Asociația: ideea, oamenii, statutele și mijloacele

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Asociația: ideea, oamenii, statutele și mijloacele

de Christophe » 05/02/09, 16:22

Subiectul "învechit", se referă la subiectul care îl înlocuiește și concretizează creareaasociația econologie

Asociația economiei: ideea, oamenii, statutele și mijloacele!

Acest mesaj este cam lung, dar lectura sa, până la capăt, merită, cred, pentru viitorul economiei! Este foarte important! Iată versiunea .pdf a acestui subiect lung de tipărit (schiță dacă este posibil) pentru a facilita citirea.

Introducere: ideea

Acest mesaj este rezultatul unei reflecții rezultate dintr-o discuție privată cu LeJusteMilieu (Alain B.), Lietseu (Christophe O.), Voile et eau (Charles S.), membri ai forums : www.econologie.com/forums/

Această reflecție vizează încercarea de a rezolva un fapt:

a) forums sunt mari, bine vizitați (200 de vizitatori pe lună, asta nu este o minunăție!) și plini de membri activi de înaltă calitate. Acesta este un dat!
b) forums lipsă de coerență, schimburi reale, realizări și acțiuni practice: în unele cazuri lipsesc mijloacele de a ajunge la aceste realizări concrete.
c) deși de înaltă calitate, forums lipsă de credibilitate față de „ceilalți” în sens larg. Astfel putem vedea realizări tehnice superbe sau raționamente sau calcule superbe: aceasta va rămâne întotdeauna opera unei persoane pe un forum internet, pe scurt, de credibilitate limitată!

Acordăm mult mai multă credibilitate muncii și publicațiilor unei organizații decât celor ale unei persoane.

Proiectul Laigret ( https://www.econologie.com/forums/groupe-de- ... t5922.html ), încă în desfășurare, ne-a arătat că este de dorit o structură juridică. Doar pentru credibilitatea față de interlocutorii noștri: a face „cercetări” ca individ este surprinzător și sunt sigur că închide ușile ... și vorbesc doar despre aspectul psihologic!

Pe scurt, am putea rezuma faptul că forums au un mare potențial, dar le lipsește diseminarea concretă și a informațiilor prin alte canale.

Prin urmare, credem că este timpul să trecem „mașina” economică de la neutru, motorul deja foarte fierbinte, la treapta 1!

Ați înțeles deja: ne gândim să ne întâlnim sub forma unei asociații (idee menționată deja în 2005: https://www.econologie.com/forums/creation-d ... t1055.html )

De și pentru cine?

Rămâne să găsești oameni motivați!

Cred că există destui membri activi pe forums pentru a găsi un nucleu „dur” de membri suficient de motivați pentru a avea grijă de această asociație. Probabil că mai mulți dintre voi sunteți deja în asociații: nu este o sarcină atât de grea.

Aveți grijă și acest lucru trebuie să fie clar: o asociație nu poate exista sau subzista doar cu 2 sau 3 membri „lideri” și fără mijloace de operare (voi reveni la mijloacele de mai jos).

Eu (și nu sunt singurul) doresc cu tărie să fac ceva concret pentru noi toți și pentru economie în sens larg prin intermediul unei asociații active care se mișcă, dar să fac o asociație „pasivă” a cărei activitate principală este AG nu mă interesează deloc!

Cred că printre obișnuiții din forums și de-a lungul anilor ne-am cunoscut și am înțeles personalitățile celor mai mulți dintre noi, așa că sper că suntem buni în alegerea oamenilor potriviți pentru locurile de muncă potrivite! Oricum, nimic nu este pus în piatră în acest punct!

Scopurile asociației?

Iată cea mai interesantă parte: care vor fi obiectivele mai precise ale acestei asociații?

Aș dori să o rezum într-un raționament simplu și concret pe care l-am avut cu C moa în privat:

a) Apărarea mediului reprezintă un potențial important pentru oamenii care sunt „sătui” de el
b) Aceiași oameni sunt dezamăgiți sau împotriva metodelor politicilor sau asociațiilor existente
c) 90% din slujba marilor „asociații de mediu” de astăzi este de a evidenția problemele, mai degrabă decât de a propune sau realiza soluții. În cel mai bun caz, acestea oferă „clienți potențiali”.
d) Această moralizare enervează și îi face pe oameni să se simtă vinovați
e) În acest context, noi, în loc să subliniem problemele, vom încerca să lucrăm pentru a le rezolva pentru a aduce soluții concrete oamenilor!

Am putea rezuma obiectivul în mod diferit cu o propoziție foarte ambițioasă: oferiți cetățenilor mijloacele de a influența deciziile de cercetare în domeniul protecției mediului. Adică prin reducerea dependențelor dintre: Cercetare, interese private și bunăvoința finanțatorilor!

Ambiţios? Da, dar nu este practic!

Să ne uităm la marile asociații ecologice actuale: au început de la nimic și astăzi adună mii de oameni și au bugete de câteva milioane de euro!

Aceasta este ceea ce trebuie să vizăm, nu mai puțin! Au făcut-o bine, deci de ce nu noi?

Statutele: primul proiect

Așa ar putea arăta statutele asociației. Evident, ei încă lucrează! Acesta este unul dintre obiectivele acestui subiect!

Carta asociației. Legea asociației 1 901

Scopul Asociației va fi de a dezvolta acțiuni de cercetare și de a pune la dispoziție resurse pentru membrii săi și pentru posibile părți terțe.

Aceste proiecte fac parte din dezvoltarea durabilă, o mai bună gestionare a resurselor naturale, în special în domeniul energiei.

Posibilitatea acestei asociații în cadrul „Cercetării” a:

1. Efectuați, sprijiniți și difuzați studii tehnice sau non-tehnice (economie, finanțe, social ...), aceste studii având o legătură cu domeniile definite mai sus.
2. Ajutați la producerea de prototipuri sau demonstratoare și la comercializarea acestora
3. Să facă legătura cu alte asociații similare și cu alți parteneri de cercetare (școli, universități etc.)
4. Gestionarea împrumuturilor sau închirierea de echipamente către membrii săi (echipamente analitice, în special necesare pentru un lider de proiect sau studiu)

Posibilitatea acestei asociații în cadrul „Difuzării economiei” a:

1. Gestionați achizițiile de grup.
2. Testarea materialelor sau produselor
3. Organizați conferințe pentru a crește gradul de conștientizare sau pentru a prezenta proiecte
4. Faceți activități de consultanță
5. Sintetizați cele mai cuprinzătoare discuții despre forums pentru a face documente sumare care pot fi publicate în altă parte

Asociația va fi finanțată de:

1. Contribuții ale membrilor săi (sunt avute în vedere diferite tipuri de membri).
2. Subvenții
3. Sponsorizare și donații
4. Servicii de facturat
5. Alte resurse (merchandising, conferințe, ...).


Mijloace și resurse

Pentru a atinge aceste obiective ambițioase, avem nevoie de o asociație FORTĂ care să se miște. Acest lucru necesită resurse umane și bani.

Există mai multe căi de colectare a resurselor ca asociație: avem marele avantaj că avem o bază de vizibilitate prin intermediul site-ului Econologie.com și al acestuia forums. Adică traficul generat de site și de forums va contribui foarte mult la succesul acestei asociații.

Iată detalii despre mijloacele de finanțare.

A) taxe de membru

Un calcul teoretic rapid: există 200 de vizitatori lunari la forums (400 pe întregul site).

Cu o rată de membru de 0.1% (1 vizitator din 1000 se alătură asociației) și o taxă anuală de 10 până la 20 de euro, aceasta se ridică deja la un buget anual de funcționare cuprins între 24 și 48 000 de euro! Evident, calitatea de membru de 0.1% este importantă, dar asta lasă o marjă mare pentru că, chiar dacă s-ar alătura doar 1 din 10, am fi în continuare la 000 de euro!

Pentru a acoperi costurile de operare, acest lucru este deja mai mult decât suficient. Ne putem imagina, evident, alte tipuri de contribuții mai mari (membru de onoare, membru donator, pensionar petrolier pocăit ... hihihi)


B) Subvenții

Cred că subvențiile sunt un fel de sabie de damocle pentru supraviețuirea unei asociații pe care nu o doresc pentru noi, dar ar fi o prostie să o neglijăm și să nu profităm de această cale!

Uniunea Europeană, de exemplu, are o mulțime de resurse de subvenții.

C) Donații

Donațiile pure pot reprezenta o contribuție semnificativă la funcționarea unei asociații (AFM de exemplu). Ideea economicului urmează să fie dezvoltată.

D) Sponsori

Pentru a menține un management solid, aș dori să recurg la „mari sponsori” externi pe cât posibil: acesta este cel mai bun mod de a fi recuperat și de a fi controlat de aceștia în cazul unui „conflict de interese”.

Pe de altă parte, companiile mici care ar avea un interes comercial sau tehnic într-un proiect în care celelalte administrate de asociație sunt binevenite. Sponsorii pot fi concepuți în 2 moduri: în natură sau financiară.

Ar putea exista și sponsori permanenți sau onorifici.

E) Intrări legate de activitățile asociației

Cel puțin 3 pentru moment:

1. Organizarea serilor de informare sau a conferințelor (unii dintre voi ar fi buni vorbitori și am făcut deja unele) sau chiar „stagii” (chiar dacă reputația destul de proastă în mediul verde : amintiți-vă cursurile de pantone ... aie aie aie) ar putea face obiectul beneficiilor.

2. Vânzarea articolelor mici de comercializare (tricou, autocolant etc.)

3. Sfaturi economice facturate, realizate de unii membri datorită agendei și credibilității asociației.


Ei bine, o opresc, cred că aceasta este cea mai mare postare pe această temă forum!

Vă mulțumesc din nou membrilor care m-au ajutat să mă motivați pentru acest prim draft! Brainstorming-ul, motivat vă rog, este lansat! Trolii se abțin ...
Dernière édition alin Christophe 03 / 12 / 14, 22: 10, editate 9 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8

Re: Asociația: ideea, oamenii, statutele și mijloacele

de renaud67 » 05/02/09, 16:50

membru pasiv gata să contribuie (până la 60 EUR :şoc: în cele din urmă 5 € / lună ce)
partea de prototipare este cea pe care aș dori să o văd dezvoltată, dar cu siguranță nu este cea mai ușor de implementat.
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

de Remundo » 05/02/09, 16:56

Bună Christophe,

Văd că această idee de asociere [care nu datează de astăzi] s-a maturizat.

Principiul este bun.

Dificultatea este geografică (cel puțin pentru mine). Sunteți mulți dintre voi în Belgia și există o problemă mai mică.

Dar într-un fel sau altul, cred că sunt multe de făcut în această direcție.
0 x
Imagine
Navigarea și apa
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 09/11/08, 15:58

de Navigarea și apa » 05/02/09, 18:37

Mulțumesc Christophe, ai făcut pasul, bravo.
Un card către Partidul Comunist 60 EUR către UMP 40 EUR către CGT este mult mai scump.
Charles
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

de Christophe » 05/02/09, 18:45

Aruncat în apă er ... nu, dar să zicem că mi-am îmbrăcat costumul de baie! : Mrgreen:

După cum am spus în textul lung: o asociație nu poate fi administrată singură! Mingea este acum în terenul tău ... vei decide dacă vom face sau nu pasul!

Deci, dacă vrem un Imagine va trebui să rămână Imagine și acționează cu Imagine !

ps: este cam devreme să vorbim despre cotizațiile de membru, dar 10-20 € mi se pare un compromis bun (15 €), dar nimic nu împiedică definirea altor „note” ale membrilor pentru cei care vor să dea mai mult. La rândul meu, sunt gata să pun câteva sute de euro pentru lansare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

de Remundo » 05/02/09, 18:49

Cu Pascal și Yves, cred că vom avea ceva de animat asociația.

Și există, de asemenea, proiectele „istorice” ale lui Maloche (Captain 'Blue Flam) și André (arzător cu bile),

Cel mai recent proiect petrolier Laigret ...

Așa cum am spus, sunt multe de făcut ... Așteptați și vedeți 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 05/02/09, 19:05

A priori sunt pregătit pentru asta.

Care sunt ideile tale pentru a găsi un loc? În cele din urmă, pot găzdui aproximativ douăzeci de persoane pentru un weekend în Liège, nu departe de stația Guillemins (10 'pe picioare) + parcare destul de ușoară în weekend.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia

de Gregconstruct » 05/02/09, 19:28

Hai prieteni !!! Mă ocup de asta!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

de Flytox » 05/02/09, 20:32

Chai nu încă cum să aduci o piatră în clădire ca acest frig, dar deja o contribuție la un proiect general sau local poate fi un bun început. Da !!!!! :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

de louphil » 05/02/09, 20:39

Și eu încep, cel puțin ca membru plătitor, sau posibil un pic mai mult, dar am deja o mulțime de „capace” în altă parte ... De văzut ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 392