Ardenele sunt pentru băieții duri! Jurnal personal ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Ardenele sunt pentru băieții duri! Jurnal personal ...




de Christophe » 10/12/08, 11:45

Jurnalul unui imigrant din Ardennes (suculent !!!)

12 august: Astăzi ne-am mutat în noua noastră casă, în soarele Ardenilor. Acest loc este cu adevărat frumos. Văile sunt atât de mărețe. Abia aștept să-i văd acoperiți de zăpadă. Iubesc locul acesta.

14 octombrie: Ardenele este cel mai frumos loc de pe planetă. Frunzișul vine în toate nuanțele de roșu și portocaliu. M-am dus la o plimbare în aceste păduri frumoase și am văzut căprioare. Sunt atât de grațioși. Ele sunt, fără îndoială, cele mai minunate animale de pe pământ. Mă simt de parcă sunt în Paradis. Iubesc locul acesta.

11 noiembrie: Curând deschiderea vânătorii de cerbi. Mi-e greu să-mi imaginez că astfel de creaturi adorabile ar putea fi ucise. Sper că va ninge în curând. Iubesc locul acesta.

2 decembrie: A nins aseară. Când m-am trezit, am văzut că totul era acoperit de alb. Pare o carte poștală. Am ieșit să ne îndepărtăm. Zăpadă pe trepte și am degajat calea cu o lopată. Am avut o luptă cu bulgări de zăpadă (am câștigat), dar când a trecut plugul de zăpadă, a trebuit să ridicăm lopețile din nou. Ce loc minunat. Iubesc Ardenele.

12 decembrie: Mai multă zăpadă aseară. Iubesc. Mașina de deszăpezit a jucat o farsă asupra noastră prin înfundarea cărării. Iubesc locul acesta.

19 decembrie: Mai multă zăpadă aseară. Nu puteam merge la serviciu. Calea a fost blocată de zăpadă. Sunt epuizat de lopată. Neagra nenorocita.

22 decembrie: Rahatul acela alb a căzut din nou toată noaptea. Am blistere în mâini de la lopată. Sunt sigur că plugul este ascuns în jurul cotului și așteaptă să curăț cărarea. Tâmpitul!

25 decembrie: Crăciun fericit fericit! Acea porcărie de zăpadă din nou. Dacă aș putea să pun mâna pe tine, fiule de cățea, care conduce plugul de zăpadă. Cuvantul meu. Îl ascund, tâmpitul ăla. Mă întreb de ce nu au adăugat sare drumului pentru a topi acea înghețată nenorocită.

27 decembrie: Din nou, rahatul acela alb, aseară. Am rămas închis 3 zile, cu excepția faptului că am curățat drumul de fiecare dată când a mers plugul de zăpadă. Mașina este îngropată sub o grămadă de zăpadă. Tipul vremii spune că ne putem aștepta la încă 25 centimetri de rahat în seara asta. Ai o idee despre câte lopate reprezintă,
25 cm.

28 decembrie: Cei doi meteorologi ai mei au intrat în asta. De data aceasta, a căzut peste 80 cm. În acest ritm, nu se va topi înainte de vară. Mașina de deszăpezit s-a blocat pe drum, iar cealaltă minge a venit la ușă pentru a împrumuta o lopată. După ce i-am spus că am înșelat deja șase lopeți curățând zăpada pe care o arunca în aleea mea, am rupt-o pe ultima pe care o mai avea pe fața lui urâtă.

4 ianuarie: Am putut să ies și azi. M-am dus la magazin să cumpăr niște mâncare și, în drum spre casă, a apărut o înțepătură peste partea din față a mașinii.
A provocat 3000 EUR daune. Ar trebui să sacrificăm aceste nenorocite de insecte. Am crezut că vânătorii i-au ucis pe toți în noiembrie.

3 mai: Am condus mașina până la garajul din oraș. Mă veți crede dacă vreți: lada este ruginită din sarea aia pe care au pus-o peste tot pe drum.

10 mai: Mutatorii sunt acolo. Ne întoarcem la Chastre. Nu-mi pot imagina că cineva cu mintea dreaptă ar vrea să trăiască în această regiune pierdută.


Poate 5 ImagineImagine

Hei, nu e atât de rău în Ardenne, eh !!
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 10/12/08, 13:16

: Cheesy:
Este de la cine?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 10/12/08, 13:18

Hei, Greg este cel care mi-a transmis asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 10/12/08, 16:17

Ben ce, este o imagine frumoasă a unei atitudini întâlnite prea des :|
Imagine pentru alegorie.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 10/12/08, 18:15

Este într-adevăr un pic clișeu, dar reflectă comportamentul multor locuitori din oraș în fața naturii și a zonelor puțin mai sălbatice sau rurale.

Mulți locuitori ai orașului vin să se stabilească în mediul rural, deoarece găsesc că arată ca un peisaj cu cărți poștale.
După aceea, le auzi că gunoiul de grajd miroase (eu, nu-l găsesc, găsesc că este mai degrabă orașul care miroase), cocoșul este plictisitor, mă împiedică să dorm (eu, ar fi mai degrabă avioane sau sirenele poliției), etc, etc, etc, ...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 10/12/08, 20:18

Am văzut această glumă pentru Canada.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 10/12/08, 20:53

Bah, funcționează pentru multe locuri : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 19/12/08, 15:47

Toutafé c moa ne-a găsit versiunea franceză:



Deci cine a pompat pe cine? Mister ... orice as prefera versiunea ARDENNES !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 20/12/08, 09:51

Avantajul cu versiunea Ardennes este că este atât o versiune franceză, cât și una belgiană, deoarece Ardennes sunt în ambele țări : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 20/12/08, 12:50

Da, cu excepția faptului că în versiunea franceză trebuie să înlocuiți Chastre cu Chartres :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 295