prezentare

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 05/03/03, 20:21

Doar o mică postare pentru a face o mică prezentare a dvs., a activităților și a convingerilor dvs. de mediu.
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 12/05/03, 18:01

Bună, haide! Eu incep.
Am 32 de ani și lucrez în IT. Mă interesează științele și tehnicile de tot felul care ar trebui să ne permită (într-o zi) să trăim într-o lume mai respectuoasă pentru mediul nostru. Site-ul Econology este cea mai apropiată reprezentare pe net (din câte știu eu) a unei conștiințe ecologice care nu respinge nici economia, nici științele.
Nu mă recunosc în discursul „verde” din jur, mai aproape, după părerea mea, de obscurantism și misticism decât de o mișcare politică progresistă reală.

Interesele mele acoperă în mare măsură cele discutate în acest sens forum :
- Energii alternative
- Habitat ecologic
- Probleme de reprocesare a deșeurilor și a apelor uzate
- Piscina naturală, grădina zen, cultivarea de bonsai
- Descoperiri științifice
- Cucerirea spațiului
- Fenomenul OZN
- Inteligență artificială
- Robotica
- Benzi desenate și literatură SF
- Alternative economice și sociale (monedă soft, dividend social etc.)
- Manipulări genetice (către o lume acceptabilă social a mutanților ???)
- MMORPG-uri (jocuri permanente cu mai mulți jucători)


Convingerile mele:
Sunt pentru tot ce oferă autonomie omului în societate (autonomie de a acționa, de a gândi și de a-și asigura nevoile). Prin urmare, sunt împotriva monopolurilor economice și a centralizării excesive a puterilor.
De asemenea, cred în democrația directă. Aștept cu nerăbdare ziua când toți putem vota online pentru lucrurile mari și mici din viața publică. Să nu lăsăm politicienii profesioniști, ocupați să-și păstreze averile, să decidă pentru noi ce este bine pentru noi. Dacă nu crezi în democrația reală, atunci nu ai încredere în aproapele tău. Și dacă nu aveți încredere în vecinii voștri, poate nu meritați să trăiți printre ei.
:-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 21/08/03, 11:55

Bine ați venit la dvs. L'Arpenteur.

Proiectul dvs. este foarte interesant și vă invit să ne țineți la curent cu evoluția acestei asociații, deoarece consider că modelul său este destul de ușor de transpus în alte locuri rurale.

În orice caz, o bună continuare.


DomnuleLoXo
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 26/11/03, 16:32

Bună Marie

Mă bucur că studiul meu este util cuiva, chiar dacă este mai mult tehnologic decât accesul comportamental, cred că va găsi totuși elemente foarte interesante pentru DEA.

pe curând
0 x
Moira
x 17




de Moira » 16/03/04, 11:10

Bună ziua tuturor!

Așadar, permiteți-mi să mă prezint: sunt Moïra, blondă, 1.70m, 85/65/85, puteți să mă alăturați la 08 99 65 ... cum? am gresit forum? La naiba!

Mai serios, nu știu prea multe despre „econologie”, dar mi se pare interesant conceptul. Nu sunt un ecologist sau un economist, sunt pur și simplu conștient de faptul că rupem echilibrul vital al mostenirii noastre cele mai evidente: planeta noastră.

Am foarte puțină cultură științifică și tehnică și sunt adesea copleșit de comentariile comunității. Sunt mai în largul meu în așa-numitele științe „umane” și tocmai asta susțin că pot aduce la acest lucru forum.

Așa că ne vedem curând,
Al dumneavoastră,
Moira
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 16/03/04, 21:08

Bun venit la tine Moïra!

Ați făcut o intrare remarcabilă și remarcată în acest sens forum :D

În orice caz, dacă doriți să aduceți atingerea dvs. „Știința umană”, nu vă privați de ea, va fi apreciat.

Vă mulțumim pentru prezentare și ne vedem în curând pe forum : Rolleyes:
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 09/08/04, 23:00

Bonjour!

De fapt nu sunt nou și s-ar putea să mă cunoașteți deja sub porecla Moïra.

Cu ocazia V2, Christophe mi-a cerut să particip mai mult la viața site-ului său și mi-a sugerat să folosesc prenumele meu real pentru mai multă credibilitate.

Asta s-a făcut.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276