Orientarea camerelor dintr-o locuință

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
ka-lu
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/04/08, 17:41

Orientarea camerelor dintr-o locuință




de ka-lu » 01/04/08, 18:31

Ar putea cineva să-mi spună care sunt avantajele și dezavantajele unei orientări spre vest pentru camere. Vă mulţumesc pentru ajutor !!!
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 01/04/08, 23:57

Ayatollahii casei geobiologice spun că trebuie să punem capul patului în Nord.

Pe internet trebuie să existe site-uri specializate pe această temă.

atunci credem sau nu? fiecare are steaua lui.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 02/04/08, 10:30

1) Ei bine, pentru un marțian, mă surprinzi, am crezut că ne cunoști mai bine planeta. : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu este o chestiune de credință, ci de fapt științific.

Intr-adevar; componenta magnetică a pământului nu este în întregime paralelă cu pământul (sof la ecuator).

Ceea ce înseamnă că există un pol NORD de-a lungul unei axe verticale (perpendiculare pe pământ) și îndreptat în sus.

În emisfera sudică acest nord se transformă în sud...

Așa că magnetic dacă dormim cu capul înspre nord, nu schimbăm „nimic” indiferent dacă stăm în picioare sau întinși... opusul în emisfera sudică.

2) Cred că Ka-lou se gândea în principal la problemele termice... nu?

O orientare spre vest cu ferestre mari cu un K bun este bună pentru iarnă, dar vara există riscul de supraîncălzire fără o evacuare adecvată a căldurii.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 393