Dificultate în găsirea răspunsului corect

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Dificultate în găsirea răspunsului corect




de lejustemilieu » 16/11/07, 14:38

Bună ziua webMaster,
Iată o nouă reflecție pe care o lansez ...
Este înaltă și merită să mă gândesc, cred.
Când o persoană „francofonă” pune o întrebare referitoare la site-ul pe care l-ați creat, s-ar putea să ajungă la economie.
Și acolo ... această persoană găsește doar „opinii”, „cred”
Această persoană trebuie să-și facă părerea personală.
În multe cazuri este ADEVĂRAT
Dar în multe alte cazuri, avem dreptul să spunem „suntem aproape siguri”
Și asta trebuie să-i îndreptăm pe noii veniți către economie.
Deci ... ar fi necesar, poate ... să creăm „postări de referință” sau „rezumate” ...
Exemplu: întâmplător, am citit o postare pe coșuri de fum și am citit că André, a spus că cel mai bun este un coș de fum din oțel inoxidabil, care elimină o mulțime de probleme ... și mi-am spus „acest André, el spune adevărul, (din experiența personală)
Deci această afirmație este valabilă (pentru mine : Cheesy: ), beton (cu excepția încălzirii cu grâu).
Există o mulțime de cazuri concrete, în care este posibil să spui „ok, trebuie să faci asta, sau asta”, fără să te înșeli ... sau aproape, în funcție de tehnologiile actuale)
Scopul ar fi de a împiedica oamenii să piardă timpul citind și cercetând.
Sunt conștient că ideea nu este ușor de realizat, dar ..... este fundamentală pentru mine.
Ei bine, tu ești inginerul și proiectantul acestui site, depinde de tine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Luc și Cindy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 13/11/07, 18:36
Locul de amplasare: Puy de Dome




de Luc și Cindy » 16/11/07, 16:08

Voi! Cred că aceasta este o idee foarte bună, deoarece este adevărat că ne pierdem puțin prin căutări, așa că un fel de rezumat al subiectelor care au condus la o anumită concluzie nu ar putea fi rău, dar va fi o lucrare titanică fi realizat !!! Asta înseamnă că va trebui să luăm toate subiectele pe rând? Nu aș vrea să fiu în locul celui care va face treaba : Mrgreen:
Pe de altă parte, vreau să încerc dacă este necesar : Wink:
0 x
Numai atunci când a renunțat la ultimul copac,
a contaminat ultimul flux,
prins ultimul pește,
acel om va realiza că banii nu sunt comestibile
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/11/07, 16:21

Ideea este bună, dar realizarea este foarte dificilă ... mai ales că fiecare caz este special ... așa că aș putea scrie articole rezumative pe site, dar: pe ce anume?

Ar fi mai ușor să fac asta sub forma unui wiki, dar când văd cine participă la wiki-ul Gillier Pantone (practic 4 dintre noi am făcut totul), sincer, nu mă face să vreau ...

În plus, există motorul de căutare intern care facilitează confirmarea sau refuzarea informațiilor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 16/11/07, 16:56

Da, desigur, dar care este un răspuns BUN la o întrebare?

Cine are dreptate? cine greseste?

Aici discutăm diferite subiecte dintre care unele au fost, de asemenea, foarte FIERBINTE (motorină sau nu motorină, GPL sau GPL, etanol .., colectoare solare cu vid sau nu, celule fotovoltaice sau nu ..... etc) și până la sfârșit nu aveți un anumit răspuns bun.

Cu privire la fiecare subiect, intervin mai multe criterii și chiar și atunci când se iau specialiști super-științifici, aceștia nu sunt de acord și prezintă argumente diferite pentru a-și demonstra buna-credință ...... chiar și despre încălzirea globală.

Deci, cred, la fel ca Christophe, că trebuie să te uiți în economie sau în altă parte prin google cu motoarele de căutare și dacă ai mult timp și noroc + dacă găsești contactele potrivite .......... s-ar putea să avem răspunsul corect la întrebarea pe care ne-o punem.

mi s-a întâmplat deja, am putut să am planul de aprindere electronică a „vechiului meu R25 GPL” pe un site prin alte site-uri interpuse, iar acest plan nu l-aș fi putut avea niciodată, nici la Renault, nici în vreun garaj. Cu toate acestea, mi-a permis să fac motorul să funcționeze „fără probleme” și asta la un cost mai mic cu piese de recuperare, altfel mașina mea a fost bună pentru spargere.

De asemenea, am aflat recent funcția rezervorului de omogenizare a circuitului de încălzire a casei mele, acest rezervor a fost acolo de 20 de ani și este schimbând pe acest forum cu Christophe m-am dus la site-ul producătorului și am primit răspunsul la întrebarea lui.

Cred că nu putem spune că cu internet avem soluția imediat (asta ne-am dori totuși), trebuie să ai răbdare și să mergi peste tot ... mai ales că pe o mulțime de subiecte, discuția scapă de sub control și ajungem să vorbim despre lucruri complet departe de titlul subiectului !!

Aceasta este opinia mea.
Dernière édition alin jean63 16 / 11 / 07, 16: 57, editate 1 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/11/07, 16:57

Sunt total de acord cu tine ... ai nevoie de oameni și competenți.
Dar între noi ... pe net sunt mulți oameni care au realizat acest lucru?
Deci, să ne amintim, pentru că există un loc important de luat.
Și asta ar avea meritul de a fi „autoritar” ca wiki ...
pentru mine lipsește sincer, pe net
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/11/07, 17:05

Și apoi, pentru a obține un răspuns bun, trebuie să puneți o întrebare bună! :)

Deci ok, în principiu, sunt gata să lansez suport tehnologic (un wiki sau altul?) Dar nu pot scrie singur întrebările și răspunsurile ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/11/07, 17:15

O altă problemă legată de complexitatea răspunsurilor:
Cu cât durează mai mult o postare, cu atât sunt mai multe pagini de citit ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/11/07, 17:48

O problemă tehnică complexă necesită un răspuns complex ... și nu există niciodată o singură soluție la o problemă ... și cu siguranță nu soluția ideală: există unele mai rele și altele mai puțin rele ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 16/11/07, 17:55

O altă problemă este, de asemenea, că răspunsurile sunt scalabile ... :? ce durere de cap ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/11/07, 18:43

DA, dragă medium fericit, trebuie să te uiți: aș tinde chiar să fiu prudent față de oamenii care spun: „cea mai bună soluție este”. (de multe ori este pentru că au ceva de vândut)
Toți inginerii vă vor spune că fiecare soluție este un compromis, de exemplu între prețul de cost, estetica, performanța, materialele disponibile ... și portofoliul.
Dacă luați avioane, de exemplu, există unele care sunt proiectate pentru a avea o sarcină utilă ridicată, altele pentru o stabilitate maximă sau pentru a merge foarte repede: există chiar și unul în care scurgerile de combustibil fac parte din proiectare, dar planul ideal nu există .
Cereți un mic sfat (cu privire la un caz grav și complex) de la mai mulți medici, să vedeți?
Acestea fiind spuse, Internetul este minunat de rapid și foarte economic, dar necesită puțină îngrijire.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196