Eticheta „Asistent economist la creșă”

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia

Eticheta „Asistent economist la creșă”




de Hasardine » 19/05/09, 08:57

bonjour,

În această dimineață am un mic proiect de prezentat:

crearea cu asociația Econology a unei etichete „Assistant (e) Maternel (le) éconologue”

cei care se angajează să respecte un anumit număr de măsuri ecologice ar primi o etichetă și ar putea astfel să pretindă o creștere mai ușoară a costurilor de întreținere.

Tu ce crezi? ce ați vedea intrând în aceste valori?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/05/09, 19:38

Da, asta e o idee bună!

Dar problema va fi că această etichetă este recunoscută de profesie ...

Oricine poate crea o „etichetă” dacă dorește și nu vorbesc despre „controalele” necesare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/05/09, 23:12

Și ar fi necesar să se determine mai presus de toate, să se judece interesul proiectului:

- determinați ce puncte s-ar concentra eticheta
- investigați cel puțin zece părinți pentru a vedea dacă îi motivează
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 22/05/09, 08:19

Am trimis această postare pe forum îngrijitori de copii (cu toții facem parte din aceeași uniune) și iată ce a spus nucleul dur:

- întreținerea spațiilor și a echipamentelor pentru copilărie fără înălbitor și cu produse care respectă mediul,

-indepartarea "de unica folosinta" fara scutece, servetele, tesuturi sau prosoape de hartie de unica folosinta

-Pentru unii, utilizarea becurilor, a turbinelor eoliene sau a colectoarelor solare este evidentă, dar pentru cei închiriați nu este întotdeauna posibil (cu excepția becurilor, desigur!)

dar pentru toți, preferința pentru alimentele ecologice și utilizarea sticlelor fără BPA pare obligatorie.

interesul pentru un anumit număr de părinți este evident: atunci când îți încredințezi copilul timp de aproape 10 ore pe zi, te aștepți ca centrul de recepție să respecte aspirațiile în care crezi.

Pentru îngrijitorii de copii, acesta este un punct care întărește aspectul „profesional responsabil” și, de asemenea, le permite să justifice valoarea indemnizațiilor de întreținere și de masă pe care le solicită.

în prezent, convenția noastră colectivă impune 2.65 € de costuri de întreținere care includ: partea de electricitate, încălzire, apă, reînnoirea echipamentelor de îngrijire a copiilor, jocuri și tot materialul educațional. această sumă este suficientă pentru a cumpăra un supermarket din China, dar pentru materiale ecologice este ras!

scopul operației este ca asistenta creșei să nu-și mai cheltuiască din salariu pentru a cumpăra jucăriile! (mai ales dacă propriii ei copii nu mai sunt suficient de mari pentru a-l folosi!) și își pot respecta aspirațiile verzi ca parte a slujbei sale. La urma urmei, muncim acasă, este normal să ne respectăm idealurile în casă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 22/05/09, 08:31

pentru recunoaștere, cred că este necesar să se adreseze negociatorilor sucursalei, dar pentru aceasta proiectul trebuie legat corect și acceptat de principalele părți interesate: Ass Mats
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/05/09, 11:47

Într-adevăr, este „comercializabil” (încă mai trebuie să vedem la ce preț, dar asta este o altă poveste) Voi adăuga un mic dezavantaj:

batiste: din motive de igienă, cred că este dificil de gestionat

Mai Mult:
vopsele naturale (în special pentru jucării) sau pigmenți netoxici
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/05/09, 11:51

elefantul a scris:mai ales pentru jucării


În acest punct, este deja destul de reglementat ...

Generația noastră (și înainte, deși a existat mult mai puțină „porcărie” pe piață), pe de altă parte, aspirată de vopsea de plumb rău, dar în prezent este mai „curată” cred ...

Din fericire, nu aveam mult GI Joe et Cie în tinerețe ... părinții mei ar prefera să-mi ofere legosuri (aveam trenul de 12V prea bine !!) sau mecanici (recuperați pentru că nu mai exista în timpul, s-a întors de atunci), rezultă acum fac orice cu mașini de spălat !!!

: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 22/05/09, 13:18

in casa mea copiii poarta sorturi si in fiecare dimineata sunt mobilate cu 2 batiste.

Copiii mei au pachetele lor de batiste brodate, nu este posibilă confuzie.

Ceilalți își bagă mâinile în buzunare și când sunt plini, în rufe!

până acum nu am avut niciodată probleme de contaminare! este ca toaletele gastro și compost! nu am avut niciodată o problemă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/05/09, 10:57

Ideea: pkoi nu extindeți această „etichetare” la toate profesiile scriind „reguli” mai generale?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 25/05/09, 13:36

ar fi posibil, desigur, dar treaba noastră este una în care angajatul poate să gestioneze cel mai bine și să aibă o influență puternică asupra condițiilor sale și a postului său de lucru!

PS: unele sindicate care sunt semnatare ale Grenelle de l'Environnement, prin reprezentanții lor sindicali, PD, CE sau CCE influențează liderii să semneze astfel de charte!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 286