Energie gratuită: am fost mințiți?!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne

Energie gratuită: am fost mințiți?!




de coucou789456 » 28/09/09, 02:12

bună seara


Motor cu apă (continuare): energie liberă

Mulți vizitatori vin aici în fiecare zi pentru a colecta informații despre foarte râvnitul „motor cu apă sau cu energie gratuită” (un motor capabil să furnizeze cantități infinite de energie, 100% verde și accesibil tuturor). În ceea ce mă privește, când am descoperit informațiile, am fost sceptic cu privire la existența acestui faimos motor, dar mi-am dorit foarte mult să cred. Acesta este motivul pentru care, ca și alții, am transmis și eu informațiile prin câteva articole, gândindu-mă că cineva ar putea să mă informeze despre existența reală sau nu a acestei mașini revoluționare.

De când l-am postat, acesta este cel mai vizitat articol de pe blog, în timp ce existența acestei mașini nu se bazează de fapt pe NIMIC, cu excepția videoclipurilor vulgare a căror editare s-ar putea face de oricine.

Așa că mă întrebați, cine ar fi atunci la originea acestei „salate” (așa cum ar spune MC Solar în piesa sa Da Vinci Claude) și mai ales în ce scop.

Dar mai întâi aș dori să insist asupra unui punct care ne caracterizează ca bărbați, într-adevăr ne place să ne abandonăm pentru a crede în lucruri care ne liniștesc: ne place să credem că putem „câștiga milioane”, credem în publicitate care ne promite o viață mai bună, crezând că „Împreună totul devine posibil”, crezând în pilula minune, crezând în viața de după moarte, crezând în Dumnezeul Atotputernic și chiar crezând o persoană care spune „te iubesc” atunci că singurul său scop și să te pună în pat. O da ! Toți cei care te liniștesc nu o fac toți fără interes.

În această lume în care oamenii nu au suficient de mâncare, unde Pământul este excesiv de poluat și unde petrolul (90% din energia lumii) se epuizează, este logic să putem crede într-o mașină minune care va reglementa emisiile de CO2, deversările de petrol, conflictele datorate petrolului, că toți oamenii își pot mânca din plin și că am putea merge în jurul lumii de 20 de ori fără bani.

Deci, cine beneficiază de această invenție fumurie? Probabil pentru toți cei care vor să visăm din nou, pentru că pentru a ne împiedica să acționăm împotriva intereselor lor, ei ne deconectează neuronii făcându-ne să visăm.

Astfel, în loc să instituim o abordare drastică de economisire a energiei din TOATE motivele prezentate mai sus, preferăm să credem în continuare că totul va putea continua „așa cum a fost întotdeauna și așa va fi întotdeauna”. „Există încă petrol de cel puțin 30 de ani, apoi motorul cu hidrogen va prelua pentru transport, precum și cel nuclear pentru electricitate și, în plus, există motorul cu apă! »Spun: Super !!! Ura !!! Dacă îi auzi vorbind totul este bine, poți continua să arzi excesiv petrol (prin îmbogățirea companiilor petroliere), poți consuma din nou și din nou (este bine pentru economie: spun ei).


text preluat din http://pticrom.over-blog.com/article-28118435.html

hummmm .... econology ar fi subvenționat de către lobby-uri să ne adoarmă?

lăsați unii ecologi să creadă că acesta este cazul, pentru că, pentru a le contrazice, nu vom avea niciodată suficiente argumente pentru a le demonstra contrariul: am avut dovada pe aceeași forum, la diverse subiecte, ar trebui să spun subiecte multiple.

jeff
0 x
Lounes
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 24/07/09, 19:08




de Lounes » 28/09/09, 02:37

bonjour,
energia gratuită este în economie, ceea ce nu se consumă nu trebuie produs. La urma urmei, suntem liberi să economisim, ei bine, cred : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 28/09/09, 03:30

re

din fericire mai avem această libertate, aceea de a economisi ... din păcate cei care au o mulțime de mijloace nu ezită să consume, în detrimentul altora.

jeff
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04

Re: am fi fost mințiți !!




de pb2488 » 28/09/09, 07:18

...Asa de cine beneficiază această invenție fumurie? Probabil tuturor celor care vor să visăm din nou, pentru că, pentru a ne împiedica să acționăm împotriva intereselor lor, ne deconectează neuronii făcându-ne să visăm ...

Nimeni, nici un lobby în spatele acestei credințe, doar bărbați care vor să creadă și este în natura noastră ceea ce credem este liniștitor.
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Energie gratuită: am fost mințiți?!




de Christophe » 28/09/09, 09:42

coucou789456 a scris:hummmm .... econology ar fi subvenționat de către lobby-uri să ne adoarmă?


:şoc:

Nu prea înțeleg această remarcă, deoarece aici (despre econologie):

a) dimpotrivă, suntem foarte sceptic cu privire la energia liberă și orice altă „invenție minune” ...

b) apărăm motorul cu injecție de apă care „funcționează” !!

c) vorbim despre multe alte soluții economice și ecologice (izolare de exemplu) și, prin urmare, sunt accesibile și permit realizarea economii de energie...

Deci dimpotrivă: „lobby-urile” ar trebui să ne urmărească ... și dacă ar fi invers, încă nu am primit cecurile „de subvenție” din 2003 : Mrgreen: : Mrgreen:

Pe scurt, singurul lucru care subvenționează economia este bun simț și rigoare științifică!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/09/09, 10:05

+ 12

iar visul este necesar, altfel am ajunge cu toții deprimați
acesta este unul dintre puținele lucruri pe care nu le putem lua (cu excepția medicamentelor și a vaccinurilor : Cheesy: )
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 28/09/09, 10:43

bonjour

departe de mine ideea unei observații derogatorii cu privire la econologie sau împotriva administratorilor sau moderatorilor săi. comentariul meu a fost dat sub sigiliul unei glume, nimic mai mult. pe de altă parte, în ciuda titlului privind energia gratuită, evident că nu fac nicio comparație îndoielnică cu ceea ce este tratat aici: economia este încă mult mai concretă și majoritatea participanților profită de beneficiile pe care le aplică pentru ei înșiși și să-i lase pe alții să beneficieze de propria experimentare.

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/09/09, 10:53

Capt_Maloche a scris:+ 12

iar visul este necesar, altfel am ajunge cu toții deprimați
acesta este unul dintre puținele lucruri pe care nu le putem lua (cu excepția medicamentelor și a vaccinurilor : Cheesy: )
Aprob ce se spune și adaug; salvează-te de înlocuitori de vis care constituie dependențe de TF1 și alte televizoare generice.

Pe de altă parte, administrarea regulată și homeosimpatică a economiei este recomandată cu tărie. : Mrgreen:

Simțul comun, rigoarea științifică și înțelepciunea sunt pilonii acestui sanctuar.
Ei nu sunt Lietseu ne Targul cine mă va contrazice. Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 28/09/09, 12:02

+100
toate :P

Nu este visul o proiecție a viitorului probabil?

Și dacă toți acești autori de știință-ficțiune (cum ar fi Jules-Verne, Azimov și așa mai departe) au avut dreptate ...

Lumea de mâine ar trebui să se bazeze pe o altă concepție decât îmbogățirea câtorva în detrimentul maselor.

Nicolas Hulot crede în el, prea dur ca fierul (ceea ce nu înseamnă că își va atinge scopul) și speră să construiască o lume bazată pe partajarea resurselor naturale regenerabile fără discriminare ....
Vedeți filmul său cât mai curând posibil și vedeți cu mine că acum trebuie să găsim o soluție ... sau ... cu toții ne vom lăsa pielea acolo
: Cheesy:

Sindromul Titanic, pentru a vedea urgent și fără moderație
:P




miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 28/09/09, 13:11

Lietseu a scris:+100
toate :P

Nu este visul o proiecție a viitorului probabil?

Și dacă toți acești autori de știință-ficțiune (cum ar fi Jules-Verne, Azimov și așa mai departe) au avut dreptate ...


+100 ȘI PENTRU MINE
Lietseu a scris:Lumea de mâine ar trebui să se bazeze pe o altă concepție decât îmbogățirea câtorva în detrimentul maselor.


Nicolas Hulot crede în el, prea dur ca fierul (ceea ce nu înseamnă că își va atinge scopul) și speră să construiască o lume bazată pe partajarea resurselor naturale regenerabile fără discriminare ....



: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Tipul acesta este în umila mea părere un uzurpator periculos al unui demagog periculos, care călărește valul ecologic pentru pur profit și numai în sensul propriilor săpături ...

Treceți la altceva decât acel ticălos de ecolaborator ....

Dacă vrei să faci ceva, fă-o singur ... Tipul acesta este un jurnalist care este, de altfel, construit de fiara pe care o incriminezi cu toate relele: televizorul care îți vinde vise artificiale ...

Mă face să arunc ...

Voi fi lovit din nou ....

Deschide ochii la altceva decât la acest jurnalist oportunist care dorește să devină om politic ...

Vânzând vise pe care le-a făcut ... Acum nu mai are nimic de vândut și ar vrea ca visele tale să-i aducă putere și bani ...

Relaxează-te, se pare că te doare mai puțin când ești relaxat : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176