Membru nou: sam44

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
sam44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 04/09/07, 11:53
Locul de amplasare: Loire-Atlantique (44)

Membru nou: sam44




de sam44 » 04/09/07, 12:01

Buna dimineata tuturor !!!
Nu stiu daca acesta este locul unde sa te prezinti....

aici ma numesc samuel am 15 ani si jumatate (16 ani in decembrie), si sunt o persoana foarte tanara eco-friendly, ca sa va spun, planuiesc sa locuiesc intr-o casa total eco-friendly pe viitor!! !
si fa tot posibilul sa nu poluezi!!! și pentru a-mi termina prezentarea îl voi cita pe șeful Sioux Sitting Bull:

„Când ultima picătură de apă este poluată, ultimul animal vânat și ultimul copac tăiat, omul alb va înțelege că banii nu pot fi mâncați”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/09/07, 12:14

Bună și bunvenit!

Citatul tău, din păcate, găsește deja un exemplu concret în trecut: Insula Paștelui!

https://www.econologie.com/l-ile-de-paqu ... s-689.html

Toți economiștii, finanțatorii sau marii industriași care caută creștere cu orice preț ar trebui să facă o călătorie pe această insulă...
0 x
sam44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 04/09/07, 11:53
Locul de amplasare: Loire-Atlantique (44)




de sam44 » 04/09/07, 12:35

Ca sa-mi continui putin prezentarea as vrea sa spun ca avem doua rezervoare de colectare a apei (pentru gradinarit) si mama a cumparat recent o Toyota Prius...

În ceea ce mă privește, mă gândesc să găsesc un loc liniștit, împădurit, unde să locuiesc, și să amenajez un tipi (și da sper să locuiesc într-un tipi) și cabine pentru a găzdui bucătăria și băile. Sper să pot deveni independentă din punct de vedere al energiei electrice prin instalarea de panouri solare și o turbină eoliană.

acum stii totul!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/09/07, 21:33

Și ai grijă! focul de lemne pentru afumarea cărnii de bizon produce și CO2!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/09/07, 08:49

sam44 a scris:În ceea ce mă privește, mă gândesc să găsesc un loc liniștit, împădurit, unde să locuiesc, și să amenajez un tipi (și da sper să locuiesc într-un tipi) și cabine pentru a găzdui bucătăria și băile. Sper să pot deveni independentă din punct de vedere al energiei electrice prin instalarea de panouri solare și o turbină eoliană.

Salut Sam44, vad ca esti pasionat, visator si tu dar trebuie sa fii putin. Așa că rămâi pasionat, indiferent de dificultățile vieții și de latura ta „extraordinară”, păstrează acest mod de a gândi și viața ta tânără își va căpăta sensul deplin.

O intrebare insa: ai multi prieteni care sunt constienti de mediu ca tine sau sunt interesati doar de MP3-uri, jocuri video, scutere, Star Academy, Urgences and Co., practic consumul cu orice pret ce?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/09/07, 08:54

elefantul a scris:Și ai grijă! focul de lemne pentru afumarea cărnii de bizon produce și CO2!


Rooh cel urat nu e frumos!!

Nu e bine să-ți faci mișto de un tânăr motivat! Este destul de rar (vezi întrebarea lui Bham) pentru a fi observat... chiar dacă, evident, viziunea lui asupra lucrurilor este puțin utopică...

ps: nici sora mea mai mica care are cam in varsta de sam44 (si pe care probabil am influentat-o ​​putin, dar nu atat de mult) nu este nici in tipul consumatorului, vezi treaba pe care a facut-o: https://www.econologie.info/?2006/09/30/ ... imentaires
0 x
sam44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 04/09/07, 11:53
Locul de amplasare: Loire-Atlantique (44)




de sam44 » 05/09/07, 12:58

bhama scrie:
O intrebare insa: ai multi prieteni care sunt constienti de mediu ca tine sau sunt interesati doar de MP3-uri, jocuri video, scutere, Star Academy, Urgences and Co., practic consumul cu orice pret ce?

nu, nu chiar... nu folosesc scutere (biciclete vechi bune plus ca te tin in forma), nu prea au televizor sau jocuri video dar calculatorul este destul de bun

dar intenționez să le „convertim”....
0 x
„Când ultima picătură de apă este poluată, ultimul animal vânat și ultimul copac tăiat, omul alb va înțelege că banii nu pot fi mâncați”.
_Sezând Bull_
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/09/07, 14:37

sam44 a scris:dar computerul nu este rău dar intenționez să le „convertiz”....


Ei bine, adu-le pe econologie.com :)
0 x
sam44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 04/09/07, 11:53
Locul de amplasare: Loire-Atlantique (44)




de sam44 » 06/09/07, 19:22

Aș dori să știu dacă, ca mine, există membri ai forum Cine plănuiește să locuiască într-un tipi sau iurtă sau cine locuiește deja acolo???
0 x
„Când ultima picătură de apă este poluată, ultimul animal vânat și ultimul copac tăiat, omul alb va înțelege că banii nu pot fi mâncați”.

_Sezând Bull_
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 07/09/07, 01:10

Bună Sam44,

Locuiesc în Portugalia și avem o comunitate care trăiește complet în natură. Este un ecovilaj și încearcă să trăiască în pace cu ei înșiși și cu natura. Ei îl numesc un biotop vindecător. Ați putea fi interesat să aruncați o privire pe site-ul lor. Ei fac academii de vară pentru persoanele interesate să învețe despre modul lor de viață - le puteți vizita și petrece ceva timp acolo. Mi se pare foarte încurajator faptul că sunteți interesat de aceste lucruri. Este foarte important. Aici este site-ul.
http://www.tamera.org/

Alo
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180