Ecologia societății, țapii noștri ispășitori pentru mediu

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh

Ecologia societății, țapii noștri ispășitori pentru mediu




de bambus » 27/03/08, 16:15

bonjour,

Îmi creez primul subiect nou aici, așa că poate moderatorii vor trebui să editeze câteva detalii în această postare. (Christophe, ești unul dintre instigatorii firului, așa că ajută, dacă este necesar :D )

De fapt, încă din zorii timpului (același copil) mă lupt împotriva morilor de vânt (nu, nu morilor de vânt, ceea ce mi se pare estetic, de altfel, dar acesta este HS), așa că spuneam că Mi se pare anormal că cineva își acuză întotdeauna „aproapele” că este mai rău decât în ​​protecția mediului. Ei bine, uneori (adesea?) Este adevărat, dar acest lucru NU ar trebui să ne împiedice pe fiecare dintre noi să depunem eforturi pentru a economisi energie, materii prime și resurse naturale în general.

Într-adevăr, așa cum am spus într-un alt fir:

Indy49 a scris:Ultima auzită (dar se întoarce des): „ziua în care companiile opresc luminile din birourile mele, îmi voi stinge computerul” (Nota editorului: în context, este vorba despre computerul profesional), deci un actor al compania (adică un angajat) refuză să oprească computerul noaptea, deoarece mediul său profesional nu face niciun efort ... pisica care își moare coada ...


Desigur, întreprinderile s-ar putea descurca mai bine. Desigur, vecinii noștri ar putea folosi o mașină mică în loc de 4x4-ul lor, dar asta nu ar trebui să ne facă să uităm că noi de asemenea, putem face un efort, și nu degeaba!

Știu că este dureros să spui familiei tale să oprească lumina de 20W când ieși din cameră și pare o prostie lângă reflectorul municipal de 600W care luminează strada, dar dacă fiecare gospodărie din lume se stinge lumina sa, face încă un cadou frumos mediului!

20 W au economisit 10 minute / zi de 1.5 miliarde de gospodării, adică 1 kWh economisiți pe parcursul unui an!

Dacă vă apucați computerul, monitorul, televizorul, aparatul video, mașina de spălat, tastatura fără fir, făcându-vă să credeți că sunt inactiv, dar așteaptă cu răbdare să apăsați o tastă consumă energie pentru a aștepta) îți poți înmulți economiile și, mai important, darurile tale pentru mediu.
Deci, desigur, halogenul de 500W al vecinului tău consumă (instantaneu) mai mult decât televizorul tău în standby, dar niciun gest nu este neglijabil. Orice dispozitiv poate fi oprit.

Nota 1: acest lucru nu împiedică sensibilizarea vecinului său printr-o mică remarcă anecdotică care, sperăm, îl va face să gândească ...

Nota 2: Același lucru este valabil și pentru reciclare: doar pentru că companiile noastre nu reciclează tonele de hârtie pe care le imprimă nu înseamnă că nu ar trebui toate faceți un efort pentru a tipări 2 pagini pe pagină / recto verso / reciclare etc ... Un exemplu: ziare gratuite de tipul „20 de minute” abundă în oraș. Le primim pe ruta „du-te” la serviciu. Ia-le acasă și pune-le în coșul de gunoi corespunzător!

Un subiect asociat deschis de Christophe:
https://www.econologie.com/forums/repartitio ... t5082.html
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 27/03/08, 20:10

Principiul războiului rece.

Ne privim ca un câine de faianță și așteptăm ca celălalt să facă primul pas.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 27/03/08, 23:28

Bună Indy,

Ceea ce spui are mult sens.

Dar am spus-o în alta forum... ce rost are să salvezi o lumină de noapte de 2W când toată noaptea, 3 lumânări de 200W îți aprind casa afară ... Atât de mult încât perdelele + obloanele tale nu sunt nici măcar suficiente pentru a avea întuneric ...

Primul care ar trebui să depună eforturi este statul prin impunerea unei politici masive de energie regenerabilă combinată cu absența deșeurilor.

Toate acțiunile individuale mici, oricât de bune sunt, sunt în zadar în fața unei puteri iresponsabile din punct de vedere ecologic și chiar economic ...

Ce rost are să economisești 2W când statul ia drumul uraniului pentru a aprinde corbii noaptea?

Ce rost are să conduci încet și / sau puțin în timp ce milioane de vehicule grele de 25 de tone transportă mărfuri într-o manieră complet anarhică (roșiile din Țările de Jos pot coborî la Biarritz în timp ce altele din Spania urcă la Dunkerque) :?: Și câte camioane se întorc aproape goale?

Eu, eu sunt primul care începe jocul, dar nu-mi place să mă simt vinovat cetățeanul care este neputincios fără o întreagă coerență a națiunii condusă de o voință politică clară și clară (fără discursuri ...)
0 x
Imagine
Louhac
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/09/07, 10:39




de Louhac » 28/03/08, 08:11

@Remundo

Cert este că a nu face nimic este inutil. Nu numai că exemplele pe care le citați sunt foarte utile: pentru a economisi energie. Dar, în plus, au o valoare exemplară pentru restul societății și în acest sens sunt un mijloc de presiune. Obstacolele în calea acțiunii autorităților publice în favoarea ecologiei sunt de mai multe feluri:
- pentru un număr mare de factori de decizie există propria lor lipsă de conștientizare a acestor probleme, o problemă de vârstă și formare.
- presiunea industrienilor care judecă măsurile ecologice împotriva intereselor lor pe termen scurt.
-tematica de a enerva o parte întreagă (încă în majoritate?) a opiniei publice, mașina este cel mai bun indicator (propunerea unei limitări maxime la 110 km / h nu este reținută ...)

În acest ultim punct, acțiunile individuale în favoarea mediului înconjurător sunt un mijloc de presiune, pentru a-și face auzită vocea în opinia mea mult mai eficientă decât un vot la alegerile naționale. (Îi avertizez pe critici specificând că nu m-am abținut niciodată :D )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/03/08, 09:55

Câteva puncte pe care aș dori să le pun în legătură cu „căutarea persoanelor responsabile”:

a) societatea noastră nu este în măsură să își asume responsabilitatea pentru încălzirea globală, deoarece pur și simplu nu are nicio soluție! Factorii de decizie politică și tehnologică sunt primii vinovați și responsabili pentru această imobilitate și această situație deoarece există soluții (miscanthus, microalge ...) că nu voi repeta acest lucru nu face obiectul acestui subiect.

2) Deoarece nu avem nicio soluție, „noi” căutăm țapi ispășitori, care să ne liniștească și să ne consoleze în incapacitatea noastră de a rezolva problema energetică. Deci, tragem bile roșii pe avioane și 4x4, care sunt responsabile pentru o foarte mică parte a emisiilor și chiar dacă utilizarea lor este adesea antiecologică, ele sunt totuși foarte puțin responsabile pentru consumul de energie al societăților noastre.

3) În același timp, aproape nimic nu se face pentru, de exemplu, să descurajeze indivizii să instaleze un cazan de petrol sau să îmbunătățească eficiența energetică a clădirilor publice pentru a folosi exemplul remundo. Despre aceasta, am scris o veste frumoasă acum câteva zile: https://www.econologie.com/economie-d-en ... -3720.html

Ah, dacă în prezent efectuăm audituri energetice ... o sursă de profit semnificativ pentru o mulțime de consultanți (+ sau - competenți) care cu siguranță vor propune înlocuirea cazanelor de petrol sau gaz cu pompe de rahat (căldură) ...

4) Cred că această stare de imobilitate se datorează faptului că politicienii și economiștii noștri se bazează pe un indice înșelător în ceea ce privește dezvoltarea durabilă: PIB .... dar aceasta este o altă problemă ...
Dernière édition alin Christophe 28 / 03 / 08, 10: 00, editate 1 ori.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 28/03/08, 09:59

Salut Remundo,

Remundo a scris:Dar am spus-o în alta forum... ce rost are să salvezi o lumină de noapte de 2W când toată noaptea, 3 lumânări de 200W îți aprind casa afară ... Atât de mult încât perdelele + obloanele tale nu sunt nici măcar suficiente pentru a avea întuneric ...


Dar cred că ți-am răspuns că, chiar dacă economia ta nu compensează halogenii de pe stradă, totuși poate reduce răul.

În Anglia, ei calculaseră că, dacă toate dispozitivele aflate în standby ar fi oprite, ar putea scoate o centrală nucleară! Nu este nimic! Și asta a fost cu ani în urmă! De atunci, privegherile s-au înmulțit!
Pe de altă parte, un standby este adesea mult mai mare de 2W!
De exemplu, Internet Box-urile consumă în jur 20W standby ! Absolut tăiat atunci când nu este utilizat!
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 28/03/08, 10:05

Christophe, cred că analiza ta este foarte relevantă : Idee:

Christophe a scris:Câteva puncte pe care aș dori să le pun în legătură cu „căutarea persoanelor responsabile”:

a) societatea noastră nu este în măsură să își asume responsabilitatea pentru încălzirea globală, deoarece pur și simplu nu are nicio soluție!
2) Deoarece nu avem nicio soluție, „noi” căutăm țapi ispășitori, care să ne liniștească și să ne consoleze în incapacitatea noastră de a rezolva problema energetică
3) În același timp, aproape nimic nu se face pentru, de exemplu, să descurajeze indivizii să instaleze un cazan de petrol sau să îmbunătățească eficiența energetică a clădirilor publice
4) politicienii și economiștii noștri se bazează pe un indice înșelător în ceea ce privește dezvoltarea durabilă: PIB .... dar aceasta este o altă problemă ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 28/03/08, 10:11

Louhac și Indy, ți-am citit corect comentariile. Ai dreptate că oprirea cu o noapte înainte este o faptă bună și un rău mai mic.
Indy49 a scris:Dar cred că ți-am răspuns că, chiar dacă economia ta nu compensează halogenii de pe stradă, totuși poate reduce răul.

Aș preciza că este un minuscul răul mai mic. Nu soluționăm problema cu o centrală nucleară mai puțin. Este cu aproximativ cincizeci de centrale electrice regenerabile pe mare sau în deșerturi și o producție descentralizată de energie în fiecare clădire, de exemplu, prin energie eoliană sau fotovoltaică.

Potențialul este enorm. Sahara singur poate alimenta mult mai mult decât Europa, chiar și cu randamentele fotovoltaice nenorocite ... Pe acest subiect, dacă sunteți curioși, puteți arunca o privire la

http://sycomoreen.free.fr/syco_francais ... oelec.html

Pentru că oprirea cu o zi înainte este ca și cum ai pune un bandaj pe un picior tăiat ... se pare că am acționat bine, dar nu am acționat suficient. : Idee:

prietenos 8)
Dernière édition alin Remundo 28 / 03 / 08, 10: 21, editate 1 ori.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/03/08, 10:13

Remundo a scris:Christophe, cred că analiza ta este foarte relevantă : Idee:


Multumesc! : Hopa:

Și nu am terminat :) În curând o mică veste! Chiar dacă asta înseamnă să mă readuc și să-mi confrunt responsabilitatea tuturor celor care se încălzesc cu petrol ...
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 28/03/08, 10:25

bonjour

Pentru india 49

În prezent, compania mea are 250 de angajați, trebuie să impună noi reguli de mediu.
Obligația de a opri computerele seara, de a imprima cât mai puțin posibil dacă este în duplex, când primiți un e-mail există un mesaj automat care vă întreabă dacă tipărirea acestui e-mail este utilă. Reducerea numărului de imprimante
opriți mașinile de producție care nu funcționează.
stingeți luminile, configurați robinetele automate
toate instalațiile care consumă apă și electricitate sunt în prezent modificate pentru a fi mai economice.
și toată lumea urmează
Exista speranta
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220