Colisimale

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

Colisimale




de fostul Oceano » 12/12/08, 19:53

Ei bine, o dezvăluire care îmi provoacă o mare oboseală.

Colissimaux este serviciul de livrare prin poștă.

În aprilie, mi-au livrat un freebox HD, aruncându-l peste gard. Recenzie cutie HD HS.
Negocieri cu Free. Free îmi trimite un nou Freebox HD prin UPS (nu și-au asumat niciun risc).

Readuc Freebox HD HS la Free la mijlocul lunii mai, iar vechiul meu Freebox V4 la Free. Prin colissimo desigur. Oficiul Poștal nu livrează Freebox V4 la Free, nu primesc nicio chitanță de livrare.
După 2 luni, am depus o plângere la Poștă (jumătatea lunii iulie). Ciudat a doua zi am primit bonul de retur in cutie!

Continuarea reclamatiei: Colet livrat. Nimic la Free, adresa MAC nu a fost scanată. In plus, pe BL al carui oficiu postal mi-a pus la dispozitie o copie, fara timbru gratuit.

Negociez cu Free și ajung să nu plătesc pentru Freebox-ul pierdut. Pf! 150 EUR economisiți și rambursare pentru expedierile RAR de FBX HD HS și V4.

Examinați recursul la Mediatorul care îmi dă dreptate.

Acum 15 zile, livrarea unui telefon mobil de schimb de către Colissimaux. Pachet dat vecinului.

Saptamana aceasta am plasat o comanda trimisa de TopAchat in 2 pachete.
Unul este declarat livrat pe ciliposte.net. Nu l-am primit.
Al doilea poate fi ridicat la poștă. Nu am nicio notificare în căsuța poștală.

Maine ma duc la posta sa le cer plata asigurarii pentru transportul pierdut (asigurat la 200€) si sa imi iau cele 2 pachete. Am echipamente informatice în valoare de aproape 400 de euro...

Colissimaux îți spun ... Oboseală mare, risc să mă supăr mâine ... :?
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/12/08, 22:13

Ai ghinion, pentru că, ca profesioniști, suntem destul de mulțumiți de serviciu. Trimitem panouri solare atât de fragile.

Evident că sunt unele întârzieri din când în când și unele spargeri din fericire extrem de rare (nu-i așa Maloche? :) )

Cel mai rău lucru pe care îl putem întâlni este atunci când un pachet este de fapt scanat „livrat” și clientul nu a primit nimic (și se plânge).

Oficiul Poștal nu vrea să știe nimic (în mod logic este un pachet conform) dar este imposibil să știi dacă coletul nu a fost:
a) furat de poștaș (riscant pentru acesta din urmă)
b) predat unui vecin (probabil) care a uitat să vi-l dea
c) primit de client, dar care joacă inteligent (de asemenea, probabil)

Daca ati trimis pachete cu asigurare suplimentara (pachet maro contra semnatura) si sunt efectiv pierdute sau rupte, nu exista niciun motiv pentru care sa nu functioneze, insa nu trebuie sa va grabiti...pentru despagubire.

Dacă nu aveți asigurare (pachet verde) este limitat la 23 EUR * greutatea reală a pachetului... deci nimic pentru un GSM...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 12/12/08, 22:41

În cazul Freebox-ului v4, mediatorului i s-a părut ciudat și faptul că ștampila aplicată pe confirmarea de livrare datează din ziua anterioară a fost depusă în căsuța mea poștală (2 luni de la trimitere), că este o ștampilă tipărită prin poștă. biroul unde mi-am lăsat transportul...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 13/12/08, 03:00

Odată, la centrul de sortare Lille a ajuns un colissimo care conținea, printre altele, o cameră digitală, din Bretania; pleacă în Pas de Calais, se întoarce la Lille; ajunge la Villeneuve-d'Ascq, ajunge la oficiul poștal local, este livrat (dar nu sunt acolo), se întoarce la birou și mi se dă o hârtie galbenă care spune că trebuie să merg să o iau.

Aceasta este versiunea oficială (pe site-ul de urmărire), pentru că nu am primit hârtia galbenă.
Pachetul nu este la biroul unde ar trebui sa fie, si nu a fost niciodata acolo (fara stampila la primire)... Nu mai este la centrul de sortare V.d'Ascq.
După ce am făcut transfer între birouri și am sortat linia centrală pe camera mea...

Apoi coletul este returnat expeditorului, în Bretania, 15 zile mai târziu. De fapt, s-a pierdut într-un colț al unui birou din suburbiile orașului Lille.

Chiar mă întreb dacă o fac intenționat, o astfel de călătorie este demnă de un căluș.

Acum 1 lună, din nou, cu un calculator, într-o scrisoare de data aceasta. Reveniți la expeditor după 15 zile (cu toate acestea, poștală corectă)

De fiecare dată, avem impresia că celor cu care vorbim nu prea le pasă (nu suntem noi, nu v-am văzut coletul, verificați la birou)

Sincer, m-am săturat de oficiul poștal. Merită să fie privatizat, doar pentru a vedea un concurent sosind cu costuri atât de mici, dar eficiență și calitate a serviciilor demne de acest nume...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 13/12/08, 09:53

Nu există o ușoară confuzie între collisimo și coletul poștal, personal nu-mi amintesc vreo posibilă urmărire a colissimo-ului, dar aș putea greși :|
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 13/12/08, 10:56

Pentru muncă, de multe ori trebuie să trimitem sau să primim documente oficiale (pașapoarte, vize, traduceri etc.).

Pentru țările exotice în care nu există un serviciu poștal real, folosim sistematic DHL sau UPS (în principal DHL apropo dar nu prea știu de ce). În ciuda tuturor „know-how-ului” lor, am avut uneori un pașaport pierdut (de cele mai multe ori deplasat, așa cum tipul locuiește la Paris și pașaportul lui este găsit la Bruxelles :şoc: ) cu tot ceea ce presupune. Tipul nu poate pleca (deci nu este plătit), spatele nu se poate întoarce (deci odihna i se scurtează), mai are pașaport, viza de făcut...

Nu mi-am pus niciodată cu adevărat problema rambursării, deoarece este cutia care plătește. Cu toate acestea, nu cu mult timp în urmă, a trebuit să fac o viză în Franța și am contactat o companie specializată pentru a o face pentru mine și spunându-i că vreau să mi-o trimită înapoi prin DHL pentru mai multă siguranță. Persoana m-a sfătuit, spunând că este foarte neasigurată (evident că o învățaseră pe cheltuiala lor). Este stil, pierd o traducere de 200 de pagini la 2500 €, vor rambursa prețul foilor, în timp ce oficiul poștal vă va rambursa valoarea reală a coletului (dacă l-ați declarat bineînțeles). La fel pentru un pașaport, o viză ...

Asigurarea este un punct important al serviciului AMHA.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/12/08, 12:00

delnoram a scris:Nu există o ușoară confuzie între collisimo și coletul poștal, personal nu-mi amintesc vreo posibilă urmărire a colissimo-ului, dar aș putea greși :|


:şoc: A trecut ceva vreme de când ai trimis unul atunci? Cu toate acestea, le primești în mod regulat de la magazin... : Cheesy:

Există urmărire pe colissimo, toate coletele trimise prin poștă sunt deci urmărite:
http://www.colipost.fr/gp/services/accueil_gp.jsp

Cred că nu au existat pachete economice abandonate la începutul anului 2006 cred (chiar înainte să începem magazinul).

Pentru cei care cred că concurența se va descurca mai bine, cere o ofertă de la UPS sau TNT... nu este nimic sub 20€ per pachet...La Poste oferă servicii de calitate / preț foarte bune...fie ca iti place sau nu chiar daca sunt niste fete prosti la Posta (sunt prosti mai ales intre ei)...

Deci sunt mai mult pe:

De fiecare dată, avem impresia că celor cu care vorbim nu prea le pasă (nu suntem noi, nu v-am văzut coletul, verificați la birou)


Și dacă nu doriți să plătiți pentru o asigurare suplimentară, nu vă plângeți dacă se pierde un pachet valoros.

Cred ca cu magazinul nostru am trimis deja mai multe pachete decat vei trimite sau vei primi tu in toata viata...deci cred ca nu vorbesc in vid...

Vom vedea la începutul lui 2010 dacă concurența se descurcă mai bine...personal mă îndoiesc...foarte!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 13/12/08, 12:46

Ex-ocean / acumularea necazurilor tale trebuie să aibă răspunsul undeva între blestem, laxitatea de la Marsilia sau un birou putred.

Olivier22 / m-ai rănit să am un astfel de raționament pentru un student care ar trebui să se gândească puțin...

E o mizerie la La Poste, tocmai pentru că este pe calea privatizării și a profiturilor semnificative.
Un serviciu public este de preferat din punct de vedere al costului și al muncii bine făcute, decât un serviciu privat care va trebui să plătească mulți bani acționarilor. (Vezi pentru apă în Franța).
Actualul oficiu poștal mai are în statut doar jumătate dintre angajați, aproape funcționari publici. Ceilalți sunt plătiți cu cudgels și exploatate pe intervale de timp imposibile.
S-a echipat cu un consiliu de oameni care se consideră șefi mari, cu bonusuri de CEO și salarii...
Își investește toate profiturile în grupuri globale, cu investiții desigur care nu se dovedesc întotdeauna a fi de succes.
Personalul serios nu văd nimic în schimbul muncii lor și, dimpotrivă, puțin mai multă inegalitate și arbitrar.
Reducerea personalului timp de zece ani.
S-a ramificat în multe ramuri, uneori concurente.

Toate acestea pentru a avea o imagine bună de companie responsabilă și pentru a pregăti trecerea acesteia la privatizare.
În timp ce personalul este împotrivă.
Directorii de rang înalt care optează pentru un statut privat (reversibil pentru ei) sunt în favoarea privatizării, pentru a discuta serios despre salariile și sporurile lor.
Sunt mai degrabă pentru, tot din păcate, ultimii angajați permanenți, adesea supracalificați, pentru a spera (poate) la un salariu puțin mai bun...

Nici eu nu mai sunt mândru de Poșta mea, cu toate aceste schimbări către bani.
Acum, pentru a deschide o carte de economii sau pentru a închide un plan, trebuie să faceți o întâlnire cu un consilier financiar de la „La Banque Postale” care are un magazin în incinta „La Poste”. Programarea se face pe computer (1/4 h), de către o persoană de la ghișeul „La Poste” și adesea la 20 de zile după aceea. Când doriți informații precise, portalul Internet nu oferă niciodată răspunsurile complete și lasă întotdeauna unele incertitudini.

Așadar, problema actuală a La Poste este că joacă pe imaginea ei favorabilă a trecutului, bine ancorată în mintea francezilor, în timp ce transformă treptat ideea de „Serviciu Public” în profitabilitate exagerată ca și celelalte bănci. Întotdeauna mai mult, dar numai pentru același lucru: mănâncă-le).

Personalul este copleșit de noi acțiuni contradictorii și constrângeri suplimentare.

Uite, în prezent, procesul de preluare a capitalului de 3 miliarde este o erezie, pentru La Poste, pentru că are suficiente active (plus statul care tocmai i-a furat 1 miliard).
Este o criză economică, dar comisia guvernamentală și managerii își doresc acest rezultat.
Cine merge pe cap?
Nu este casierul tău copleșit!
El la limită, va sparge doar șuruburile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 13/12/08, 21:31

Azi dimineata am fost la doctor si deci nu am putut merge la posta.

Între timp, anunțul a fost lăsat în căsuța mea poștală. Deci voi putea ridica pachetul.

Am un prieten care lucrează ca antrenor la aparatele din centrele de sortare poștală.
Oficiile poștale din SE, inclusiv Vitrolles, nu au o reputație bună. Pierderi, furturi,... În septembrie am făcut o petiție pentru a raporta aceste pierderi și furturi în arondismentele 14 și 15 din Marsilia.

Freebox-ul meu nu a părăsit niciodată Marsilia. Ciudat că bonul de livrare mi-a fost lăsat în căsuța poștală a doua zi după reclamația mea care a fost făcută la 2 luni de la trimitere...
Pachetul este un R2. Acum am decizia mediatorului. Prin urmare, va trebui să mă duc la oficiul poștal, astfel încât asigurarea de pe transport, sau 200 €, să fie plătită. Un freebox v4 este de 150 de euro, adăugând tot ce vine cu kitul de cablu, telecomandă și sursa de alimentare este aproape de 200 €. Este o asigurare pe care o plătesc la expediere, chiar dacă în cutie era un copac de cacao, cutia este asigurată pentru 200 €.
Deci, dacă au hoți în personal, chiar dacă sunt angajați temporari și deja au concediat, ei sunt responsabili pentru acțiunile lor și am făcut asigurare pentru un serviciu care nu a fost onorat.
Daca toata lumea ii face sa ii fure pentru prostii, dupa un timp vor produce calitate si nu vor mai trebui sa se teama de concurenta.
În rest, dacă nu pot face altfel, astăzi prefer să plătesc mai mult și să evit coliposta!

De fapt, ei sunt responsabili pentru imaginea pe care o distrug ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/12/08, 23:10

Sunt mere urate peste tot in Océano... Ce e enervant este ca aceasta scabie nu este tratata...

De fapt, am observat anumite inegalități interne la Poșta din „sud” într-adevăr...

De exemplu, dacă ești în sud poți trimite în continuare colete la tariful „scrisoare”... Surprinzător, nu?
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309