Sarkoland: Legiunea de Onoare a premierului din Quebec

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Sarkoland: Legiunea de Onoare a premierului din Quebec




de Andre » 05/02/09, 04:58

bonjour

Legiunea de Onoare nu mai are multă semnificație atunci când este distribuită premierilor provinciali și șefului statului.

În acest caz, a fost folosit de Sarko pentru a crea un punct de presă împotriva Quebecilor și pentru a mulțumi Canada engleză.

Este un pic ca și cum un prim-ministru ar merge în Corsica și ar ține un discurs despre unitatea țării (că are grijă de Franța și îi lasă pe cebecoieni să-și stabilească soarta) discursul complet împotriva lui Degaule.

Cred că mass-media franceză a minimizat această greșeală a șefului tău

In info le quebecois

Sarko o pune la loc!

Nu mai există nicio îndoială, Quebecul francez și liber are acum un dușman puternic care stă la Elisee. Nicolas Sarkozy, marioneta multimiliardarului Paul Desmarais, i-a dat-o în aceste zile, în timpul prezentării unei decorații unei alte marionete a Power Corp., Jean Charest, prin îngroparea definitivă a formulei „non-interferenței”. , nepăsare ”. Mai mult ca oricând, dușmanii noștri își lustruiesc armele și speră să ne omoare. Dar ardoarea și inteligența noastră ne vor permite totuși, sunt sigur, să le depășim.

Sarkozy a făcut un prim pas în această direcție vara trecută în Quebec. Strigătul i-a convins pe politicienii francezi să comenteze remarcile președintelui Republicii folosind multă ambiguitate. Dar ieri, de data aceasta în Franța, Sarkozy a negat în mod clar această ultimă strategie. A considerat potrivit să folosească cuvinte foarte dure cu privire la separatiștii din Quebec, descriindu-i drept sectari și oameni furioși închiși în ei înșiși! El a mai spus că ne urâm vecinii.

Cu toate acestea, disprețul extrem afișat de micul coleg Sarkozy față de separatiștii din Quebec arată clar că dacă există cineva care urăște pe Celălalt în acest caz, el este. Și demonstrează, de asemenea, că acest mic personaj fără educație nu înțelege situația din Quebec. Este clar că naționalismul este unul de toleranță și deschidere către lume. Dar nu este atât de surprinzător să vezi un politician atât de manipulabil să adopte un astfel de discurs, deoarece activistul anti-independență notoriu este Paul Desmarais, marele șef al propagandistului La Presse, care pune cuvintele în gură. Nu prea edificator pentru a vedea funcția de președinte al Republicii Franceze servind astfel instinctele de bază ale unui om la fel de puțin respectabil ca Paul Desmarais.

Confruntați cu o astfel de situație, noi, separatiștii din Quebec, suntem încă destul de neputincioși. Nu văd cum am putea scoate acest slab politician din ghearele marelui vizir Desmarais. Prin urmare, va trebui să așteptăm până când își va părăsi funcțiile de președinte pentru a privi din nou cu un ochi pozitiv asupra Eliseului.

Dar până atunci, Sarkozy nu trebuie să creadă că vom sta în brațe. Acest șmecher trebuie să știe că, dacă îndrăznește să pună piciorul pe teritoriul național al Quebecului, va fi tratat ca un monarh englez. Comitetul pe care separatiștii nu îl vor forma pentru a-l întâmpina acolo va fi foarte supărat pe el, că îl încadrează foarte adânc în capul lui mic și, mai presus de toate, că își amintește de mult timp, pentru că noi , anunțați-l, nu vom uita.

O altă persoană care cu siguranță nu a uitat anumite evenimente este Regina Elisabeta a II-a. Cu siguranță trebuie să-și amintească în continuare vizita sa în Quebec în 1964, din cauza acțiunilor întreprinse de separatiști. A fost denunțată foarte energic, călătoria ei fiind astfel transformată într-un adevărat coșmar. Sarkozy ar trebui să știe că va păstra o amintire similară a posibilei sale călătorii în Quebec. Prin urmare, ar fi cel mai bine pentru el să nu se mai întoarcă niciodată aici. Lasă-l să se joace mai mult cu prietenii lui canadieni, acasă, și nu cu noi. Fără umbră de îndoială, va fi mai bine pentru el!

Atitudinea manifestată de Sarkozy cu privire la visul separatiștilor trebuie, de asemenea, să-i convingă să nu mai pună toate ouăle într-un coș, în speranța recunoașterii rapide de către Franța a unei declarații de independență față de Quebec. Contrar a ceea ce susține președintele francez, separatiștii din Quebec sunt foarte deschiși către lume. Au mai mulți prieteni acolo. Acum este momentul să transformăm acești prieteni simpli în aliați.

Este clar că mai mult de o țară ar putea privi cu un ochi interesat asupra destrămării blocului monolitic anglo-saxon nord-american. Un Quebec liber ar putea deveni pentru aceste țări o bază foarte interesantă de operațiuni într-o regiune a lumii care până acum a fost complet controlată de țările vorbitoare de limbă engleză. Dacă ar putea fi doar de interes pentru ei, de ce nu ne-ar ajuta să ne realizăm cât mai repede posibil? Mai mult, astfel de demersuri luate de Parti Québécois, singurul care are autoritatea și legitimitatea pentru a îndeplini o astfel de misiune, ar constitui unul dintre cele mai grave coșmaruri ale inamicilor noștri care se ascund în farmaciile din Ottawa. De fapt, într-un document obținut prin Legea accesului la informație de către echipa din Quebecois, un document intitulat Guide anti-insurrectionnel de la Défense nationale, se afirmă în mod clar că federalii se tem mai mult decât orice. că adversarii lor (adică noi) iau drumul lumii, astfel încât să își internaționalizeze cauza și să caute aliați acolo.

Dacă acest lucru nu este de dorit pentru Ottawa, noua capitală, prietenă cu Sarkozy, poate fi bine doar pentru Quebec! Și tot ce este bun pentru Quebec, suntem! Deci să mergem! Lumea ne așteaptă!

Patrick Bourgeois
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/02/09, 11:02

Sarko este un mâncător de rahat care îi sorbe pe cei puternici, disprețuiește minoritățile și își întoarce întotdeauna jacheta „pe partea bună”: nu este nouă ... și nu se va schimba!

Cel mai „frumos” a fost când s-a închinat în fața lui Lula ... pitic

Altfel André: nu uita de „Dușmanii dușmanilor mei sunt prietenii mei :)„Și am iubit dintotdeauna Quebecul !!

Hee hee Catherine!

ps: puneți linkul direct al articolului, vă rugăm să citiți un articol.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/02/09, 13:54

Ne pare rău să vă dezamăgesc, dar majoritatea Quebecenilor sunt împotriva separatiștilor.
Majoritatea au vorbit de două ori, separatiștii au încercat să ne convertească tinerii la școală și prin tot felul de mijloace și nu au reușit.

Quebecul a redevenit prosper, ideea separării provoacă un declin de 10 ani de fiecare dată când este pusă pe masă.

Separatiștii fac rău doar majorității și privesc întotdeauna înapoi la trecut, care, după părerea mea, ar trebui îngropat la fel ca luptătorii din câmpii.

Engleza rea ​​nu mai există, sunt toți morți, călătoresc prin Canada și vă pot asigura că nu suntem deloc răniți în niciun fel.

Există o parte extremistă în aripa separatistă, așa că pentru mine Sarko are absolut dreptate.

Iată 2 laturi ale Quebecului
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/02/09, 15:10

bonjour

Ne pare rău să vă dezamăgesc, dar majoritatea Quebecenilor sunt împotriva separatiștilor.
Majoritatea au vorbit de două ori, separatiștii au încercat să ne convertească tinerii la școală și prin tot felul de mijloace și nu au reușit.


Este părerea ta, statisticile arată că majoritatea ta este destul de subțire, uită-te la rezultatele ultimului referendum o fracțiune din populație pentru a fi de acord cu NU
Dacă luăm în considerare votul marilor orașe cu majoritate non-franceză, înțelegem.
Încă 10 ani în Montreal, va fi dificil să fii servit în franceză (ia metroul pe linia platoului Mont Royale, ascultă limba)

Mi se pare că la ultimele alegeri federale blocul avea majoritatea locurilor (nu se ascunde de a fi un partid suveranist)

Quebecul a redevenit prosper, ideea separării provoacă un declin de 10 ani de fiecare dată când este pusă pe masă.


Continuați să citiți presa, jurnalul Desmarais
Când impuneți cunoștințe de limba engleză pentru a zbura cu un ULM când traversați în Anregon, (că nu-mi vorbiți bilingv)
Când lucrați într-o fabrică, aveți nevoie de cunoștințe de limba engleză pentru un mic serviciu de electrician.
Odată ce suntem cu toții bilingvi, vom fi pur și simplu asimilați
inclusiv cultura noastră.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/02/09, 15:21

André

Departe de mine ideea de a dezbate pe acest subiect care în sine este irelevant pentru forum.

Părerea mea este părerea majorității și sunt franceză pură, dar suntem înconjurați de englezi și trebuie să ne ocupăm de ea.

Ultimele sondaje împing înapoi opțiunea suveranistă.

Practic, indiferent că vorbim engleză sau franceză, asta se schimbă, important este să comunicăm și asta nu aduce atingere calității fiecăruia dintre noi.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/02/09, 23:22

bonjour
Răspunsul liderului blocului și al PQ
http://www.blocquebecois.org/fr/manchet ... id=9926314



Alain G a scris
Practic, indiferent că vorbim engleză sau franceză, asta se schimbă, important este să comunicăm și asta nu aduce atingere calității fiecăruia dintre noi.


Asta spune multe despre modul tău de a vedea problema din Quebec
când ai trăit 50 de ani cu localnicii (tăietorii de lemne nu șefi și managerul băncii) vei înțelege că nu este o chestiune de limbă ..
este ca și cum ai face să crezi că irlandezii luptă pentru o poveste religioasă.

Atunci când posturile de conducere sunt rezervate numai celor care vorbesc engleza și dacă doriți să învățați puțin mai departe, trebuie să cunoașteți limba engleză
în anii '70 nu existau directori unilingvi de limbă franceză
în anii 60 nici nu puteai obține o licență de pilot privat dacă nu știai engleza.

Se pare că am auzit ceva similar în anii 1940, când întreaga populație din Alsacia-Lorena a trebuit să vorbească o singură limbă sau chiar numele satelor au fost convertite.
o mână de oameni s-au împotrivit acestei asimilări

Du-te la o plimbare în Odanack până la Abenakis și găsește-mi un tânăr care poate vorbi în continuare limba bunicului său.

Cultura noastră o pierdem, pentru a o schimba cu cultura hot dogului și a Pepsicola și a cardului de credit.

André
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 06/02/09, 22:46

bonjour
Vreau să știi că admir lucrurile pe care le-ai făcut pe celebrul „bal” printre altele.
Suntem Quebeckeri și, la fel ca tine, sunt un artist arzător de brevete, am 47 de ani și am văzut câțiva. Eu vin din Abitibi și străbunica mea este indiană și urăsc băncile și toate astea, sunt bilingv nu prin naștere, ci prin obligație, sunt moderator pe un site american care nu are nimic de-a face cu econologie.
Dar problema din Quebec, așa cum spui, nu vine de la mine sau de la cei care susțin reconcilierea canadienilor, ci mai degrabă de către separatiști care pentru majoritate nu vorbesc engleza și care nu pot menține conversații cu englezii, la fel ca pentru capitalistul intransigent care se gândește doar la bani, majoritatea acestor oameni au aceeași linie de gândire ca și noi, din păcate, ei strigă mai puțin tare decât noi și noi, cebeckenii, suntem considerați a fi plâns și asta mă întristează foarte mult.

Mi-ar plăcea pentru o dată separatiștii să accepte faptul că majoritatea nu doresc suveranitatea și încetează să ne împingă înapoi cu visele lor, care sunt doar utopice și care probabil nu se vor împlini niciodată.

Acestea fiind spuse, nu sunt un anti-nimic, ideile bune trebuie apărate, atunci când are sens că sunt acolo.

Sper că îmi veți accepta punctul de vedere așa cum îl accept și pe dvs.

Mulțumesc André că mi-ai acordat timpul tău.


:D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/02/09, 01:10

bonjour

În cele două postări de mai sus

Părerea mea este părerea majorității și sunt franceză pură, dar suntem înconjurați de englezi și trebuie să ne ocupăm de ea.


Lana pura
Eu vin din Abitibi și străbunica mea este indiană


Nu contează dacă este pur sau amestecat, amestecurile sunt mai rezistente

Ne pare rău să vă dezamăgesc, dar majoritatea Quebecenilor sunt împotriva separatiștilor.


Pentru majoritatea ta
Extras din scrisoarea trimisă lui Sarko

Despre cine vorbești, domnule președinte? Dintre cei 49,4% din Quebec, și deci din puternica majoritate a francofonilor, care, în seara de 30 octombrie 1995, au votat Da suveranității Quebecului? Celor 43% care, într-un sondaj de săptămâna trecută, au reiterat această alegere? Sunt mulți oameni. Jumătate din familie,



Personal, Degaulle a fost un mare domn în comparație cu Sarko. Nu sunteți fără să cunoașteți demonstrațiile pe care le facem în timpul dezvelirii statuii sale din Quebec, foști combatanți (nu extremiști? Dar cu siguranță nu suveraniști, aceiași care a venit să ne spună în 1995 că vă iubim autobuz complet din restul Canadei.
Degaulle a știut să dea prestigiosul loc al Franței și o anumită mândrie țării sale, fără să se plece în fața marilor puteri ale acestei lumi sau să fie în spatele multinaționalelor
ceea ce trebuia să spună, a spus fără să fie uluit de puternici și și-a asumat consecințele
El nu ar accepta să vadă siderurgii precum Arcelor trecând în mâinile multinaționale.
Ceea ce Sarko tocmai a declarat este complet opusul lui Degaulle și personal este jenant să facem o comparație între acești doi șefi de stat, care sunt de un calibru atât de diferit.

Este amuzant, Belgia, Luxemburg, Elveția sunt atât de nefericiți în comparație cu marea țară a Franței, Germania, încât nu trebuie să fie gestionați de o țară mare
Acum, dacă mă uit la Suedia, constat că funcționează foarte bine social și industrial pentru o țară atât de mică.
În raționamentul dvs., Quebec este o țară prea mică? slab educați, care au puține resurse naturale și care trebuie să rămână în tutelă
Am fost atât de educați ca un colonizat încât rămâne în mintea oamenilor.

Într-un astfel de motiv pentru care Canada nu face parte pe deplin din SUA aceeași monedă, aceleași legi etc.
deoarece din punct de vedere economic Canada aparține SUA.

Pentru minge este un bibelou dintre ceea ce am construit în ultimii 40 de ani.

André
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 07/02/09, 02:57

Văd că nu îmi respecti punctul de vedere, probabil pentru că ai o idee preconcepută.

Mă întristează să văd că mă prezentați ca un apărător ferm al SUA, atunci când poporul american nu este o problemă, dar guvernul american este o prostie.

Urmăresc acest site încă de la începuturile sale cu mult înainte de a fi membru André și îmi pare rău pentru atitudinea unor membri față de mine.


Te cunosc, dar tu nu mă cunoști și dacă acest site este al doilea pe lista mea pe care îl frecventez chiar dacă m-am înregistrat foarte târziu, să știi că multe experiențe pe care le-am făcut în tăcere și doar una ar fi fost concludent Aș fi fost fericit să împărtășesc rezultatele mele.

Recent economia a devenit comercială, DA Google este bun pentru că aduce bani proprietarului acestui site, dar pot să înțeleg, este nevoie de bani pentru a trăi.

A devenit foarte dificil pentru oricine să promoveze o idee nouă fără a vedea întotdeauna aceeași delegație care apare cu idei preconcepute.


Christopher
Cu siguranță veți citi acest lucru, reveniți la sursa începutului cu proto și testați prezentările fără comentarii "" nu va funcționa pentru că ""

Rețineți că nu vă opun personal și cred în continuare că ați făcut o treabă excelentă cu acest site pentru a obține acest succes.

Îmi pare rău că merg dincolo de subiect, aș vrea să abordez discuția din spatele unei beri belgiene bune, dar distanțele sunt enorme, pe de altă parte, André ar putea să luăm una bună și să discutăm într-una din aceste zile.

Libertatea de exprimare are prioritate peste orice, atâta timp cât nu încalcă drepturile fundamentale ale fiecăruia.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/02/09, 04:33

bonjour

Mă întristează să văd că mă prezentați ca un apărător ferm al SUA, atunci când poporul american nu este o problemă, dar guvernul american este o prostie.

Nu ești niciodată pe un drum greșit, nu am presupus niciodată că aperi SUA, nu te cunosc. Oamenii americani sunt ca noi ceilalți, oameni buni, personal prefer să merg în Vermont decât să merg la Toronto. Găsesc oamenii mai primitori.

Când liderul guvernelor este Quebec Canada, Franța, niciunul nu mă inspiră respect, deși în prezent Aubama am încredere în el, pentru ideile sale și sunt citate social, dacă va reuși să le concretizeze va trebui să schimbe politica americană. .

Aceste două mici propoziții m-au făcut să reacționez
Quebecul a redevenit prosper, ideea separării provoacă un declin de 10 ani de fiecare dată când este pusă pe masă.
Separatiștii fac rău doar majorității și revin mereu în trecut, care, după părerea mea, ar trebui îngropat la fel ca luptătorii din Câmpii


Aș putea scrie multe despre viața reală
Când mergi la un interviu într-o oțelărie mare pentru o mică slujbă de electrician (te-am angaja bine, ai abilități, dar nu poți vorbi engleza) în timp ce în aceeași fabrică din Quebec erau englezi unilingvi cine a lucrat ..

Mai târziu, când făceam parte din comitetul de negocieri pentru Metalos și a trebuit să mergem la Toronto pentru negocieri, în timp ce vorbim în franceză între noi în liftul hotelului și te faci singur spune de un străin (Vorbește cu) când nu vorbeam cu el?
Apoi te duci la un restaurant îți comanzi o cafea, nu el nu înțelege nimic, trebuie să-i spui kaaféé, ciudat i-am comandat în germană, ea înțelege .. la întoarcerea din această călătorie mi-am cumpărat primul card PQ.

Faceți experimentul puneți-vă o farfurie cu flori de lys în fața mașinii și parcați-o în Outremont într-o seară de vineri, după care veți înțelege ceva ...
Puneți o placă cu un parc de frunze de arțar oriunde sau fără probleme.

Luați metroul spre Montreal și veți înțelege că vorbirea limbii materne va fi folclor într-un timp foarte scurt.

André
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249