Otarcia - Studiu de piață

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
otarcia
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/09/07, 20:28

Otarcia - Studiu de piață




de otarcia » 15/09/07, 08:54

bonjour,

Suntem un start-up tânăr și am avea nevoie de cât mai multe sfaturi posibil pentru a pune la punct proiectul nostru!

Si vous avez quelques minutes (environ 5 !) à nous consacrer pour remplir notre petit formulaire d'étude de marché ça nous rendrais un grand service. Vous pouvez le télécharger depuis această pagină.

Dacă doriți să ne ajutați mai mult, puteți transmite acest formular cunoștințelor dvs.

Multumesc,

reynald
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/09/07, 09:03

1) Cred că ați avea mai mult răspuns dacă v-ați automatiza sondajul, plus că nu toată lumea are Word ... (eu de exemplu)

2) Mă întreb dacă nu aveți o mică greșeală pe această pagină:
http://www.eco-energie.ch/content/blogcategory/30/40/ Dar aș putea să mă înșel.


Putere standard de vârf

pentru 1 m 2 fotovoltaic: 110 până la 140 Wp


Este ok, dar ...

Producția anuală

pentru 1 m2 fotovoltaic: 90 până la 125 kWh


Nu mi se pare mult (la nivelul panoului pe care îl aud), înseamnă aproximativ 1/10 din timp la sarcină maximă, dar PV produce și atunci când nu există soare.

De exemplu, puterea de 1 m2 de panou solar termic pe an este, în Alsacia, și, prin urmare, nu departe de Elveția, 1000 kWh pe an. Cu toate acestea, pentru termică, este nevoie de radiații directe pentru a obține energie, spre deosebire de PV ...

A se vedea: https://www.econologie.com/carte-de-fran ... -3137.html

3) Altfel îmi place sondajul dvs. (în special răspunsul c)):

„Ecologie liberală” - Sunt compatibile aceste două aspirații?
- Da
- Nu
- numai în perioada electorală


Ecologie liberală = econologie în sens general, nu?
0 x
otarcia
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/09/07, 20:28




de otarcia » 16/09/07, 18:51

Mulțumesc Christophe pentru acest răspuns detaliat.

Bun pentru formatul de cercetare de piață, ne-am gândit că un formular online îi va exclude pe toți cei care nu sunt confortabili cu „instrumentul de internet” ... și aceasta este o fracțiune semnificativă a populației! Pe de altă parte, nu este necesar să aveți Word pentru a citi un .doc, eu folosesc Writer de la OpenOffice.org.

În ceea ce privește producția anuală de senzori fotovoltaici ... trebuie să mă întorc la această afacere :?

Și pentru sondaj ... : Lol: Sunt destul de mândru de răspunsurile oferite. Acestea fiind spuse ... în ciuda puținelor persoane care au răspuns, se pare că nu sunt singurul care gândește că pentru partidele liberale (vorbesc despre Elveția) ecologia este doar o „problemă” electorală!

Ei bine, ar fi multe de spus despre asta ... poate un articol în curând.

reynald
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 17/09/07, 13:01

Îmi pare rău, cred că PV va rămâne încă câțiva ani limitat să folosească „acolo unde este prea scump să aduci un cablu”, cum ar fi stația de măsurare în mijlocul mediului rural, refugiu montan etc.

dacă vă înțeleg corect cifrele:

8000 de euro de investiție pentru o producție de (în cel mai bun caz)
0,65 X 125 KWH, sau 81,25 euro pe an.

cu un panou termic de 2,4 m² (maxim 6000 de euro, 2500 de euro când ești om la mână), poți spera să-ți faci propria apă fierbinte
fie economisiți o mie bună de KWh, tarif pe noapte sau 300 de euro pe an.

prin urmare, de 4 ori mai puțină energie pentru 1,33 până la 3 ori prețul.

ma insel ???
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
otarcia
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/09/07, 20:28




de otarcia » 15/10/07, 19:17

Buna din nou,

Aici am avut un sfârșit de săptămână lung, am reușit să fac niște verificări asupra cifrelor ... Totul este consecvent în valorile date de noi mic calculator, ... am verificat datele destul de puțin înainte de a pune aceste lucruri online ... dar s-a întâmplat rapid o eroare, așa că am avut încă câteva transpirații reci!

Altfel, desigur, nu ar trebui să amesteci totul. Solar termic este în mod clar mai eficient din punct de vedere energetic et financiar vorbind. Dar încearcă să rulezi un televizor cu apă fierbinte : Lol:
reynald
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/10/07, 20:24

de fapt, trebuie să vedem consumul de energie al unei entități (gospodărie, afaceri) într-un mod global.

scopul jocului este de a genera un maxim de energie la fața locului pentru a limita facturile nucleare, petrolul, etc. cât mai mult posibil.

nu există o soluție globală, dar vă puteți combina, de exemplu, cu o turbină eoliană mică: cursurile mici fac râuri mari

ce cred și eu, în stadiul actual al tehniciieste că este interesant să se reducă factura de carbon a instalațiilor fixe pentru a conserva rezervele de petrol pentru aplicațiile mobile cât mai mult posibil (ouh, cred că : Evil: : Evil: : Evil: ,! )
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109