Un nume pentru asociația de econologie? Brainstorming !!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Un nume pentru asociația de econologie? Brainstorming !!

de Christophe » 01/06/09, 20:53

Subiectul "învechit", se referă la subiectul care îl înlocuiește și concretizează creareaasociația econologie

Am lucrat din greu în timpul ședinței privind statutele, dar ne-am uscat într-un punct extrem de important: numele asociației.

Acesta este un punct destul de important deoarece ar trebui, la prima lectură, să dea o idee despre ceea ce suntem și ce facem ...

Unele sugestii au fost deja făcute aici: https://www.econologie.com/forums/rendez-vou ... 2-120.html

Sugerez: „Asociație („ a ”sau„ prietenii ”) EconologieS„sau„ Club des econologies ”cu un S foarte important care ne va distinge fără„ a merge prea departe ”de site.

Interes: Am rezervat deja principalele nume de domenii econologieS, inclusiv .org, care ar putea foarte bine să facă un portal de prezentare excelent pentru asociație.

În caz contrar, nu există o listă cu toate asociațiile din Franța? S-ar putea să ne ajute ...
Dernière édition alin Christophe 03 / 12 / 14, 22: 09, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

de Lietseu » 01/06/09, 21:16

La rândul meu mi se potrivește propunerea: „prietenii economiei”, asta am avansat în timpul ședinței și din nou pe site am glumit chiar despre „prietenii economiei”

cele: https://www.econologie.com/forums/rendez-vou ... 2-120.html

Voili, voilou, meowuuu!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

de Flytox » 01/06/09, 21:30

Propuneri:

- Applic_Econo

- EconoReal

- În media res Econology

http://fr.wikipedia.org/wiki/In_medias_res

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

de Capt_Maloche » 01/06/09, 21:33

Sunt împotriva prietenilor din
sunt într-adevăr 30 de milioane de prieteni și nu sunt suficient de serioși dacă mișcarea devine importantă

De ce nu pur și simplu „MISCARE ECONOLOGICĂ” sau
PIAȚA ECONOLOGICĂ

după cum ați sugerat CLUBUL ECONOLOGII

dar în mod ideal ar trebui să existe un termen care să-l evoce pe omul integrat în mediul său, cum ar fi „Fundamentalistii mediului”, așa cum îmi spune fiica mea. :D

SIMBIOZA ECONOLOGICĂ?

sau doar Simbioza? Înlănțuiesc ideile ...
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

de Lietseu » 01/06/09, 21:40

nu-i rău, zboară ...

Dar, econoreal și hop, încep jocurile de cuvinte rele, ecco..nerie dacă nu se pronunță realul cu accent parizian care trebuie tăiat cu un cuțit ... :P

Skype, domnule?
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

de Lietseu » 01/06/09, 21:42

simbioza este grandioasa nu ????

hai să sapăm puțin mai adânc ... vom ajunge acolo!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 01/06/09, 21:47

prieteni ai ... bla, nu este foarte universal, e cam ca "prietenii cinei cu midii a soțiilor belotei din Ripaton les Panards" .., găsesc.

Vă puteți imagina oferind un împrumut pentru cameră termografică sau echipamente de testare cu un astfel de nume?

Economia europeană?

Econologie internațională?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

de Christophe » 01/06/09, 21:50

Da grandios, dar elitist ... Nu știu dacă este bine, deoarece vrem să ajungem la publicul larg! La fel și pentru „In media res Econology” ... dar îmi place totuși ...

Am propus Club des Econologies nu Club des Econologues (dar cred că l-am oferit în acest weekend).

Prietenii naturii sunt o mare asociație.

Iată un director al câtorva mii de asociații:
http://www.asso1901.com/index.php?modul ... _postal=44

Zieut și unele asociații încep cu „Uniunea de ...” sau se termină cu „asociați”, atunci o „Uniune a economiștilor” sau „Economiști asociați” ar fi bună dacă nu ar exista un joc de cuvinte prost. ..
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

de Targol » 01/06/09, 21:59

De ce nu „Resurse ecologice”?
Poate cuvântul resurse să acopere atât oameni, mijloace și chiar concepte?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

de Christophe » 01/06/09, 22:05

Mmmm un pic prea vag Targol mi se pare ...

Sau Union des ressources ... dar Union este puțin „foarte” poilitică ...

Ce părere aveți despre „Econologie (s) et Cie”?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223