Conferințe vocale despre econologie cu Skype

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Conferințe vocale despre econologie cu Skype




de lejustemilieu » 14/08/08, 12:12

Bună ziua tuturor;

Acum câteva luni, mi-am pus adresa personală Skype pe site, cu dorința de a vedea ce se va întâmpla.

Pentru cei care nu cunosc skype, voi spune pe scurt, că este un telefon internațional gratuit PC-la-PC de mare eficiență, cu o calitate a sunetului excepțională și care permite accesul la conferințe între mai multe persoane.

O puteți descărca de aici: http://www.skype.com/intl/fr/download/s ... wnloading/

De exemplu, este mult mai eficient decât MSN.

În două luni, două persoane anonime m-au contactat pentru informații. (nu erau „profesioniști” ai ecologiei, doar oameni trecători) (rezultatul a fost foarte pozitiv pentru acei oameni care m-au contactat)

Cu o lună în urmă, am invitat direct un economist obișnuit, pe Skype ; Voiam să vorbesc, nimic mai mult. Rezultatul a fost cel mai interesant. De atunci, ne-am contactat din când în când.

Rezultatul este, de asemenea pozitiv în sensul „relațiilor umane, o mai bună înțelegere, viteză de exprimare, etc ...)

Ieri, a avut loc o conferință în trei direcții cu Christophe, WEBMASTER!

Et a apărut o idee : Skype permite conferințe verbale pentru 9 persoane (ca și când 9 persoane ar fi apelat în același timp)

Prin urmare, ideea ar fi să organizăm conferințe „verbale” planificate în avans, pe teme predeterminate., din punct de vedere tehnic, lucrul este foarte ușor de făcut.

Dar există câteva detalii care trebuie elaborate.

Trebuie să găsim „moderatori ai conferinței” care să organizeze ședința, să modereze dezbaterea și să ofere un rezumat despre economie. Dezbaterile s-ar referi în mod evident la evenimentele actuale (energie, mediu ...), dar și la modificările aduse site-ului (ceea ce vă lipsește, de exemplu, ceea ce nu funcționează ...).

Această funcție este obligatorie, altfel noțiunea de partajare a informațiilor nu va mai exista. Nu este întotdeauna ușor să-ți exprimi gândurile, așa că îți dau un exemplu, care va fi mai clar doar trei pagini de text.

imagina că mulți oameni sunt serios interesați de problema toaletelor uscate...

Subiectul vine, revine, iar apoi Margot a spus:Și ho, prieteni, îmi propun să vorbesc verbal despre toate astea luni, 28 august, la ora 20:00.

Voi fi vorbitorul responsabil pentru subiect, vă rugăm să sugerați candidatura pentru a participa. Margot va fi obligată să raporteze asupra economiei, rezumând lucrările și ideile tuturor celor care au participat la dezbatere.

Am putea chiar să ne gândim la înregistrarea conferințelor noastre pentru a le transmite apoi în format MP3: am putea obține astfel o mică dezbatere reală despre calitatea radioului național. :).

Ideea în general pare coerentă și pozitivă, dar trebuie să o dezvolți, să-i dai reguli [/ u], altfel este sortită eșecului.

Lui Christophe îi place ideea, lui Flytox și lui ???

Dacă vă întrebați despre „vocea” Skype, descărcați Skype și încercați cu mine, în privat; vei fi uimit de această nouă dimensiune a contactelor.

Tu ce crezi? :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Conferințe vocale despre econologie cu Skype




de Flytox » 14/08/08, 15:10

Bonjour à tous

Dar există câteva detalii care trebuie elaborate.

Trebuie să găsim „moderatori ai conferinței” care să organizeze ședința, să modereze dezbaterea și să ofere un rezumat despre economie. Dezbaterile s-ar referi în mod evident la evenimentele actuale (energie, mediu ...), dar și la modificările aduse site-ului (ceea ce vă lipsește, de exemplu, ceea ce nu funcționează ...).


Aceasta este versiunea „pătrată”, eficientă. Nimic nu împiedică, de asemenea, să se facă „conferințe” mai puțin formale, fie că moderatorul „responsabil” trebuie să facă un „raport oficial” detaliat în 3 exemplare semnate de participanți, respectând legea cu privire la redactări, timpul cuvântul fiecărui candidat ...: Mrgreen:

În mod clar, putem crea și o versiune mai cool, care vă permite să vă cunoașteți mai bine. forumiste cu care schimbăm doar în scris ... O oportunitate de a vă califica mai bine punctele de vedere și de a face relații de prietenie / prietene etc ..., pentru a ne înțelege mai bine fără a jigni sau a jigni pe nimeni. Uitați de scuipatul oarecum steril ...: Mrgreen: Poate fi o modalitate eficientă de a înființa un proiect „comun”.

Haide, totul trebuie început, ... poate voluntari pentru a propune un subiect, o dată, o oră și cine ar dori ca MachinChose să fie acolo pentru că ....8)

propunere
Acest subiect al „conferinței Skype”.
la 19:00 în această joi 14
Prezență dorită:
Webmasterul, lejustemilieu și cine va dori ......


A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/08/08, 15:15

La naiba sunt invitat : Mrgreen:

Uh, cum ne organizăm pentru ceilalți membri care doresc să participe?
Le sugerez să treacă cu toții prin LeJuste al cărui pseudo skype îmi amintesc: alain1959

19:XNUMX este ora aperitivului, așa că nu uitați de berile voastre, eh! : Cheesy: : Cheesy:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/08/08, 16:04

Ei bine, proiectul prinde contur un pic mai mult (în urma unei conversații pe Skype cu Flytox)
Oamenii care doresc să participe la acest tip de discuții, ar trebui să aibă un pseudo identic cu cel pe care îl au despre econologie. (dacă porecla este deja luată pe skype, adăugați orice număr)
Motivele sunt simple: vă permite să recunoașteți persoana care vorbește :D (Foarte important)
Acest tip de conferință permite, de asemenea, unei persoane să se exprime în scris; este foarte interesant, imaginează-ți Arthur care preia monopolul conversației, ai posibilitatea să-i spui lui Arthur „ai vorbit suficient!”
O altă regulă, dacă prea mulți oameni se înscriu la o conferință, va fi necesar să se creeze mai multe, pentru a nu face rău nimănui.
Flytox subliniază că 9 persoane în conferință sunt foarte multe; (suntem pierduți ...) să verificăm, pentru că este important.
Voi crea un nou nume de utilizator pe Skype cine va fi doar mijlocul 1 sau 2, pentru a-mi separa skype-ul personal de skype economică. Și, de asemenea, să mă recunoască în timpul conferinței.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/08/08, 16:08

Hei, e amuzant pentru că al lui Flytox nu era același ...

Acum nu este rău pentru că îl putem redenumi!

Pentru a ne regăsi mai bine, pe de altă parte, putem indica toți cuvântul cheie „econologie.com” în detaliile sale (de exemplu locația).

O voi face nu și voi testa dacă funcționează motorul de căutare!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/08/08, 16:39

Ei bine, iată-l, am creat noul meu nume de utilizator pe skype, este:
lejustemilieu1
Am făcut și asta, pentru a-mi separa skype-ul „familiei” și skype-ul conferinței de ecologie.
Voi activa Skype lejustemilieu la ora 18, cu o oră înainte de conferință.
Într-adevăr, pentru a participa la conferință, trebuie să pun participanții în directorul meu skype.
Așadar, aveți la dispoziție o oră pentru a vă invita la lista mea (în timpul conferinței este bine, cu excepția cazului în care numărul de participanți depășește 9)
Acum, ne putem înregistra pe economie, poate fi mai ușor. (Pentru conferința din această seară)
Detalii importante: dacă sunteți nou în Skype și aveți o invitație de genul Autorizare plugin BTSAC 1EXE; nu răspundeți la această invitație (este un virus sau un alt truc murdar) (chiar dacă vi se spune să faceți clic aici pentru a refuza, nu faceți nimic! ignorați această invitație !
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/08/08, 16:47

Alte mici detalii, dacă nu aveți microfon, puteți participa oricum, în scris (sunetul pe care îl aveți prin intermediul computerului)
Dacă vă este frică să nu folosiți Skype incorect, vă explicăm și (este destul de simplu :D )
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/08/08, 17:55

Așadar, vă sugerăm să adăugăm cu toții: Econologie.com în Canton / Regiune ȘI / SAU pe care adăugăm „, econologie” după orașul său.

Deci, putem găsi cu ușurință alți membri.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/08/08, 18:01

Christophe a scris:Așadar, vă sugerăm să adăugăm cu toții: Econologie.com în Canton / Regiune ȘI / SAU pe care adăugăm „, econologie” după orașul său.

Deci, putem găsi cu ușurință alți membri.

Ok, vom face asta.
Bine, sesiunea lejustemilieu1 este deschis, (mingea este deschisă) :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/08/08, 18:35

Dacă aveți o întrebare, nu fiți timizi :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254