Civilizația arderii este amorală

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia

Civilizația arderii este amorală




de Gregconstruct » 13/12/08, 10:54

Civilizația arderii este amorală

Trăim într-un moment foarte special. Pierre Rabhi o descrie ca pe o „civilizație a arderii”. Particularitățile sale?

- O civilizație care acoperă aproape întreaga întindere a planetei: aceasta este o premieră!

-O civilizație care creează unii bogăție în detrimentul altora: este „deja vu!” "

- O civilizație care, în spațiul a câteva generații, consumă (și consumă) resursele energetice create în câteva milioane de ani: este o primă și un ultim!

O concluzie este în ordine. „Civilizația” noastră este amorală! Corolarele sale: societatea de consum, risipa de alimente etc. (vezi mai jos)! Departe de mine ideea de instalare a sărbătorilor de sfârșit de an. Doar o ocazie de a consuma mai ecologic!


Sursa: Buletin informativ al rețelei de consum ecologic
www.ecoconso.be
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 13/12/08, 11:59

Bună Greg

Practic dimineața, care este temperatura ta?
Cum îl mențineți pe tot parcursul zilei?

Unde este vina metabolică?
Alo
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Civilizația arderii este amorală




de Christophe » 13/12/08, 12:08

Gregconstruct a scris:- O civilizație care acoperă aproape întreaga întindere a planetei: aceasta este o premieră!


Fals, Imperiul Roman a acoperit tot Pământul ... cunoscut ...

Gregconstruct a scris:-O civilizație care creează unii bogăție în detrimentul altora: este „deja vu!” "


La fel: Imperiul Roman și Egipt ...

Gregconstruct a scris:- O civilizație care, în spațiul a câteva generații, consumă (și consumă) resursele energetice create în câteva milioane de ani: este o primă și un ultim!


Și Laigret? Putem produce petrol în 48 de ore ... deci „milioane de ani” care se referă doar la uleiul mineral ...

Gregconstruct a scris:O concluzie este în ordine. „Civilizația” noastră este amorală!


Mwarf ... că se întoarce în Evul Mediu pentru a vedea dacă societatea vremii era mai „justă” și mai „morală” ... :şoc:

Pe scurt, începe să mă lovească de sistem, acești oameni „mari” verzi care zbieresc în sistem ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 13/12/08, 12:18

Salut tuturor,

În legătură cu acest subiect, uite ce gândea Augustin MOUCHOT
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 13/12/08, 12:23

Asta mi-am spus dragul meu webmunster : Mrgreen:
După cum spuneți, bate mult vântul și foarte puțini acționează.

bpval a scris:Bună Greg

Practic dimineața, care este temperatura ta?
Cum îl mențineți pe tot parcursul zilei?

Unde este vina metabolică?
Alo


Nu sunt sigur unde te duci, dar sunt cald toată ziuaImagine

Defecțiune metabolică laterală, există într-adevăr unul, sunt hipermetabolică, așa că, atunci când sunt invitat la restaurant, este mai bine să aleg unul în care totul este după bunul plac. : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/12/08, 12:25

bpval a scris:Bună Greg

Practic dimineața, care este temperatura ta?
Cum îl mențineți pe tot parcursul zilei?

Unde este vina metabolică?
Alo


Bună sâmbătă seara, începe sâmbătă seara, nu la micul dejun !! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 13/12/08, 12:31

Să nu mănânci niciodată cu noi : Mrgreen:

Imagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7

Re: Civilizația arderii este amorală




de highfly-dependent » 13/12/08, 12:48

Christophe a scris:
Gregconstruct a scris:- O civilizație care acoperă aproape întreaga întindere a planetei: aceasta este o premieră!


Fals, Imperiul Roman a acoperit tot Pământul ... cunoscut ...


Rhooo! credință rea !

Christophe a scris:
Gregconstruct a scris:-O civilizație care creează unii bogăție în detrimentul altora: este „deja vu!” "


La fel: Imperiul Roman și Egipt ...


Toată civilizația face asta?

Christophe a scris:
Gregconstruct a scris:- O civilizație care, în spațiul a câteva generații, consumă (și consumă) resursele energetice create în câteva milioane de ani: este o primă și un ultim!


Și Laigret? Putem produce petrol în 48 de ore ... deci „milioane de ani” care se referă doar la uleiul mineral ...


Ce face el aici? În primul rând, nimic nu ne spune pentru moment (!) Că vom găsi un substitut eficient (profitabilitate, bilanț ecologic) pentru uleiul mineral. Și chiar și așa, dacă ajungem acolo, atunci vom ajunge să transformăm în petrol tot biomasa disponibilă și „inutilă (în sensul economic, desigur!)”. Personal, nu vreau lumea asta!
Acestea fiind spuse, Laigret sau nu, Greg are dreptate, „geniul” nostru tehnologic MAGNIFIC va fi mai bun din rezervele de combustibili fosili în câteva decenii.

Christophe a scris:
Gregconstruct a scris:O concluzie este în ordine. „Civilizația” noastră este amorală!


Mwarf ... că se întoarce în Evul Mediu pentru a vedea dacă societatea vremii era mai „justă” și mai „morală” ... :şoc:

Pe scurt, începe să mă lovească de sistem, acești oameni „mari” verzi care zbieresc în sistem ...


Rhoo .... Din nou! Rabhi vorbește despre amoralitatea civilizației noastre față de alte civilizații, nu despre moralitatea socială în sensul moralității „erei”.
Cât despre ultima propoziție ..... cred că cuvintele tale ți-au depășit gândul. Știți cu adevărat cine este P. Rabhi? Îi cunoști luptele și ce face zilnic? Te asigur, el nu doar „bâjbâie” în sistem ...

Ei bine, nu putem fi toți de acord tot timpul.

Salutări.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/12/08, 13:00

Știu (puțin) munca rabhi este mai ales în agricultură mi se pare.

Ceea ce mă deranjează în această afirmație este că nu face nimic deloc ... nou ...

În ceea ce privește Laigret, dimpotrivă are un sens perfect pentru că Laigret + microalge = nu mai există epuizare a petrolului = nu mai există efect de seră

Aveți grijă, asta nu înseamnă că ar trebui consumat excesiv ... dar că omenirea nu va rămâne niciodată fără petrol (nu neapărat ieftin, dar va exista!) ...

Pe de altă parte, dezvoltarea acestui lucru rupe o întreagă temă a „marilor ecologiști” ...

Nu-l vrei? Ei bine, ești liber să te întorci în Evul Mediu, dar 99% dintre oameni nu te vor urma, așa că acțiunea ta nu va avea niciun impact ... Doar o întrebare: la ce te pregătești?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 13/12/08, 15:10

Când scriu „nu-l vreau”, nu este exact ulei sintetic despre care vorbesc.
De fapt, nu vreau o lume complet aservită cauzei omului.
În prezent și numai „datorită” unor astfel de combustibili fosili „practici”, civilizația noastră, pe care aș descrie-o drept „superenergetică”, se stabilește ca un model mondial pentru umanitate.
Dar, din motive nu numai energetice, acest model nu este durabil (suprapopularea, distrugerea solului, poluarea apei, reducerea drastică a biodiversității etc. etc.).

Ce se întâmplă dacă reușim să sintetizăm petrolul? La rândul meu, cred că petrolul este ca un medicament pentru societatea noastră actuală și că obținerea acestuia ca substitut nu va face decât să prelungească dependența ... și că astfel, chiar și cu ulei scump, vom continua cu fericire să „ dezvoltă "(este posibilă citirea pullulată).

Desigur, petrolul astfel obținut nu este fosil, deci nu modifică echilibrul atmosferic prin arderea sa. Foarte bine. Ceea ce mă înspăimântă este cantitatea de „resurse” naturale (spațiu, substanțe nutritive în special) care ar trebui mobilizate pentru a înlocui petrolul.

În plus, aș dori să știu puțin despre ordinele de mărime implicate, dar recunosc că sunt leneș să fac cercetările și calculele necesare! Să presupunem că intuiția mea îmi spune că suprafețele în cauză ar fi imense și îndepărtarea din mediul „natural” rămânând pentru aportul enorm de nutrienți.

Aceasta este ceea ce „nu vreau”. Cu toate acestea, această viziune nu implică deloc o revenire la Evul Mediu! Mai degrabă, o căutare a simplității.

Pentru încălzire, bine acolo, evident că sunt în tranziție în viața mea în acest moment și, așadar, timp de doi ani și pentru iarna aceasta este din nou de energia nucleară îngrozitoare (în chirie) ...

Acestea fiind spuse, în prezent lucrez activ la o încălzire cu lemn tăiat / despicat / adus înapoi la grăsimea cotului într-o cabină (nu-mi place să spun casă) auto-construită foarte bine izolată.

Uite, fac tot ce pot ... doar să mă uit înainte.

edit: aici urmează să-mi schimb măgarii de pajiște!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 305