Atenție, înșelătorie prin e-mail ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Atenție, înșelătorie prin e-mail ...




de Lietseu » 26/06/09, 17:23

Iată un model de mail primit de bătrânul meu în acest weekend!

: Attn ................. M.xxxxxxxx

Bineînțeles, această scrisoare vă va veni ca o surpriză, deoarece nu ne-am întâlnit, dar vă rog să-mi permiteți să vă prezint.

Numele meu este avocatul Lenc Darius, avocat, avocat personal al Engr. xxxxxxxx, cetățean al țării dvs., care lucra ca antreprenor în Africa. În continuare, va fi numit clientul meu, care a murit acum câțiva ani într-un accident fatal în septembrie 2005, toți ocupanții vehiculului și-au pierdut viața.
De atunci am făcut mai multe anchete aici pentru a găsi oricare dintre rudele extinse ale clientului meu, acest lucru s-a dovedit, de asemenea, nereușit. După aceste câteva încercări nereușite, am decis să caut cu numele său, ceea ce m-a motivat să vă contactez, să localizez orice membru al familiei sale, de aceea v-am contactat.

V-am contactat pentru a vă ajuta la repatrierea fondului în valoare de 13,500,000.00 USD USD (Treisprezece milioane cinci sute de mii de dolari americani). lăsat în urmă de cleint-ul meu înainte ca acesta să fie confiscat sau declarat inutil de către firma de finanțare a securității (bancă) unde au fost depuse această sumă imensă. Acum, conducerea, sub influența președintelui băncii și a membrilor consiliului de administrație, a făcut aranjamente pentru ca fondul să fie declarat neclamat, astfel încât să poată împărți banii între ei.

Mi-au dat o notificare pentru a furniza rudele apropiate sau pentru a-i confisca contul în următoarele douăzeci și unu de zile lucrătoare oficiale Deoarece nu am reușit să găsesc ruda de peste 3 ani acum, cer acordul să vă prezint ca următor rude ale decedatului, deoarece aveți aceleași nume de familie, astfel încât încasările din acest cont să vă poată fi plătite.

Prin urmare, la primirea răspunsului dvs. pozitiv, vom discuta apoi raportul de partajare și modalitățile de transfer. Am toate informațiile și documentele legale necesare pentru a vă susține cererea.

Tot ce ți-am cerut este cooperarea ta sinceră pentru a ne permite să vedem că tranzacția se desfășoară.

Pentru a începe această tranzacție, vă cer să vă indicați imediat interesul printr-un e-mail de returnare și să atașați următoarele informații.

Nume: ..................................
Vârstă:....................................
Ocupaţie:.............................
Telefon / Fax: ...........................
Naționalitate: ............................
E-mail privat: ..........................

Aștept răspunsul tău urgent la (legalstand_7@hotmail.com)

Salutari.

DE LA BARRISTER LENC DARIUS
DARIUS (CAMERE) ȘI CONSULTĂRI JURIDICE.
NU 7, RUE DE GAGLI
LOME-TOGO.
TEL: +228 078 9554.

Bineînțeles, începem prin a vă momi și apoi vă cerem puțin mai mult decât numele și adresa dvs. (care este deja periculoasă), apoi, așa cum este indicat, vi se va cere o contribuție financiară = la x% din sumă, oamenii sunt deja a căzut în panou, fii atent !!!

Fiți foarte atenți cu acest tip de porcării și nu intrați în el în niciun caz ...



Miau! :şoc:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 26/06/09, 17:28

Este cunoscut ca lupul alb: este înșelătoria nigeriană ... versiunea togo!

Eu zic: bravo pentru cei care sunt păcăliți! De obicei, aceștia sunt tipi care câștigă mulți bani (medic, avocat ... ptdr) ... dar care vor mai mult!

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 26/06/09, 17:32

Nu există nici un rău în repetarea ei !!!!!


miau!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 26/06/09, 17:35

Da, cu siguranță, se vorbește despre multe înșelăciuni în acest moment forums... trebuie să fie atmosfera de pre-vacanță?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/06/09, 20:40

Aici ? O versiune togoleză ...

Aveam deja beninezi etc ... Vor face toată Africa de Vest?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 26/06/09, 23:20

După gripa aviară și gripa A H1N1, nu am mai putut rămâne în Benin : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/06/09, 05:49

bonjour

Este foarte simplu toate documentele pe care le primesc în engleză, merg la coșul de gunoi,

Chiar și amenzi sau taxe ...


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 27/06/09, 15:10

Nu știu dacă cunoașteți acest site, dar este foarte amuzant:

http://www.croque-escrocs.com/

este un pui (la început, dar acum au o echipă întreagă) care îi vânează pe escroci. le face referire, notează numărul victimelor și .... le pune capcane !!

are o secțiune întreagă în care urmărește băieții care doresc bani și îi face să facă orice pentru a-și afișa trofeele (cum ar fi, du-te să-ți faci o poză cu o pălărie de Moș Crăciun în fața moscheii ... și trimite-mi-o mie )

este plin de umor mai ales

couack couack (uh ... am vrut să fac ca lietseu, dar eu sunt un cocoș crustacee, nu o pisică ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/06/09, 17:28

De ce nu, am fi un cuplu în plus : Lol:

Pisica care aleargă în spatele păsării ...

Tot ce trebuie să faceți este să găsiți o imagine a unui cacatul pentru avatarul și presto-ul dvs.!

Miau! :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/06/09, 20:20

Lietseu a scris:[...] Rămâne doar să-ți găsești o imagine cu cacatoși pentru avatar și presto!

Miau! :P
Wouala:
Imagine

Bună Marie-Agnes! : Cheesy:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 315