Broasca mică

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 11/05/03, 11:14

Iată un e-mail pe care l-am primit ... Cred că putem aplica această teorie la o multitudine de aspecte ale lumii actuale ... mai întâi poluarea:

Imaginați-vă o oală umplută cu apă rece, în care o broască înoată în liniște.
Focul este aprins sub oală.
Apa se încălzește încet.
În curând este călduță.
Broasca o găsește destul de plăcută și continuă să înoate. Temperatura începe să crească.
Apa este fierbinte.
Aceasta este puțin mai mult decât apreciază broasca; O obosește puțin, dar nici ea nu intră în panică.
Apa este acum foarte fierbinte.
Broasca începe să-l găsească neplăcut, dar este și slăbit, așa că rezistă și nu face nimic.
Temperatura apei va crește astfel până în momentul în care broasca va ajunge pur și simplu să gătească și să moară, fără să se fi extras vreodată din oală.
Cufundată într-o oală la 50 °, broasca ar da imediat o lovitură sănătoasă și s-ar regăsi afară.
Această experiență (pe care nu o recomand) este bogată în lecții.
Arată că, atunci când o schimbare negativă are loc destul de încet, ea scapă de conștiință și de cele mai multe ori nu trezește nicio reacție, nici o opoziție, nici o revoltă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/08/06, 21:42

este foarte adevărat, te obișnuiești cu orice fără să-ți dai seama, cu ochelarii care nu se mai potrivesc, cu frâne insuficiente.

La Univ 'en bio am fost obligați să facem o manipulare: „numărați bătăile operculare ale unui gândac ridicând încet temperatura” Nimeni nu putea ține fiara în borcan până la 40 °: a ieșit!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/08/06, 21:53

Evident, exact așa procedează oamenii care ne guvernează !!!

Dacă am fi impus brutal și puternic petrolul, alcoolul, țigările ... multe lucruri s-ar fi schimbat de foarte mult timp ...

Politicienii care susțin dezvoltarea durabilă pledează mai ales pentru a trece foarte treptat la dezvoltarea durabilă. :x
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 28/08/06, 23:24

citro a scris:Evident, exact așa procedează oamenii care ne guvernează !!!

Dacă am fi impus brutal și puternic petrolul, alcoolul, țigările ... multe lucruri s-ar fi schimbat de foarte mult timp ...

Politicienii care susțin dezvoltarea durabilă pledează mai ales pentru a trece foarte treptat la dezvoltarea durabilă. :x

Problema este că, pentru ei, „dezvoltarea durabilă” înseamnă dezvoltarea mult timp și mult, fără a da naibii de mediu.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 29/08/06, 08:30

lovitura broaștei, o face pentru încălzirea globală ??? :?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 29/08/06, 10:07

denis a scris:lovitura broaștei, o face pentru încălzirea globală ??? :?


Cu excepția faptului că ne aducem încet atmosfera la fierbere. Mai mult decât atât, în ultimele 2 secole, omenirea și-a petrecut tot timpul „transformând gazul” sub oală.

Și da, domnilor „apelanți la creștere”, mai multă creștere este, de asemenea, mai mult gaz sub oală și, prin urmare, mai puțin timp înainte de a „găti” toată viața de pe această planetă.

Cu toate acestea, marea problemă este că spre deosebire de broască, care are întotdeauna posibilitatea de a părăsi ghiveciul, pentru noi, nu există nimic în afara ghiveciului decât golul interstelar. :strigăt:.

Desigur, unii „adepți ai tehnologiei” gândesc și încearcă să facă să creadă că, până când fierbe apa, vom fi găsit o altă oală de relief (planeta) ... pe care o vom grăbi, de asemenea, să putrezim în timp ce o tragem pe aceea : Evil:


Nu, singura soluție concepută este într-adevăr aceea de a reduce gazul, prin urmare: scăderea cărora această fabula ilustrează foarte bine punctul.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 29/08/06, 10:17

denis a scris:lovitura broaștei, o face pentru încălzirea globală ??? :?


Nu numai .... este valabil și pentru orice „manipulare” destul de lentă ... Amintiți-vă la un moment dat că toată lumea spunea: la 5 fr / L de benzină nimeni nu va mai conduce ....

Știi restul ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 29/08/06, 10:28

Christophe a scris:
denis a scris:lovitura broaștei, o face pentru încălzirea globală ??? :?


Nu numai .... este valabil și pentru orice „manipulare” destul de lentă ... Amintiți-vă la un moment dat că toată lumea spunea: la 5 fr / L de benzină nimeni nu va mai conduce ....

Știi restul ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


hi,
Ai uitat trecerea la €, la 5 fr / L, era înainte să te naști !! (în franci belgieni, odată) : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

„Apa clocotită dă un gust rafinat tuturor” (Asterix la Bretoni)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191