Mai mult cetățean ecologic = mai puțin respectuos cu ceilalți?!?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Mai mult cetățean ecologic = mai puțin respectuos cu ceilalți?!?




de Christophe » 15/12/09, 12:15

Mulțumim Recyclinage care ne-a găsit acest lucru: https://www.econologie.com/forums/mais-ogm-d ... t8949.html

„Cumpărați local, acționați rău”

Consumatorii ecologici care au impresia că sunt impecabili din punct de vedere moral ar fi predispuși la un comportament mai puțin virtuos ulterior. Acesta este rezultatul unui sondaj efectuat de revista americană Slate. La întrebarea „Produsele ecologice ne fac mai buni”, doi profesori universitari răspund negativ. Ei și-au luat studenții drept cobai și au ajuns la concluzia că cei care au afișat cetățenie ecologică în achizițiile lor au mai multe șanse să înșele sau să fure dacă se prezintă oportunitatea. Un punct pozitiv, totuși: studiul arată că simplul fapt de a fi înconjurat de produse ecologice are ca efect să-i facă pe oameni mai altruisti ... Cauza ecologică nu este deci în totalitate pierdută


Pentru vorbitorii de engleză, întregul articol este acolo: http://www.slate.com/id/2237674/pagenum/all/#p2

Deci, dacă suntem „eco responsabili”, suntem mai predispuși să încercăm să ne înșelăm aproapele? :şoc:

În orice caz, există un paradox serios în acest studiu deoarece a fi (eco) cetățean respectă mai presus de toate societatea ... de aceea celălalt ... ei bine cred! : Cheesy:

Pe de altă parte, comportamentul ecologic și extremismul și, prin urmare, facsimilul pot fi foarte apropiate ... :|

Dar, în orice caz, limitarea studiului la studenți este puțin ușoară, nu-i așa? Aș vrea să citesc mai multe despre asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/12/09, 12:36

Îmi amintește de versetul pe care l-am pus din când în când despre impozite. Parțial printr-o ușoară provocare pentru a lărgi unghiul de reflexie. Parțial din convingere.

Ieri, l-am plasat din nou, nu-mi amintesc pe ce fir ...

M-aș mulțumi să spun că a avea o reflecție aprofundată asupra ecologiei „nu o face neapărat mai vretioasă în altă parte!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 15/12/09, 13:07

: Cheesy: reamintește cu furie această demonstrație făcută din „violența latentă” a oamenilor care au dat șocuri electrice enorme altor „cobai” din acest experiment ... s-a dovedit că unii indivizi erau violenți fără niciun motiv. :şoc:
Mă întreb despre sănătatea mintală a persoanelor care au avut aceste „experiențe înălțătoare” ... concluziile care se aplică doar - ca și aici - pentru post-adolescenții care tocmai și-au pierdut acneea, pune-mă pe mine " îndoială în ureche ”. : Mrgreen:

Pe de altă parte, când vezi ce costă să fii „verde”, dacă răspunzi la sirenele modei, nu este surprinzător faptul că, pentru a fi distinși, unii sunt tentați să se comporte nu prea sincer. : Idee:
Ceea ce nu înseamnă că nu este deplasabil deplasat :şoc:

Se pune încă o dată întrebarea cum să faci bine fără a face rău, mai ales persoanelor cu morală inexistentă sau foarte „elastică”!

miau
:P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 15/12/09, 13:22

A făcut ... Pentru impozite ... Nu știu ce faceți ca loc de muncă și ce întoarcere aveți atunci când doriți să beneficiați de ajutor sau servicii plătite cu banii dvs. de impozite .... Vă pot garanta că în zonele rurale din centrul Franței serviciul public devine CATASTROF în comparație cu impozitele locale plătite care devin faraonice. Ieri ți-ai lansat frumoasa tiradă, da, știu că trebuie să plătești pentru ca să poți avea o politică socială bună pentru școli și co ... Locuiesc într-un sat în care anul acesta 12 copii au părăsit școala publică pentru a fi plasați de ei părinții din sectorul privat pur și simplu din cauza incompetenței cadrelor didactice din școli ... Bilanțul este o clasă fermă și este încă din serviciul public care scade asupra municipalității ... impozitele (cota municipală) au luat 17%. .. La rândul meu, nu refuz să-mi plătesc impozitele și nu înșel.

Pentru cetățenii ecologici (sau cei care pretind că sunt) am observat într-adevăr o drift de actori ecologici de tot felul

Poate începe, de exemplu, prin punerea unui tambur de mașină de spălat plutind pe un flux cu tuburi din PVC și o roată cu palete ...

Se termină pentru alții prin echilibrarea uleiului de scurgere a motorului în combustibilul dublu planificat inițial pentru a conduce o mașină la HV ...

La rândul meu, pentru a conduce ecologic, am fost gata să înșel taxele pe combustibil și, prin urmare, să "fure" statul francez ... Dacă ai putea ști, regret


Ecologia este o modă sau, mai degrabă, o mișcare la modă ... Ticăloșia umană este atemporală și fără nicio limită ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/12/09, 13:24

Da, există astfel de lucruri: rulote olandeze (este foarte curat în Olanda) sunt temute ....
Socrul meu răposat, hiperadministrativ paranoic, teroarea administratorilor, etc ... a zburdit prin casă, în ciuda bunului simț.
... etc ....
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 15/12/09, 14:29

elefant nu inteleg la ce te referi ...

Macro a scris:Poate începe, de exemplu, prin punerea unui tambur de mașină de spălat plutind pe un flux cu tuburi din PVC și o roată cu palete ...


Hu? Cum este o deriva?

Dacă e umor, ai uitat zâmbetul care este bine ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 15/12/09, 15:32

Ți-ai pus roata cu palete pe un pârâu? acest flux l-ai văzut doar mai sus? vă aparține???

Ați cerut toate autorizațiile necesare și opinia altor rezidenți ai acestui flux ???

Daca da. Ești regal ...

Dacă nu, din experiențele tale ecologice, îți lipsește respectul pentru mediul vizual al semenilor tăi : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

A fost într-adevăr pentru distracție ... Dar uit de multe ori să pun micul emoticon care merge bine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/12/09, 19:37

Macro a scris:A făcut ... Pentru impozite ... Nu știu ce faceți ca loc de muncă și ce întoarcere aveți atunci când doriți să beneficiați de ajutor sau servicii plătite cu banii dvs. de impozite .... Vă pot garanta că în zonele rurale din centrul Franței serviciul public devine CATASTROFIC în raport cu taxele locale plătite care devin faraonice. Ieri ți-ai lansat frumoasa tiradă da, știu că trebuie să plătești pentru ca să poți avea o politică socială frumoasă pentru școli și co ......


Conduc un centru de instruire pentru ucenici, finanțat de Consiliul regional pentru 70% și taxa de ucenicie plătită de companii pentru 20% ...

Nu de aceea apăr noțiunea de impozit. Am lucrat timp de o duzină de ani în Africa, unde am văzut ce au devenit state fără resurse proprii ...

Nu vorbeam strict despre social (deși acestea sunt genurile de exemple pe care le citam).

Vorbeam despre un model (posibil) în care orice serviciu este contra cost. Și, pe de altă parte, un model economic „redistributiv”, cu servicii publice, sinonim cu impozite.

În ceea ce privește problema serviciilor, în regiunile Massif Central, dacă totul s-a bazat pe un serviciu privat plătit de utilizator la prețul său real (deoarece aceasta este alternativa la taxe), vă doresc multă distracție ( Știu puțin, am lucrat un an în Creuse). Noi, în Alsacia, cu densitatea noastră de populație, va fi bine ... Vom avea drumuri și spitale în apropiere și poștă; va fi relativ ieftin; banca de alături și nu scumpă ... etc ... etc ...

Apoi criticați sistemul existent, desigur. Criticați dezangajarea serviciilor publice, desigur ... Pentru a îmbunătăți. Acesta este un alt lucru. Din păcate, granița dintre această critică (constructivă, de îmbunătățit) și acea întrebare (de eliminat) este fragilă.

Dar aici mă veți conecta la o altă temă: pe scara globalizării, Franța va fi în curând doar un Lichtenstein ... Va trebui să ne obișnuim cu o țară din ce în ce mai săracă ... Trebuie să greu să ne obișnuim cu această idee ... Un pic ca familiile industriale burgheze de la începutul secolului, compania se lupta, dar am continuat să acționăm ca și cum am fi bogați chiar dacă ar exista fisuri în tavan și șobolani sub podea ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208