Intoleranță religioasă

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Intoleranță religioasă




de gegyx » 27/05/08, 17:47

Intoleranță religioasă

Îngrijorarea celor mai recente legi islamice ale " Republica Populară Democrată Algeria “...

: Evil:

Tribunalul Tiaret a cerut doi ani de închisoare pentru șase persoane acuzate de practicarea ilegală a unei religii non-musulmane. O educatoare care s-a convertit la catolicism așteaptă și ea verdictul

Procurorul curții de corecție din Tiaret, din sud-vestul Algeriei, a cerut marți, 27 mai, doi ani de închisoare împotriva a șase tineri convertiți algerieni acuzați de exercitarea ilegală a unei religii non-musulmane.
Procurorul a cerut și o amendă de 500.000 de dinari (circa 5.000 de euro) fiecăruia dintre inculpați, care se prezentau într-un nou proces al creștinilor convertiți.
Cei șase tineri fuseseră arestați de poliția algeriană la ieșirea dintr-o casă în care, potrivit acuzării, tocmai ținuseră o liturghie fără autorizație.

Verdictul amânat pentru Habiba Kouider

În plus, am aflat că instanța Tiaret a decis marți să-și amâne verdictul în procesul unui algerian convertit la creștinism și să comande informații suplimentare.
Habiba Kouider, în vârstă de 37 de ani, a apărut pentru „predicarea unui cult non-musulman fără autorizație”.
Procurorul Tiaret solicitase pe 20 mai trei ani de închisoare împotriva acestei educatoare, arestată într-un autobuz de transport public în posesia a o duzină de Biblii, potrivit președintelui Bisericii Protestante din Algeria, Mustapha Krim, sau 25 de exemplare, potrivit Ministerului. a afacerilor religioase.
Exercitarea cultului în Algeria - musulman sau non-musulman - este supusă unei duble autorizații oficiale, prima desemnând predicatorul, iar a doua fixând lăcașul de cult.

„Trist” și „șocant” pentru Rama Yade

Duminică, secretarul de stat pentru drepturile omului, Rama Yade, a venit în apărarea lui Habiba Kouider. „Este trist, șocant, în primul rând pentru că contravine Declarației Universale a Drepturilor Omului”, care proclamă în articolul 18 libertatea de gândire, conștiință și religie, spusese ea pentru Radio J.
„În conformitate cu articolul 18 din Declarația Universală a Drepturilor Omului și în conformitate cu tradiția de ospitalitate a Algeriei, cred că ar fi bine să avem un gest de clemență”, a adăugat ea.

Cazul anterior al unui preot catolic francez

„Creștinismul nu amenință islamul în Algeria”, a spus Rama Yade. „Creștinii din Algeria reprezintă 1% din populație, adică aproximativ 11.500 de oameni, 32 de biserici față de 32.000 de moschei, deci nu cred că există o amenințare religioasă”.
Secretarul de stat pentru Drepturile Omului a remarcat că „nu este primul caz de acest tip”, referindu-se la cel al unui preot catolic francez, Pierre Wallez, condamnat în aprilie la două luni de închisoare cu suspendare pentru prozelitism, de către Curtea de Apelul lui Tlemcen (vestul Algeriei).
„Dar am încredere în toleranța poporului algerian”, a spus Rama Yade.

http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... ertis.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/05/08, 17:52

Ce relație cu econologia? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 27/05/08, 18:14

Atâtea reportaje precum „Beijing jo”, „salariul funcționarilor publici”, sau ultimii chiloți ai zouavelor...

---

Mi se pare șocant din partea legilor politice greșite, în timp ce Coranul este pașnic.

Că Algeria aspiră la o evoluție „occidentală”.

Că în Franța, libertatea de cult există, chiar dacă nu este întotdeauna „încurajată”.
---
(Dacă nu, puteți șterge subiectul, nicio problemă.)
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/05/08, 18:46

În econologie, există ecologie, dacă îmi amintesc bine...

Și toleranța face parte din ceea ce se poate numi „ecologie socială”...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 28/05/08, 21:46

@gegyx:
Spui că Coranul este pașnic, cred că ar fi mai corect să observăm că practicarea islamului induce un comportament pașnic la mulți credincioși.
Prin ce ocoli, nu stiu? Pentru că dacă cineva consultă Coranul nu este ceea ce este evident! Poate că există o interpretare, o exegeză specială de implementat pentru a extrage chintesența spirituală din ea? Este probabil, dar atunci trebuie să întrebi mult textul pentru a ajunge la o concluzie atât de diametral opusă!
Poate pentru că am citit doar începutul acestei cărți sfinte? Mărturisesc că am fost destul de repede „aruncat în prosopul”; Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar, ei bine, este încă destul de dezamăgitor.
Cu toate acestea, vă încurajez să-l răsfoiți.
Ar putea cineva suficient de curajos să fi trecut prin asta să ne lumineze pe deplin în acest punct?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 28/05/08, 23:58

Coranul, nu l-am citit, dar este în fereastră.
(nici Biblia)
M-am gândit mai degrabă, așa cum subliniați, că practic islamul. Din moment ce chiar și domnul Boubakeur, rectorul moscheii din Paris, spune așa.
Printre musulmani, există mult fatalism.
Mai știu că în Coran există maniere radicale (amputare, lapidare...).
Că Profetul dorea extinderea religiei asupra lumii.

Când aveam 13 ani, am vizitat palatul Alhambra. Și mă amuzasem de obiceiurile primilor constructori și ocupanți.
Au avut un bun avans în cultura și igiena occidentală.
Dar șefii se succedau repede, și mereu după asasinarea precedentului, la cotul unui coridor al palatului.
: Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 29/05/08, 22:14

Revenind la subiectul inițial, marea problemă este că în aceste țări religia nu este separată de alte instituții. Există o complexitate între religie și lege. Aceasta este ceea ce duce la toate derivele.
În Franța, separarea dintre biserică și stat la începutul secolului al XX-lea a stabilit clar distincția. Laicitatea statului este cea care garantează libertatea de cult și de opinie în chestiuni religioase; prin urmare, credința este doar o chestiune a sferei private.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 30/05/08, 00:12

Uh... când vedem anumite discursuri ale țarului nostru (cosy) Nicolas 1er, sunt momente când îndoiala este permisă...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 30/05/08, 00:44

Celebrul discurs al „Canonului din Lateran”… în timpul vizitei sale la Papă.
(Însoțit de Biguard..)
http://www.voltairenet.org/article153862.html

----

Încă o poveste ciudată azi-dimineață.
Acolo, justiția este cea care deraiează:

„Un tribunal francez a anulat căsătoria deoarece soția a mințit despre virginitatea ei. Un primar judiciar. "
http://www.leparisien.fr/home/info/vivr ... _298532505
--
Rachida Dati, Păstrătorul Sigiliilor, ministru al Justiției, nu a cerut acuzării să facă recurs?
: Mrgreen:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 30/05/08, 03:58

bonjour

Fiecare își practică religia în casa lui cum vrea, atunci când o impun altora încep problemele.
Religia nu trebuie pusă deasupra legii.
Când un religios (extremist a cărui religie nu o voi numi) ne spune să ne scoatem brazii de Crăciun din fața casei, că este un semn religios, începe să fie puțin puternic..
Mai ales că bradul de Crăciun are o origine paein și religia catolică l-a interzis multă vreme..
Primul brad de Craciun, aparut in America de Nord la Sorel, in urma cu cateva secole, obicei adus de un german, acest obicei este in toata America.
Suntem un furnizor important de arbori.

André
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 359