând între ceea ce mass-media au pictat asupra noastră,
într-o bună zi, tinerii noștri vor fi atât de obosiți, încât nu vor mai vota, iar tendința este pe bune.

André
0 x
biometan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 04/03/06, 14:07
Locul de amplasare: Franţa

Re: Ecologie politică de către UMP și Verzi: o glumă?




de biometan » 27/01/07, 14:22

Christophe a scris:
NK-M. - Molecula de petrol [size = 18], trebuie să fim conștienți de aceasta, este prețioasă. Trebuie să-l rezervăm pentru utilizări pentru care nu putem înlocui nicio altă energie. Pentru avioane, eram în favoarea taxării pe kerosen. Impozitarea are însă limitele sale. Trebuie să știi dacă există o alternativă. Dacă nu există, nu vom mai merge în Indiile de Vest pentru o vacanță de cinci zile.

...


pe acest subiect, mă face să cred că guvernul marocan și biroul său de turism promovează pentru țara sa, inclusiv marakech și agadir.

Astfel, pensionarii își petrec pensionarea acolo.
să nu vorbim despre toți cei care au cumpărat case ieftine în Marakech, la doar 2 ore de Paris.

le va fi greu peste ceva timp :-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Ecologie politică de către UMP și Verzi: o glumă?




de bham » 27/01/07, 16:38

biometru a scris: ...... Deci pensionarii își petrec pensiile acolo.
să nu vorbim despre toți cei care au cumpărat case ieftine în Marakech, la doar 2 ore de Paris.
le va fi greu peste ceva timp :-)

Adulmeca! :strigăt: nu, crezi, că acești oameni fac adesea parte din „oameni” și probabil călătoresc mai mult cu avionul privat decât cu eco charter ........
Personal, am cumpărat o vilă în Dubai, pe noile insule în formă de palmier. Ei bine, merg cu Dassaultul meu. : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 27/01/07, 18:37

Bucheron a scris:Houlà, este în petard Christophe ... :|


Da ... dar uneori trebuie să-ți eliberezi energiile, nu? : Cheesy:

Bucheron a scris:De ce spargi hibrizi?


Știu atașamentul dvs. față de această tehnologie, dar îmi pare rău că nu este ecologic ... știți mai bine poziția mea în acest punct, un motor mic, mic, redus decât un hibrid de 90 CP ...

În plus (cel puțin):
- costul suplimentar al tehnologiei hibride urmează să fie transformat în tone de CO2 (în funcție de utilizarea cumpărătorului) ... caz în care este cu adevărat profitabil?
- fiabilitate și perf. pe termen lung, hibridele sunt încă de dovedit ... Ar fi bine să estimăm profitabilitatea unui preț în termeni ecologici ... orice mașină mică (chiar și benzină) ar fi mai bună ...

Bucheron a scris:De ce globalizați un anumit subiect? Din ceea ce crinul, acest europarlamentar verde nu a „citat SUA ca model de ecologie”, ci a spus pur și simplu că a văzut o mulțime de hibrizi ...


Pentru că a mers într-un colț foarte specific al SUA sau, întâmplător, au fost foarte mulți ... Nu cred că majoritatea cititorilor din Figaro știu că California este o excepție de mediu în SUA (dacă numărați nu electricitate cu carbon ...) ...

Bucheron a scris:Apropo de NKM, chiar crezi că crede că Franța de jos merge în Indiile de Vest în fiecare dimineață? Nu crezi că spune asta pentru că este o imagine puternică?
Oricum, într-o călătorie organizată, este la îndemâna multor oameni, nu putem nega ... Costă aproximativ 600 până la 700 € dus-întors ... Cât cheltuim pentru activități de agrement pe an?


Mai ales cuvântul „moleculă” m-a făcut să sar ... Sincer, l-ai văzut vreodată la televizor? Știe mai puțin despre energie decât un vizitator care a petrecut 2 ore citind acest site /forum...

Ea este în acest spectacol: https://www.econologie.info/index.php?20 ... us-au-vert

Bucheron a scris:Ultima întrebare, de ce te enervezi așa țipând roșu?
Liniștește-te, o să ai probleme dacă vei continua ...


Valva care tocmai s-a rupt : Mrgreen:

Bucheron a scris:În cele din urmă, nu este o întrebare, ci o evaluare, consider că acest articol și comentariile pe care le raportează sunt destul de interesante.


Aceasta este o părere pe care nu o împărtășesc ... dar hei încă un articol despre mediu nu mă doare ... Am doar impresia că dracu 'continuă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/01/07, 19:53

Christophe a scris:[...] Știu atașamentul dvs. față de această tehnologie, dar îmi pare rău pentru mine, nu este economic ... știți că poziția mea în acest punct este mai bine un mic motor mic redus decât un hibrid de 90 cv ... ...]
Pout ... :? Aș vrea să-mi explicați de ce ...

Christophe a scris:[...] În plus (cel puțin):
- costul suplimentar al tehnologiei hibride urmează să fie transformat în tone de CO2 (în funcție de utilizarea cumpărătorului) ... caz în care este cu adevărat profitabil?
- fiabilitate și perf. pe termen lung, hibridele sunt încă de dovedit ... Ar fi bine să estimăm profitabilitatea unui preț în termeni ecologici ... orice mașină mică (chiar și benzină) ar fi mai bună ...
:şoc:

Acolo, nu te urmez deloc ... Nu ți-ar plăcea să te dezvolți puțin?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/01/07, 13:37

Bucheron a scris:Pout ... :? Aș vrea să-mi explicați de ce ...


Deoarece tehnologia hibridă va putea compensa foarte puțin doar pentru cel mai mare defect al motoarelor cu mișcare alternativă: o ieșire foarte variabilă în funcție de viteză / sarcină.

Deci, în loc să joace vârful (adică făcând reducere, în opinia mea, singura soluție ecologică, deoarece permite utilizarea motorului acolo unde este cel mai prost), producătorul preferă să se distreze făcând hibrizi mai puternici adăugând asistență electrică asta nu nu va compensa niciodată (din punct de vedere economic) și la fel de mult ca reducerea vina de bază a motoarelor menționate mai sus ...

La viteza stabilizată pe șosea și pe autostradă, câștigul hibrizilor este aproape NIL comparativ cu HDI ...

Prin urmare, hibridizarea actuală constă în creșterea puterii motorului termic și NU dimpotrivă a reductorului ...

Când producătorii oferă un hibrid urban și periurban de 30 până la 40 CP atunci vom vorbi din nou despre asta. Dar aceasta nu pare a fi politica actuală! Și nici măcar nu a fost planificat în program ... Mă înșel?

Christophe a scris:Acolo, nu te urmez deloc ... Nu ți-ar plăcea să te dezvolți puțin?


A) Arf ... Am menționat deja acest lucru și am crezut că știi poziția mea cu privire la acest subiect. Este un raționament global de CO2 în legătură cu această tehnologie. Voi explica din nou prima liniuță cu un exemplu practic:

1) Un Prius costă cu aproximativ 10 € mai mult decât o mașină din aceeași clasă în HDI.
2) Pentru a obține acești 10 €, cumpărătorul va trebui să lucreze mai mult.
3) De exemplu, dacă cumpărătorul poate economisi, vom spune 1000 de euro pe lună (ceea ce majoritatea cumpărătorilor Prius pot face, presupun ...), va dura 10 luni de muncă PLUS pentru a plăti mașina.
4) Aceste 10 luni de muncă au costat dublu în CO2: călătoria de lucru-somn și respingerea muncii cumpărătorului.
Evident, este foarte dificil de estimat acest cost al CO2 (în special pentru muncă sau depinde de sectorul de activitate, dar există emisii de CO2 / PIB pentru fiecare țară), deci să estimăm pur și simplu călătoriile:
- 30 km pe zi (presupun o medie scăzută pentru Paris)
- 21 de zile lucrătoare pe lună
- km parcurși în 10 luni: 6300 km.

prin urmare dacă Prius permite o economie de 30% comparativ cu vechiul său vehicul, doar pe acest criteriu (pro trip), va trebui să fie 6300 / 0,3 = 21 km înainte să CÂȘTIGAȚI ORICE GRAM DE CO000.

B) În ceea ce privește fiabilitatea, nu avem suficientă perspectivă pentru a discuta obiectiv, dar este un pariu sigur că este mai puțin bun decât vehiculele ne-hibride ... Și toate acestea au un cost de CO2 ...

În afară de Prius, ce model hibrid pentru publicul larg se așteaptă să intre pe piață în curând?

CONCLUZIE: hibridizarea nu mi se pare a fi vocea potrivită din punct de vedere economic, iar Loremo va fi mult mai economic decât orice hibrid ... Urăsc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 29/01/07, 00:58

Christophe a scris:[...] Deoarece tehnologia hibridă va putea doar foarte puțin să compenseze cel mai mare defect al motoarelor cu piston alternativ: o ieșire foarte variabilă în funcție de mod / sarcină.
Ei bine ... aici, în opinia mea, te înșeli ... Sau nu ai urmat ultimele concepte (și explicațiile pe care le-am dat ...). Am impresia din ceea ce spui, că ții cont doar de hibrizii paraleli.
Într-adevăr, pe un hibrid de serie (sau un EV cu range extender, este la fel ...), motorul termic este utilizat numai în condițiile în care este cel mai eficient, adică sarcină mare și regim constant, regimul consumului cel mai puțin specific.


Christophe a scris:[...] Deci, în loc să se joace la vârf (adică făcând reducerea, în opinia mea, singura soluție economică, deoarece face posibilă exploatarea motorului acolo unde este cel mai puțin rău), producătorul preferă s " distrează-te făcând hibrizi mai puternici adăugând asistență electrică care nu va compensa niciodată (din punct de vedere economic) și la fel de mult ca reducerea vina de bază a motoarelor menționate mai sus ...
Ei bine, da, asta se face deja, deoarece, chiar și în hibrizii existenți (paraleli), motorul este mai mic și mai puțin puternic decât nivelul de performanță la care pretinde mașina.
Mai mult, un motor redus trebuie întotdeauna să facă față vitezei tranzitorii și sarcinilor variabile, chiar dacă acest fenomen de variație a sarcinii este mai puțin frecvent.

Christophe a scris:[...] La viteză stabilizată pe șosea și pe autostradă, câștigul hibridului este aproape NUL comparativ cu HDI ...
Nu știu ... Ar trebui să vedem dacă, de exemplu, pentru hibrizii PSA, faptul de a folosi versiunea de 90 CP a motorului de 1.6 l oferă ceva în comparație cu versiunea de 110 CP, care este etalonul de performanță care urmează să fie realizat.
Mai mult decât atât, mi se pare la fel că, pentru o anumită masă și aerodinamică, nu putem reduce în mod nedefinit consumul la viteza stabilizată pe autostradă, nu?

În cele din urmă, dacă motorul tău redus are o putere prea mică, ieși din raza de acțiune favorabilă, astfel încât să consumi mai mult pe autostradă decât cu un motor mai puternic (acesta este cazul Dacia Logan MCV dCi)

Christophe a scris:[...] Hibridizarea actuală constă astfel în creșterea puterii motorului termic și NU dimpotrivă a reductorului ...
Ei bine, nu cred, nu. Deoarece aceste modele ar trebui să fie mai de lux, motorul lor este de fapt mai mic decât concurenții ...
Cu toate acestea, acestea nu sunt pe deplin dedicate economiei de combustibil.

Christophe a scris:[...] Când constructorul va propune un hibrid urban și periurban de 30 până la 40 Cv, atunci vom vorbi din nou despre asta. Dar aceasta nu pare a fi politica actuală! Și nici măcar nu a fost planificat în program ... Mă înșel?
Ce știi despre asta? Ești ghicitor? : Wink:
În plus, Cleanova ar putea îndeplini această definiție, cu un motor termic de 15 kW și un electric de 35 kW.


Christophe a scris:A) Arf ... Am menționat deja acest lucru și am crezut că știi poziția mea cu privire la acest subiect. Este un raționament global de CO2 în legătură cu această tehnologie. Voi explica din nou prima liniuță cu un exemplu practic:

1) Un Prius costă cu aproximativ 10 € mai mult decât o mașină din aceeași clasă în HDI.
2) Pentru a obține acești 10 €, cumpărătorul va trebui să lucreze mai mult.
3) De exemplu, dacă cumpărătorul poate economisi, vom spune 1000 de euro pe lună (ceea ce majoritatea cumpărătorilor Prius pot face, presupun ...), va dura 10 luni de muncă PLUS pentru a plăti mașina.
4) Aceste 10 luni de muncă au costat dublu în CO2: călătoria de lucru-somn și respingerea muncii cumpărătorului.
Evident, este foarte dificil de estimat acest cost al CO2 (în special pentru muncă sau depinde de sectorul de activitate, dar există emisii de CO2 / PIB pentru fiecare țară), deci să estimăm pur și simplu călătoriile:
- 30 km pe zi (presupun o medie scăzută pentru Paris)
- 21 de zile lucrătoare pe lună
- km parcurși în 10 luni: 6300 km.

prin urmare dacă Prius permite o economie de 30% comparativ cu vechiul său vehicul, doar pe acest criteriu (pro trip), va trebui să fie 6300 / 0,3 = 21 km înainte să CÂȘTIGAȚI ORICE GRAM DE CO000.
:şoc: Vai!
Nu este oare această teorie un pic îndepărtată?
Nu prea sunt de acord, dar hei ...



Christophe a scris:B) În ceea ce privește fiabilitatea, nu avem suficientă perspectivă pentru a discuta obiectiv, dar este un pariu sigur că este mai puțin bun decât vehiculele ne-hibride ... Și toate acestea au un cost de CO2 ...
Comparativ cu un motor redus, nu sunt foarte sigur ... Ați văzut de exemplu complexitatea VW TSI?
În plus, vă bazați încă o dată pe hibrizi paraleli, în timp ce hibrizii de serie nu trebuie să gestioneze parametrii complicați pe motorul termic. Acest lucru a fost discutat anterior cu Targol într-o discuție despre hibrizi și am pus o întrebare care nu a primit niciodată un răspuns.

Christophe a scris:În afară de Prius, ce model hibrid pentru publicul larg se așteaptă să intre pe piață în curând?

CONCLUZIE: hibridizarea nu mi se pare a fi vocea potrivită din punct de vedere economic, iar Loremo va fi mult mai economic decât orice hibrid ... Urăsc ...
Pentru întrebarea dvs., nu știu .. Poate PSA, dar mi se par prea precauți.
În plus, (și voi clarifica imediat că îmi place mult conceptul LOREMO, astfel încât un spirit îndurerat să nu mă poată învinui mai târziu), cred că nu vă dați seama că LOREMO merge cere un angajament „filosofic” real din partea cumpărătorilor săi.
Este o mașină mică, foarte ușoară (prin urmare, care va fi sensibilă la sarcină) și care nu va putea oferi deloc serviciile pe care domnul Tulemonde le așteaptă astăzi de la mașina sa.

Dimpotrivă, forța unui hibrid actual este că este complet "invizibil" pentru utilizatorul său ...
Nu spun că este bine, spun că este așa, deocamdată ...

În cele din urmă, și acestea sunt aspecte pe care le-ați trecut cu vederea complet, un vehicul cu motor cu combustie singur nu poate recupera energia de frânare și decelerare (pante) și nici nu poate funcționa în modul ZEV, care va fi în cele din urmă standardul viitorului în centrele orasului.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 29/01/07, 14:15

Mouarf arf arf

: Cheesy:

Punctele 3 și 4 sunt cu adevărat aiurea, așa ți se potrivește !!! În plus, am vorbit deja despre asta undeva.

Așadar, băieții nu mai investesc în nimic, orice investiție va polua, mai ales fără încălzire sau izolație solară sau eoliană. etc.

Mai ales că văd mai degrabă argumentul opus, cu 10000 de euro mai mult (nu sunt sigur că este la fel de mult pentru un model echivalent), sunt mai puțini bani pentru a merge la destinații exotice, sau chiar pentru a economisi benzină în mașină. Și atunci a lucra mai puțin înseamnă mai mult timp de vacanță și timp liber și mai mult poluare.

În plus față de a lucra mai mult, poate fi dezvoltarea de energii regenerabile pentru magazinele locale etc.

În orice caz, ne faci să râdem : Mrgreen: , singurul lucru care ar fi interesant de luat în considerare este energia și materia primă pentru a face mașina, iar diferența de preț este în principal din Cercetare și acesta este cel care folosește cea mai mică energie, deoarece oricum dezvoltatorii nu ar face asta, ar face altceva și gândirea este tot ceea ce poluează cel mai puțin.

Așa cum s-a spus, tăietorul de pădure este îndepărtat și, din nou, este o subevaluare. : Mrgreen:

PS: ai făcut bine să-mi trimiți linkul pe care îl vom anima puțin :-)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256