Este timpul să popularizăm econologia!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
verificați zborul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/01/09, 17:54
x 1

Este timpul să popularizăm econologia!




de verificați zborul » 24/01/09, 18:05

Bună seara tuturor

Weekend-ul este aici, plouă și, pentru a mă încălzi, vin să strig de furie însoțit de o observație care poate șoca pe unii, dar care este legitimă:
Ecologia și, a fortiori, economia generează mai multe dezbateri, reflecții și proiecte unice decât acțiuni!

Cu alte cuvinte, dacă ar exista la fel de multe aplicații reale și realizări concrete la nivelul populației, precum literatura și discursurile extraordinare, dezvoltarea durabilă ar fi făcut un mare pas înainte.
Toate site-urile și revistele specializate pe care le consult intră în discuții tehnice și considerente de optimizare, ceea ce înseamnă că marea majoritate a părților interesate, pline de motivație și curaj pentru a-și aduce piatra în clădire, aruncă prosopul chiar înainte pentru începerea proiectului lor.

Multe întrebări puse, subiecte deschise de neofiți, subiecte foarte interesante pe lângă acestea și care se termină în coadă de pește sau în abandon direct!
Prea complicat, prea scump, prea incert, prea vag etc.

În cele din urmă, numai specialiștii, experții și alți profesioniști echipați cu echipamente de producție cvasiprofesionale își pot permite să se angajeze într-o realizare de multe ori mai mult pentru plăcerea DIY-ului și „frumuseții” tehnologice decât pentru interesul ecologic. .

Pentru alții, cei ca mine, care sunt evidențiați și învinuiți pentru că nu fac nimic, rămâne să apelăm la o întreprindere comercială care va profita de această ignoranță, această „incompetență” și această vinovăție pentru că v-a vândut apă caldă sau electricitate curată la un preț ridicat.
Am avut experiența asta: solar, termic, geotermic, ... o investiție care se învârte la 20000 de euro (cotațiile joacă și yoyo fără ca eu să pot înțelege de ce).

Un alt detaliu îngrijorător: încerc să mă țin la curent cumpărând din când în când o revistă specializată pe acest subiect (dezvoltare durabilă, energii regenerabile, ecologie ...). Prețul este cel al revistelor de lux! La mai puțin de 5 euro revista, înseamnă că este o revistă fără dobândă sau o ofertă introductivă.

Comportamentul ecologic este în cele din urmă scump, foarte scump, prea scump. Cu toate aceste tarife, prefer să conectez un dispozitiv foarte consumat de energie la o priză din sufrageria mea și să-mi plătesc facturile către EDF, să pun benzină în mașină, să mănânc combustibil în cazan și să-mi spun că protecția mediul este pentru alții sau pentru mai târziu ... chiar dacă aud că mai târziu va fi prea târziu!

Apropo, cred că Nicolat Hulot și Jean Louis Borloo fac, de asemenea, această observație, deoarece Grenelle ia acum aspectul unei gândiri doritoare. Cu fiecare program sau declarație, deși își reînnoiesc discursul de avertizare, par a fi din ce în ce mai enervați și înnebuniți!

Ce soluții pentru această constatare rău?

- Păstrați-l simplu, poate. Câte subiecte am citit pe reviste, site-uri web care, de pe pagina a 2-a, m-au înecat în discursuri atât de tehnice și teoretice încât renunț.

- Înainte de a lua în considerare „Cel mai bun”, este necesar să faceți „Destul de scurt”. Nu spunem noi că „Cel mai bun este dușmanul binelui”.
Deci, chiar dacă timpul și energia dedicate unui proiect nu sunt profitabile din punct de vedere tehnic și științific, sau chiar insuficiente din punct de vedere ecologic, vor fi întotdeauna mai bune decât nimic și mai ales la îndemâna tuturor. Concluziile pe care le-am citit cel mai mult sunt: ​​„din punct de vedere tehnic nu este ideal!”, „Din punct de vedere economic nu este suficient de profitabil” sau chiar „din punct de vedere ecologic, este prea puțin” ...

- Fidel legii lui Paretto, care spune că 80% din populație deține doar 20% din puterea decizională (și invers), ar fi bine să ne gândim cum să le oferim acestor 80% mijloace simple și economice pentru a reacționa . Instalarea panourilor solare, cumpărarea unei mașini economice și cu o poluare redusă sau chiar electrică, transportul cu autoturismul, luarea trenului, autobuzului sau bicicletei, acest lucru este adesea imposibil din punct de vedere material și economic pentru majoritatea dintre noi.

Dacă aveți idei, să vorbim!

Bine cu asta, se întunecă și se răcorește ... Voi aprinde toate farurile cu halogen și voi încălzi încălzitoarele electrice.
1 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/01/09, 00:29

:? Păi da, te înțeleg, musca ...
Dar poate că într-o zi va apărea o invenție bună.
Trebuie să ai credință ... : Cheesy:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/01/09, 08:49

lejustemilieu a scris::? ... poate într-o zi, va apărea o invenție bună ... Trebuie să ai credință ... : Cheesy:


Cred că există deja o mulțime de idei bune și invenții bune ... în partea de jos a sertarelor.

Singurii care văd lumina zilei sunt cei care nu vin să împingă un lobbie, o alegere politică sau interesul unui puternic! :se încrunta:

... și adăugați un strat: trăind în mediul rural nu prea departe de un sat, am făcut anchete pentru a cumpăra o bicicletă electrică ...

Preț minim 1500 euro pentru un model de bază! ...

La acest preț, mă tem ca mulți că este mai economic și mai ales mai suportabil să-mi iau mașina pentru a obține pâine și ziar!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/01/09, 10:54

... și adaug un alt strat:
pe un alt subiect, cu prietenul titiyador, încercăm cu disperare să obținem un alternator de mașini care să scuipe niște volți. Hei bin: nimic! : Evil:
Arătăm ca 2 galinacei care au găsit un prăjitor de pâine sau un cojitor de cartofi și se întreabă cum funcționează! :şoc:

Cu toate acestea, este BA BA de măgari să-și imagineze că un alternator este ca o dinamă de bicicletă: se întoarce = produce electricitate ... Hei, nu, pierdut! :strigăt:

Cu toate acestea, cred că suntem ca marea majoritate a cetățenilor sensibili din punct de vedere economic, gata să facă ceva și care nu își pot permite un sistem. toate frumoase, toate gata, toate noi, toate scumpe pentru a face puțin curent și a evita conectarea unui dispozitiv lacom.

Pe scurt, +1 din mers: dacă nu ești bogat și nu ești un geniu, economia este complicată și nu este la îndemână!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/01/09, 11:31

+1 GrelinetteImagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este timpul să popularizăm econologia!




de Christophe » 24/12/21, 17:21

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Este timpul să popularizăm econologia!




de Exnihiloest » 26/12/21, 23:11

mouche du coche a scris:...
- Fidel legii lui Paretto, care spune că 80% din populație deține doar 20% din puterea decizională (și invers), ar fi bine să ne gândim cum să le oferim acestor 80% mijloace simple și economice pentru a reacționa . Instalarea panourilor solare, cumpărarea unei mașini economice și cu o poluare redusă sau chiar electrică, transportul cu autoturismul, luarea trenului, autobuzului sau bicicletei, acest lucru este adesea imposibil din punct de vedere material și economic pentru majoritatea dintre noi.
...

Și este fericit. Sunt fie surse de cheltuieli fără niciun câștig ecologic, fie soluții care au atât de multe dezavantaje încât păstrarea așa-ziselor probleme face viața mult mai rece.

Ideea (rea) este să crezi că industria ar sacrifica totul pentru a obține profit. Totuși, dacă ar ști să facă soluții total curate și ieftine, ar face-o deja pentru că știe că există cerere. Dar industria nu știe cum să o facă: atunci când ne confruntăm cu realitățile tehnice, le vedem rapid limitele. Deci nu ideologul ecologist va fi capabil să ne găsească alternative. Singurele două „idei” de ecologism pe care le-am notat, este „a interzice” sau „a impozita”.

Deci trebuie să luăm partea noastră: nivelul de trai are un impact asupra mediului, proporțional. Acest impact este manipulat de ideologia ecologică pentru a-l face să pară intolerabil, doar pentru a converti tot mai mulți oameni la noua religie. Fie intrăm în religie și trăim în cabana noastră de lemn neîncălzită, hrănindu-ne cu grădina de legume a bucății noastre de pământ pe care va trebui să ne petrecem tot timpul, fie acceptăm într-o măsură sau alta impactul ei asupra naturii. , care va depinde de propria sa viziune și de alegerea stilului său de viață.
A crede că societatea ar putea oferi tuturor un context ecologic universal, de încredere și ieftin, atunci când nu există un consens nici asupra criteriilor de alegere, nici asupra lucrurilor care trebuie sacrificate, este o utopie. Cât despre a gândi că ar trebui, înseamnă a dori o societate totalitară alături de care „dictatura sănătății” nu ar fi decât un fleac.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re:




de Exnihiloest » 26/12/21, 23:20

grelinette a scris:...
Cu toate acestea, este BA BA de măgari să-și imagineze că un alternator este ca o dinamă de bicicletă: se întoarce = produce electricitate ... Hei, nu, pierdut! :strigăt:
...

Nu, e câștigat. Și la ingineri, când lucrurile se schimbă, ei produc electricitate. Deci, dacă nu funcționează, ai omis ceva.
Amintiți-vă că, spre deosebire de un dinam, acesta este curent alternativ.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Este timpul să popularizăm econologia!




de izentrop » 27/12/21, 12:38

„Econologie” este un cuvânt-machină rezultat din juxtapunerea prefixului écono- din termenul economie și sufixului -logie din termenul ecologie pentru a evidenția faptul că cuvintele ecologie și economie au un punct de vedere etimologic.Aceeași direcție. Cuvântul care înseamnă că această nouă abordare vrea să împace ecologia și economia2. La fel, „economie” juxtapune prefixul ecologic din ecologie, iar sufixul -nomy din termenul economie; acest alt portmanteau este un sinonim. https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89con ... 9tymologie

Ecologia este o dorință pe care ni-o dorim cât mai puțin tulburătoare... De fapt, cel mai adesea economia este cea care primează, lăsăm efortul ecologic pe seama altora și care se potrivește bine pieței de management.gunoi.

Un exemplu concret este că nu mai găsim frigider și congelator A ++. Totuși, este o problemă de „izolație întărită”. În era izolației de 1 euro, asta nu ar mai fi o problemă, mai ales că energia devine un cost semnificativ.

În loc de asta integrăm bobinele în caroserie... este mai jouli și mai economic de fabricat, dar în același timp crește pierderile față de bobina deportată în spate.

În plus, devine imposibil de supraizolat, așa cum se poate face în ACM https://www.apper-solaire.org/Pages/Fic ... /index.pdf

Pentru un congelator ΔT este la fel ca pentru o ACM de acelasi volum, o supraizolare de 6 cm / 200 l = 1 kWh mai putin pe zi, oricum nu este nimic
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este timpul să popularizăm econologia!




de Christophe » 27/12/21, 12:51

Sunt uimit de răspunsul de la exni...

Mă așteptam mai simplu la o

„Ecologia este o porcărie”...

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244