Asso Econo, întrebările dvs. pentru pregătirea întrebărilor frecvente

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Asso Econo, întrebările dvs. pentru pregătirea întrebărilor frecvente




de Christophe » 25/11/09, 10:37

Pentru a pregăti subiectul explicației despre funcționarea asociației (cf. https://www.econologie.com/forums/post149185.html#149185 ) și văzând „greoaia” statutelor și RI (nu este o glumă) m-am gândit că a face o întrebare frecventă ar fi o idee bună. Mai mult, este atât de obișnuit pe net.

Deci, acest subiect este destinat să pregătească pe de o parte acest subiect explicativ și, pe de altă parte, cu întrebările frecvente generale ale asociației. (care va avea probabil și o versiune pe hârtie)

Am primit câteva cereri de explicații din partea deputatului, așa că aș dori să facem acest lucru împreună lista de întrebări și întrebări pe care ți le pui (sau ți-ai putea pune) despre asociație.

Voila, depinde de tine!

ps: în mod normal, membrii consiliului de administrație nu au dreptul să pună întrebări, deoarece ar trebui să știe „totul” despre operațiune, dar, din motive de simplificare, vom spune că este posibil ...
Dernière édition alin Christophe 03 / 12 / 14, 22: 09, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 25/11/09, 16:15

nu o întrebare, ci o sugestie:
ar fi frumos să ai un contor care să indice numărul de membri
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/11/09, 18:57

Vă sugerăm să facem o pagină foarte simplă cu link-uri pdf către statut, lista administratorilor, rentabilitatea investiției și formularul de membru (și mai ales IBAN-ul numărului de cont) : Mrgreen: ) Ar fi un început bun.

Un nume de domeniu separat în .org (6 euro / an la OVH) ar putea fi adecvat
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 26/11/09, 10:08

Contor: trebuie discutat cu CA, dificil de automatizat, deoarece fiecare membru trebuie verificat.

.org: Am deja unul în stoc, econologies.org trebuie să vadă dacă îi place CA. Între timp, vă propun o „sub pagină”, cum ar fi: https://www.econologie.com/calculateur-ampoules.html

Cu un link către paypal și / sau google checkout (dacă este disponibil în Franța, mai trebuie să caut) pentru plata membrilor sau a donațiilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/11/09, 10:18

link către pay pal ???? nu nebun ???? Vrem ca un număr IBAN să fie plătit gratuit! : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 26/11/09, 10:33

Salut Elefant,

Va exista un IBAN, deoarece va exista un număr de cont.

Nici eu nu sunt fan al paypal, dar trebuie să înțelegeți că francezii nu sunt obișnuiți să plătească prin transfer și tind să uite să-și trimită cecurile. Cu Paypal, câteva clicuri și este rezolvat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 26/11/09, 10:37

elefantul a scris:link către pay pal ???? nu nebun ???? Vrem ca un număr IBAN să fie plătit gratuit! : Evil:


+1 nu sunt fan, dar 4 sau 5 l-au dorit ... Știu că costurile sunt importante, dar un abonament prin paypal chiar „taxat cu costurile” este mai bun decât lipsa dreptului de membru?

Mă voi uita la ce oferă Google ... dacă știți alte alternative care oferă același lucru ca paypal (cu excepția operațiunilor bancare TPE) ...

Iată că acest subiect este deja defect !! :se încrunta:

Nu cerusem o dezbatere de sugestii, ci întrebări despre operațiune care să mă ajute să răspund mai bine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 26/11/09, 11:39

așa că încercăm să ne reorientăm ...
aici este chiar ca o datorie : Cheesy: , Aș vrea să pot să dau o părere (o voce?) Cu privire la proiectele viitoare posibile sau nu?
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.

(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/11/09, 11:56

Christophe a scris:

Nu cerusem o dezbatere de sugestii, ci întrebări despre operațiune care să mă ajute să răspund mai bine ...


Cum vrei să punem întrebări? Publicați stările și rentabilitatea investiției și apoi vom vedea dacă este nevoie să puneți (sau să sugerați) întrebări. În mod normal, dacă observațiile mele au fost luate în considerare în statut, ar trebui să fie clar :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 26/11/09, 12:03

Dar elefant cunoașteți statutele și RI ... deoarece aveți acces la partea CA a forum unde sunt ei! :şoc: Pentru celelalte le voi publica în următoarele zile ...

Dar tocmai pentru a nu fi nevoie să vă scriu citirea completă a acestor 2 documente, am vrut să vă cunosc întrebările pentru a le răspunde mai repede!

Există multe întrebări generale pe care unii oameni le pun / asociația nu?

Altfel m-am înșelat, nu e mare lucru ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196