Ce este un Crăciun ecologic ????

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1

Ce este un Crăciun ecologic ????




de Frumoasă pere Helena » 23/11/08, 20:35

Totul este în titlu, nu-i așa? : Mrgreen:

Nu am căutat toate paginile din forum, poate exista deja un subiect similar.

Deci, pentru tastaturile dvs., aș vrea să știu ce cadou, ce masă ... pe scurt, cum să combinați economia și petrecerea de sfârșit de an?

Da, miroase a puzzle : Mrgreen: mai ales pentru jucării

Pentru curcan, așa cum ar spune zhom, fără griji, există deja unul acasă : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 23/11/08, 23:51

: Cheesy: faceți un pom de Crăciun, cu CD-uri vechi ..
Reduceți sunetul, deoarece muzica este în chi.
http://www.andromeda.com/people/ddyer/t ... istma.html
În caz contrar, IKEA va prelua copacii vechi și îi va primi.
http://www.ceriseclub.com/forums/sujet13639.html
Și în plus, îți dau un voucher de 17 euro când îți împachetezi copacul obosit ... :şoc: (Am citit asta corect ???) :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 24/11/08, 08:13

tot trebuie să-l cumperi de la ei ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/11/08, 09:13

Da Superform!

Este bună: Ikea, un vânzător de mobilă care nu o face nimic durabil, făcut în porecla verde? Este într-adevăr un marketing de spălare verde!

În caz contrar, CD-ul de Crăciun nu este rău, dar în comparație cu restul gestiunii greșite mercantile care sunt sărbătorile de Crăciun, nu este mult ... Iată un altul din copac verde dar trebuie să fie însetat :)

https://www.econologie.com/forums/recyclage- ... t4117.html

Sfatul meu pentru un Crăciun mai durabil? Ar exista doar unul: cumpara mai putin sau cel putin mai inteligent !!

Achiziții mai durabile: https://www.econologie.com/shop/
Dernière édition alin Christophe 19 / 12 / 15, 17: 58, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 24/11/08, 21:30

Uh mică întrebare de la blondie ......... ai copii ????

Nu, pentru că nu este ușor să găsești sincer un cadou în funcție de vârste cât mai verde posibil. Așa că vă voi împărtăși concluziile mele despre întrebări. Dar cu siguranță putem face mai bine.

Un lucru foarte frumos pentru vârsta de 3 ani și peste este Kappla, o scândură mică din lemn.

Desigur, îmi imaginez că Legii nu sunt verzi (păcat că rimește : Mrgreen: ), pe de altă parte, îi amuză pe copii și este de neîntrerupt.

Pentru adulți sau mai puțin, am găsit cardurile Itunes care vă permit să descărcați în mod legal muzică.

Parfumul nu este deloc verde, dar atunci când ai o fată mare este greu să scapi de el. Și parfumurile organice pe care le-am testat și sunt dracului.

Deci asta este tot ce îmi vine în minte pentru moment.

Pe de altă parte, la locul de muncă (eu sunt secretarul comitetului de întreprindere) am reușit să-i conving pe colegii mei să ofere copiilor mai degrabă o gustare ecologică / organică decât ciocolată luată în supermarketuri.
Am găsit un furnizor la târgul CE din Paris, o pungă de hârtie reciclată care conținea o felie de turtă dulce, un suc de portocale, un baton de ciocolată neagră și un mic ghid pentru educarea copiilor. Nu este miraculos, dar este un început.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 24/11/08, 21:55

Există, de asemenea, tichete cadou cu opțiuni multiple sau tematice (aici există Bongo, dar nu știu dacă există în Franța). Este valabil câțiva ani și există multe opțiuni.
Evident, trebuie să alegeți un cec care nu oferă acces la activități sportive cu motor sau la alte activități prea poluante.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/11/08, 23:24

Există și cecuri cados pentru magazinul ecologic :)

Dacă îi interesează pe oameni? O putem face „pe măsură”, în spatele acesteia există o mare probabilitate de cumpărare „curată și sănătoasă” ... : Cheesy:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/11/08, 09:48

bonjour,
Verde, există și haine de cânepă ...
Ambalaj pentru cadouri ? de ce să cumpăr hârtie „de Crăciun”?
Țesături vechi, bine decorate sau ambalaje vechi acceptabile puse în culoare ...
O carte despre ecologie pentru domnul ...
O fotografie a webmasterului Christophe ... super verde!Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 25/11/08, 20:02

Am pe de altă parte o cămașă din fibră de bambus, nu aș pune o cămașă de cânepă, există pacienți care ar putea încerca să mă fumeze!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/11/08, 20:44

oops, gafă :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 351