Enginenature a (re) eliberat arma de flacără împotriva LPG

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
momotopo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/06, 19:33
Locul de amplasare: Nord
x 1

Enginenature a (re) eliberat arma de flacără împotriva LPG




de momotopo » 24/02/08, 23:16

Pe site-ul enginenature.com, tocmai a apărut un nou articol despre aruncătorul de flacără pe GPL.

În aceeași zi, a apărut un alt articol despre noile motoare Peugeot care emit mai puțin CO2 decât cele vechi, deși mai mult decât modelul GPL despre care a vorbit în primul articol, care este un monovolum.

Primul lucru surprinzător este că este jignit că un monovolum FORD c-max emite 169 grame de CO2 pe gpl, în timp ce un CITROEN C2 emite doar 141 pe benzină și mai ales că bugetul este același.

După un calcul rapid, el a ajuns la o concluzie cu privire la eliberarea a 4800 kg de CO2 suplimentar peste 150000 km pentru FORD c-max. Digresiunea este interesantă pentru că, dacă luăm în considerare CO2, este adevăratul CO2 care trebuie luat în considerare și nu cel a priori, deoarece ceea ce dovedește acestui drag domn că proprietarul C2 nu va rula de trei ori mai mult in acelasi timp. Nimic, absolut nimic, prin urmare, în opinia mea, aberația completă a unei taxe pe vehiculele poluante, un vehicul despre care se spune că poluează conducând foarte puțin, va fi mai puțin poluant decât invers.



Câteva observații:

- comparația este părtinitoare, deoarece cele două vehicule nu au aceeași utilitate. Un tată cu familia lui va fi greu apăsat cu un C2. Sau va face neîncetat călătorii înainte și înapoi, dublând km-urile.

- încă o dată, comparația consumului în litri de combustibil este înșelătoare. Dacă ar exista un inginer de motoare pe acest site, el ne-ar putea explica cu ușurință că consumul specific al unui motor este dat în grame / kW, care nu a fost niciodată o unitate de volum, cu excepția cazului în care mă înșel. Îmi veți replica că utilizatorul vede litri defilând prin pompă și că plătește litri, că computerul său de bord, dacă are unul, îi oferă un consum în litri. Acest lucru este adevărat, dar nu contrazice ceea ce este scris mai sus.

- în realitate, ar fi necesar să luăm masa diferită pci și să le convertim pentru a obține un început de comparație, toate celelalte lucruri fiind egale, ceea ce nu este chiar cazul, în special în modul în care combustibilul se comportă la combustie.
- Benzină PCI: 42700 kJ / kg ==> 31598 kJ / l (densitate: 0.74) 8,77 kW / l
- Diesel PCI: 42600 kJ / kg ==> 36200 kj / l (densitate: 0.85) 10,05 kW / l
- GPL PCI: 45800 kJ / kg ==> 25190 kJ / l (densitate: 0.55) 6,99 kW / l
ceea ce explică oricum un pic diferența de consum. Conversia kJ ==> kw este 3600

- acum, în ceea ce privește prețul la pompă și impozitare pentru că în cele din urmă, acesta este în esență cel care îl enervează cel mai mult, să facem o mică comparație a prețurilor reduse la kg compensate de PCI care ne oferă un preț la kw.
- benzină SP95 + - 1,38 € / 0.74 = 1,865 € / 8,77 = 0,212 € / kW
- motorină + - 1,20 € / 0.85 = 1,411 € / 10,05 = 0,14 € / kW
- GPL + - 0,75 € / 0.55 = 1,363 € / 6,99 = 0,194 € / kW

ceea ce lasă un avantaj clar motorinei și nu GPL. Scuze !!

- argumentul potrivit căruia GPL se vinde mai scump fără taxe decât benzina este cu siguranță adevărat, dar evident, acest combustibil pe care îl folosesc mult timp din motive ecologice „acolo încep să mă îndoiesc” și economic „„ acum că am făcut-o raționamentul meu, încep și să mă îndoiesc (': cry:') "", utilizarea sa necesitând totuși inițial o investiție, nu ar putea fi suficientă pentru a înlocui în cantitate ceilalți combustibili fosili, producția sa fiind consecința producției altor combustibili.

- ceea ce am observat folosind acest combustibil pentru o vreme cu tot felul de tehnologii este că, având în vedere viteza de aprindere mai mică, este mai bine să încercați să rămâneți la turații destul de mici, ceea ce îi oferă timp să ardă corect cu un anumit control consum.

- acesta este motivul pentru care merg destul de bine în ceea ce privește consumul cu cutia mea de viteze automată V6 cu conducere în stil american, adică foarte calmă, optimizată așa cum spunem acum. Sunt încă sub 10 litri la 100 în GPL și 8,5L în benzină.

- în ceea ce privește noțiunea de asamblare a fabricii sau de asamblare de către terți, sincer m-ați făcut să râd. Pentru că, în realitate, nu există nicio diferență. Personal, am avut ultimul meu vehicul echipat cu cele mai noi echipamente de la persoana care echipează suporturile originale pentru SUBARU, SAAB și CHEVROLET.

- Niciun producător nu a fost cu adevărat interesat de problemă, cu motive cu siguranță bune (la fel ca și pentru pantone) și totul a fost întotdeauna subcontractat. Calitatea a fost sau nu conform bugetului alocat. și, de exemplu, când știți puțin despre politica de cumpărare RENAULT, trebuie să vă faceți griji.
- Am efectuat personal măsurători ale poluării, oferind un ușor avantaj GPL în ceea ce privește CO, dar fără ca acesta să fie folosit ca dovadă. Așa că nu am reclamații cu testele prezentate, nu am nimic mai bun în magazin.

- Rămân în continuare convins că modul de conducere favorizând turațiile reduse, este adevărat și la motorina, îmi permite să îmbunătățesc rezultatul general, deoarece nu depășesc 15% din excesul de consum.

- mai general, sunt de acord că niciunul dintre acești trei combustibili nu mi se potrivește; Pur și simplu l-am ales pe cel care mi se potrivește cel mai bine în funcție de condițiile din acel moment. Pe de altă parte, în cazul în care am o problemă cu el, este pe analiza pe care o face pe biocombustibili. Dacă germanii se retrag puțin, este probabil pentru a încerca să-și reechilibreze agricultura, deoarece, cu riscul de a vă nemulțumi, Al Gore a reușit bine, prietenii săi din holul cerealelor CARGILL și colegii au văzut că prețul cerealelor crește, la riscul de a crea probleme alimentare la scară globală. Dar asta nu contează pentru ei.

- putem lovi petrolierele și voi fi primul care va lovi cu tine, dar din păcate nu sunt singurele pe care le vom putea lovi.

- pentru a încheia, sunt împotriva oricărei forme de impozitare pe carbon pentru mașini astăzi. Voi fi pentru ziua în care voi putea alege în mod liber energia mea, așa cum o pot face deja cu încălzirea casei mele, ziua în care vehiculele vor funcționa în serie hibridă, electrică sau cu hidrogen sau chiar se poate visa la transport în comun inteligent, etc etc ... Până atunci în transport, dăm vina pe utilizator în timp ce este ținut ostatic în sistem.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/02/08, 23:21

La nivel de motor spun că nu GPL-ul este departe de a fi „curat”, dar la nivel global GPL-ul este fie ars în focurile rafinăriilor, fie în mașini, atât de mult pentru a-l valoriza în mașini.

Prin urmare, bilanțul de CO2 al unei mașini GPL este în mare parte pozitiv. De fapt, dacă doriți, poate fi luat în considerare ca nimeni...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/02/08, 23:40

: Arrow: Nu voi compara bilanțul de CO2 al GPL ca zero ...

Nu cred că GPL-ul este încă ars în flăcări în zilele noastre, aproape toate produsele secundare din petrol sunt modernizate.

Chiar și haldele vechi de gunoi care puteau de-a lungul câtorva kilometri și erau echipate cu flăcări pentru a arde metanii urât mirositori au fost modificate pentru a colecta acest „biogaz” gratuit utilizat acum în cogenerare pentru a produce electricitate și combustibil.

Mașinile mele consumă mai mult de 12L / 100 de GPL, ceea ce face mult CO2 ... :strigăt: Le folosesc cât mai puțin posibil ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/02/08, 00:26

citro a scris:: săgeată: Nu voi compara bilanțul de CO2 al GPL ca zero ...

Nu cred că GPL-ul este încă ars în flăcări în zilele noastre, aproape toate produsele secundare din petrol sunt modernizate.


Ei bine, nu cred (chiar sunt sigur de asta) că toate rafinăriile din Franța produc GPL ... cele care nu îl produc = flare ...

citro a scris:Chiar și haldele vechi de gunoi care puteau de-a lungul câtorva kilometri și erau echipate cu flăcări pentru a arde metanii urât mirositori au fost modificate pentru a colecta acest „biogaz” gratuit utilizat acum în cogenerare pentru a produce electricitate și combustibil.


Ei bine, este o obligație acum, cel puțin captarea și arderea într-un foc (CO2 mai bun decât CH4).

Pe de altă parte, nimeni nu forțează companiile petroliere să nu-și irosească resursele ...

Tot ce arde într-o flacără ar putea fi apreciat diferit ...

citro a scris:Mașinile mele consumă mai mult de 12L / 100 de GPL, ceea ce face mult CO2 ... :strigăt: Le folosesc cât mai puțin posibil ...


Ei bine, ar face infinit mai mult (redus la km) dacă GPL ar fi complet ars în rafinărie ...

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
momotopo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/06, 19:33
Locul de amplasare: Nord
x 1




de momotopo » 01/03/08, 23:05

hai că o să pun puțin ulei pe foc, văd că se sufocă : Cheesy:

Aruncă o privire și spune-mi ce crezi!


http://www.barons-marques.info/article. ... automobile
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 02/03/08, 07:48

bonjour,
Pentru cei care nu cunosc rafinăriile, vreau să clarific că, în general, când vedeți tot acest fum alb, este doar abur ...
Vi, lucrez în acest domeniu ...
Aburul este și mai vizibil atunci când îngheață, există o mulțime de conserve care sunt prea reci, țevi și ele, așa că luăm conducte de abur uscate și încălzim.
Când vine vorba de arderea anumitor gaze, evităm întotdeauna să facem acest lucru ...
Chiar suntem strigați când mergem prea mult la foc ... de bucătari și ... de vecini ...
Suntem operatorii și micii șefi :D
De către liderii „mari”, pcq este scump să ardă ... sunt pierderi ...
De către vecini..pcq, le este frică și, de asemenea, pcq văd poluarea.
Când există o flacără mare și neagră într-o flacără, în general, înseamnă că există o problemă.
Fie produsul este rău ...
Fie că există o oprire a mașinii în urma unei probleme tehnice.
Și uneori, există o flacără, care corespunde unei purjări de cutie ... de linie; această flacără nu durează niciodată mult.
Deci, ceea ce trebuie urmărit este fumul negru ... nu este niciodată un semn bun.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 02/03/08, 08:18

Și alte câteva detalii mici:
Seara, veți vedea întotdeauna o flacără „mică” în vârful flăcărilor;
Este ca o sobă de gaz casnică, există o mică flacără permanentă, care permite aprinderea gazului.
Pe de altă parte, pe siturile de extracție a petrolului .... suflă, există pierderi mari, dar nu suficient de mari pentru a fi profitabile ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Enginenature a (re) eliberat aruncătorul de flacără împotriva GPL




de bham » 02/03/08, 11:39

momotopo a scris:
- pentru a termina, ...., îl facem pe utilizator să se simtă vinovat atunci când este luat ostatic în sistem.

Sunt total de acord cu dvs., cu toate acestea, în ceea ce privește taxa pe carbon, nu trebuie să uităm că automobilistul rămâne GRATUIT să aleagă să cumpere o mașină lacomă cu combustibil sau, dimpotrivă, destul de sobră, și oricare ar fi combustibilul folosit, și, prin urmare, el alege să plătească un posibil cost suplimentar la achiziționarea unei mașini noi (și numai noi).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/03/08, 14:43

momotopo a scris:hai că o să pun puțin ulei pe foc, văd că se sufocă : Cheesy:

Aruncă o privire și spune-mi ce crezi!


Cred că coeficientul 1.6 este greșit și greșit...vedea https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html

Pentru CnH2n + 2:

Prin urmare, masele respective ar fi:
pentru CO2: 44n
pentru H2O: 18 (n + 1)


Cu metanul, cei mai buni combustibili din punct de vedere al CO2, am avea un coeficient de 2.75 g de CO2 per g de CH4 ars. Presupunând că metanul comprimat are aceeași densitate ca benzina, adică 0.74 kg / L, vom avea deci 0,74 * 2,75 = 2,035 kg / L de metan ars.

GPL este un amestec de butan și propan, deci este mai greu decât metanul și, prin urmare, emite mai mult CO2 ... după aceea este ușor de înșelat cu litri de gaz ...

În mod normal, un litru de GPL este comprimat astfel încât să cântărească la fel de mult ca un L de benzină dacă nu mă înșel ...de aceea coef. 1.6 asta este gunoi ...

GPL respinge cu 30% mai puțin CO2 ... prin masa arsă ... Vă las să faceți calculul precis cu linkul https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/03/08, 15:12

Christophe a scris:În mod normal, un litru de GPL este comprimat astfel încât să cântărească la fel de mult ca un L de benzină dacă nu mă înșel ... [u]

GPL respinge cu 30% mai puțin CO2 ... prin masa arsă ... Vă las să faceți calculul precis cu linkul https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html


Un litru de GPL la o masă, conform petrolierelor, 555g / litru este mai mic decât SP95, care este dat pentru 750g / litru.

Avertizare! acestea sunt valori medii în funcție de compoziție și temperatură, deoarece volumul hidrocaburilor variază enorm în funcție de temperatură (la presiunea „ambientală”)

Personal, îmi „cântăresc” GPL-ul în mod regulat, iar citirile mele sunt cuprinse între 540 și 548g / litru, ceea ce este departe de „oficialul” 555g / litru. ??? :se încrunta:
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140