Construirea unei case ecologice într-un sat

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
gerard bernard
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/06/09, 12:56
Locul de amplasare: bazincourt

Construirea unei case ecologice într-un sat




de gerard bernard » 03/06/09, 13:12

Salutare tuturor
Sunt foarte interesat să construiesc o casă ecologică în satul meu.
Cu toate acestea, o mare problemă. Terenul meu are doar aproximativ 900M2, iar POS necesită o suprafață de 2000m2.
Se poate pretinde o scutire insistând asupra faptului că pentru un sat de aproximativ 600 de locuitori (cu speranța de a progresa această populație), va fi o casă „model”, deoarece va fi prima care va fi construită în acel sector.
Poate cineva să mă ajute să fac niște lucruri legale pentru această renunțare.
Va multumesc anticipat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/06/09, 16:52

Ca bun belgian, nu înțeleg prea bine. Regulamentele locale de urbanism impun construirea pe o suprafață de cel puțin 20 de acri (nu o clădire de 20 de acri, desigur)?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 03/06/09, 19:50

Bun venit la tine Gérard Bernard :P

Este o poreclă sau un prenume? (Nu e mare lucru !!) :D

Dacă ne-ai mai spus ceva! ?

Anumiți ecologiști sunt bine poziționați pentru a vă putea ajuta pe acest pământ al Franței pe care îl iubim cu toții ...

Miau!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 03/06/09, 21:44

POS-ul „impune” o suprafață minimă a parcelei? :şoc: : Evil:

Ce este acest POS retrograd? Funcționarii aleși din municipalitatea dvs. mai cred că sunt în anii '70?
Nu au auzit de ravagiile extinderii urbane?
Nu cunosc conceptul de „densificare”?

Pe scurt, le puteți spune că sunteți împotriva acestui fenomen și că ați dori să fiți un model (casă construită ecologic, fără risipă de spațiu ...)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
taifun
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/06/09, 17:49




de taifun » 10/06/09, 18:21

Bernard

În prezent lucrez la abordarea HQE (High Quality Environment)
Am navigat pe site-ul asociației HQE http://www.assohqe.org/ , Am consultat și cartea verde a unei companii de software www.hqe-autodesk.com, asta este o altă abordare.
Am găsit acolo surse bune de informații despre clădirea verde.
Cred că, dacă demonstrați că viitoarea dvs. casă îndeplinește abordarea HQE, cu siguranță veți putea ocoli taxa POS.

De asemenea, vă sugerez să mergeți la: http://www.mamaisoncertifiee.com/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249