Sunt guvernanții proști?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Sunt guvernanții proști?




de lejustemilieu » 24/01/09, 17:38

Sunt guvernanții proști?
Ideea nu mi-a venit.
Mi-a spus un econolog NU :şoc:
Ei știu ce fac ... :şoc:
Cu toate acestea, acest om simplu nu este încărcat cu diplome, dar are sens, și are timp să se gândească ... (uneori)
El mi-a spus : încălzirea globală este evidentă ... chiar și un politician o știe. Deci, de ce continuă cei care dețin puterea să distrugă pământul atât de repede?
Răspunsul este simplu: au o soluție ... sau un scop; dar prost în acest moment, nu are sens.
Poate că trebuie să luăm problema înapoi pentru a înțelege :?
Este o posibilitate ... nu?
Gandul meu ? în 1935, Europa știa că Hitler se pregătea pentru război ; dar nimeni nu s-a pregătit să riposteze ...De ce?
PS, mă deranjează să pun o literă majusculă pe hitler :?
Sper că economistul meu are dreptate; este să te facă să-ți pierzi capul : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 24/01/09, 17:48

Ar trebui deja știut că politicienii sunt instruiți (deci sensibilizați) în științele umane și sociale, nu în științele de bază.
În plus, politicienii erau în mare parte studenți buni, deci muncitori, mereu cu nasul în lecții, atât de puțin confruntați cu alte realități. Îmi dau seama de asta cu prietenii de la facultatea de drept care lucrează doar și nu sunt deschiși la nimic altceva (este sistemul care dorește asta, este foarte selectiv)

Acest lucru explică probabil de ce nu realizează cu adevărat importanța legăturii dintre evoluția naturii și bunăstarea oamenilor.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 24/01/09, 17:53

Olivier22 a scris:Ar trebui deja știut că politicienii sunt instruiți (deci sensibilizați) în științele umane și sociale, nu în științele de bază.
În plus, politicienii erau în mare parte studenți buni, deci muncitori, mereu cu nasul în lecții, atât de puțin confruntați cu alte realități. Îmi dau seama de asta cu prietenii de la facultatea de drept care lucrează doar și nu sunt deschiși la nimic altceva (este sistemul care dorește asta, este foarte selectiv)

Acest lucru explică probabil de ce nu realizează cu adevărat importanța legăturii dintre evoluția naturii și bunăstarea oamenilor.

Euuuu, vorbesc despre distrugerea rapidă a planetei, fără bunăstare ... :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 24/01/09, 17:54

Este legat.
Dacă nu ar fi fost, ar interesa doar câțiva oameni marginalizați
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 24/01/09, 18:34

Lumea este mult mai condusă de instinctele primare ale speciei umane decât de către conducători.

Potrivit lui Freud, iată instinctele primare:
• satisfacție imediată
• plăcere (sau evitarea durerii)
• consum
• absența deversării

Dacă observați societățile occidentale, veți observa că cea mai mare parte a funcționării lor respectă aceste 4 puncte.

Societățile subdezvoltate respectă în mare măsură și acest lucru, dar subdezvoltarea lor tehnică înseamnă că impactul lor asupra planetei este redus (deși anumite activități „ancestrale”, cum ar fi agricultura slash-and-burn nu sunt atât de neglijabile)

Nici puternicii / conducătorii nu scapă de regulă și chiar dacă reușesc să se elibereze de instinctele primare, grație Rațiunii lor (principiul realității lui Freud) ghidat de:
* Reducere de satisfacție
* Restricționarea plăcerii (sau toleranța durerii)
* Producție (muncă)
* Securitate

Deciziile lor se ciocnesc violent cu „instinctele primare ale oamenilor”. : Idee:

În cele din urmă, ultima dificultate, globalizare zdrobește acțiunile / deciziile fiecărei țări, oricât de excelente, întrucât o vastă „junglă economică”, ghidată de instinctele primare, se afirmă puțin mai mult în fiecare zi. :?

Aici ne aflăm în 2009 : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 25/01/09, 00:05

Remundo a scris:Deciziile lor se ciocnesc violent cu „instinctele primare ale oamenilor”.

Din păcate, adesea instinctele primare ale conducătorilor (vezi Bush sau Sarko) sunt cele care jignesc oamenii de bun simț.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 25/01/09, 00:15

Bună Cuicui,

Nu este greșit, dar cred că este o viziune parțială.

Politicile lui Bush au fost doar o reflectare a imperialismului SUA, care nu a murit nici măcar cu Obama.

Cel al lui Sarko urmărește modelul francez, de asemenea excesiv și bazat pe atom și petrol.

Imperialismul SUA este cel mai relevant exemplu al instinctelor primare exacerbate de cea mai puternică țară din lume.

Imperialismul american se bazează mai ales pe nevoia imperativă a fiecărui american de a se simți „cel mai puternic, cel mai frumos” pentru a face lucruri la fel de nobile ca:
- umplu un 4x4 de 300 CP cu ulei
- să conduci sute de km în fiecare zi în orașe uriașe, deoarece acestea nu sunt foarte dense (model de autostradă)
- binge : Cheesy:

Spunem:
• satisfacție imediată
• plăcere (sau evitarea durerii)
• consum
• absența deversării

4x4 pentru SUA : Idee: :D
0 x
Imagine
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/01/09, 05:46

Un documentar despre ARTE a arătat fericită echipă a guvernelor europene (Sarco, Angela etc.), care se aflau pe o barcă cu oameni de știință, pentru a vedea cum se topea gheața cu ochii ...
Un localnic a spus că acești șefi politici nu vor vedea nimic pentru că nu au trăit niciodată în aceste regiuni, prin urmare, vor vedea doar gheață ... și nu gheața se va topi de-a lungul a 30 de ani așa cum sa întâmplat ... :?
Dar s-au dus să vadă ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/01/09, 09:32

1) Un popor are guvernul pe care l-au ales ... și, prin urmare, merită ...

Să plagiez un politician sau un filosof al cărui nume nu l-am cunoscut niciodată ...

Și nu-mi spuneți clasicul:

nu avem de ales ...


2) Mai mult, guvernele sunt dependente de marile afaceri și tehnologie ... Nu pot rezolva totul cu legi ...

3) Ceea ce le putem reproșa este că îi mintem din ce în ce mai deschis oamenilor și că îi adormim pe probleme false pentru a menține pacea socială și pentru a beneficia unii ...

Christophe a scris:Exemplu practic, în știrile de ieri: armata franceză a încălcat un contract cu o companie 100% franceză privind fabricarea rangerilor. Noua companie subcontractează în Magreb ...

Deci, chiar dacă statul nu joacă jocul pentru a limita relocarea, sincer cum să ne așteptăm la mai multe de la companiile private care nu au nimic de daturat cuiva?

Sarko știe să-l deschidă larg în discursurile despre relocare, dar pe teren este într-adevăr un tip fără cuvinte ... și îmi cântăresc cuvintele ...


https://www.econologie.com/forums/post113377.html#113377

4) Cred că va exploda în curând ...

Nu se fartă atunci când săracilor le este foame ... altfel ar fartă tot timpul ...

Stabilitatea unui sistem sau a unui guvern este în mare pericol atunci când clasele de mijloc încep să înfometeze ... și încep să le fie foame ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 25/01/09, 10:35

țineți, pentru a ilustra ceea ce spune Christophe, ați văzut infraroșul din France 2, săptămâna aceasta "live la 1500 € / lună" :?:

Nu știu dacă o putem vedea în direct pe net.
http://www.programme-tv.com/actu/14691/ ... nce-2.html

Anecdotă din raport: Auvergnats (oamenii din mediul rural) trăiesc cel mai bine. Locuitorii din oraș se confruntă cu mari probleme, deoarece trebuie să cumpere totul, pe lângă cheltuielile de locuințe : Idee:
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 287