Paliseul și Bouillon blocate de zăpadă, păcat!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Paliseul și Bouillon blocate de zăpadă, păcat!




de Christophe » 02/02/10, 12:16

Belgia în Ardenele și gestionarea zăpezii ...

Episodul 1

La fel ca mai multe pe săptămână, vom trimite coletele din magazin în Franța. De câteva zile, zăpada este acolo, logic suntem în Ardenne, zăpada „știm”. Și cantitățile nu sunt atât de importante: există între 20 și 30 cm pe pământ ... dar au căzut doar aproximativ 5 cm în ultimele 24 de ore ... cu alte cuvinte: nimic!

Ceea ce este mai puțin logic este că, pe partea belgiană, nu se face nimic pentru a îndepărta zăpada de pe RUTE !! Chiar și principalele drumuri echivalente cu autostrăzile franceze !!

În această dimineață (între orele 10 și 12), nu a fost pur și simplu NIMIC din ceea ce se făcuse: N4 Libramont-Sedan cu 89 benzi (care face parte din axa Liege-Reims-Paris nu este nimic !!) pur și simplu nu este nici sărat, nici clar!

Pe partea franceză, micii departamentali sunt mai bine eliberați decât cei 4 vecini belgieni, cui nu îi pasă cine în Belgia? Unde este serviciul public belgian care trebuie să fie în SERVICIUL POPULAȚIEI?

Belgia dă naibii despre cetățenii săi? Belgia, pe care ți-o reamintesc, are o rata medie de impozitare mai mare decât Franța și impozitele sunt, de asemenea, mai mari!

Nu, îmi pare rău, serviciul public este acolo ... Polițiștii sunt acolo ... pentru a opri camioanele blocate în creștere sau în coborârea Bouillon. Există linii de camioane de 3 până la 4 km lungime ... acumulate în doar 2 sau 3 ore ... Ce va fi mâine? 30 km? 40 km?

Nu ne aflăm într-o regiune mediteraneană, municipalitățile noastre sunt echipate cu echipamente de deszăpezire! Anul trecut plugurile de zăpadă au avut loc la ora 4 dimineața pe strada noastră (sat cu mai puțin de 100 de locuitori). Anul acesta nimic ... Deci care este problema? Unde s-au dus creditele de deszăpezire? Evaporat în așteptarea încălzirii? Și nimeni nu se miră?

Pe partea franceză, am văzut 3 pluguri de zăpadă lucrând pe autostradă ... Regiunea Sedan este, vă reamintesc, afectată economic, în timp ce Bouillon este un oraș turistic bogat, care este plătit în fiecare an 2 sau 3 focuri mari focuri de artificii care costă fiecare zeci de mii de euro!

Prin urmare, acuz în mod deschis și public comunele Bouillon și Paliseul, primarul și consilierii lor pentru lipsa de competență în ceea ce privește întreținerea deszăpezirii drumurilor principale la începutul lunii februarie 2010. Unde sunt plugurile de zăpadă belgiene din comunele Bouillon si Paliseul?

Edit: aparent, după verificare, situația este mai mult sau mai puțin aceeași în toată Valonia afectată de zăpadă ...


Dacă se pot acționa în justiție, ei bine aș fi ... Cred că mass-media va acoperi cazul (Radio RTBF vorbea deja despre blocajele camioanelor ...).

Nu aveam o cameră cu mine, dar, dacă situația este aceeași în următoarele zile (cel mai probabil pentru că vremea se va înrăutăți), bine, vom face un reportaj foto care să arate această stare de fapt și contrastul evident între partea belgiană (camioane naționale mari acoperite de zăpadă și blocate) și franceză (mici departamente deszăpezite).

Undeva, o asemenea inacțiune este pur și simplu un dispreț al populației sale de către politicienii belgieni locali!

Așadar, dacă capii politici pot cădea din această cauză, aș fi fericit! Voi suna orașul Paliseul în această după-amiază pentru a le cere explicații ... Cred că știu deja răspunsul: fie disprețul, fie clasicul „suntem copleșiți, ne lipsesc mijloacele” ...

ps: Sper ca unii oficiali ai municipalităților în cauză să vadă acest mesaj și să-l răspundă public ... dar probabil visez ... altfel știi unde să mă contactezi pentru un răspuns privat!
Dernière édition alin Christophe 09 / 12 / 10, 15: 09, editate 3 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/02/10, 12:55

Tocmai am sunat la TV Lux, televiziunea locală situată în Libramont (puțin mai la nord) pentru a le sugera să vorbească despre problema în cadrul unui program sau raport.

Într-adevăr, au un program „Confluență” care compară periodic aspecte ale vieții de zi cu zi dintre partea franceză și cea belgiană.

Vom vedea dacă fac un raport ....

În orice caz, mi-au spus că în Libramont nu era mult mai bine ... așa că este posibil să nu fie că comunele Bouillon și Paliseul care nu fac nimic ... dar asta ar însemna că problema ar veni de la „mai sus” ...

Confluence este revista dvs. transfrontalieră franco-belgiană lunară, coprodusă cu France 3 Lorraine Champagne Ardenne.

Valérie Odile, jurnalistă la France 3 Lorraine, și Christelle Collin, jurnalistă la TV Lux, vă duc într-o călătorie dincolo de granițe, ducându-vă dintr-o țară în alta, în compania unui oaspete belgian la alegere, Franceză sau luxemburgheză.

Rapoarte despre implicarea Europei în viața ta de zi cu zi, o rubrică plină de umor cu expresii și vocabular franco-belgian, „favorite” turistice, artistice, gastronomice ... sunt în centrul programului.

Sâmbătă la 18:20 (apoi în buclă până duminică la 19:20).

Acest program este produs în cadrul programului Interreg și susținut de Uniunea Europeană, Comunitatea Franceză și Regiunea Valonă.


Pagina problemei confluenței: http://www.tvlux.be/index.php?option=co ... Itemid=429

Videoclipuri și informații disponibile pe site-ul web Confluence: http://www.confluence.tv

Site-ul TV Lux cu o mulțime de videoclipuri în flux: http://www.tvlux.be/

Aici, o parte din răspunsul la situație, plus suficientă sare: http://www.televesdre.eu/site/index.php ... r&id_menu=

Că sunt lipsit de sare, sunt de acord, dar că paralizăm principalele linii de comunicare, care trebuie tratate ca o prioritate! Nu, dar cui ne pasă?


Nu a fost pus nimic pe strada noastră, pentru 20 de locuitori, nu mă deranjează, dar pentru a exista o lipsă, trebuie să fie folosită ... altfel înseamnă că au existat erori grave de gestionare!

Cred că nu am trecut de cele 20 de zile de zăpadă navetată de la începutul iernii ... adică nimic pentru Ardenne!

Există, evident, o problemă GRAVĂ de management ...

ps: scuze pentru acest subiect, nu este prea economic, dar această situație de nedreptate și diferență de tratament între cetățeanul belgian și cel francez mă irită până la punctul culminant ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/02/10, 13:14

Ceea ce este amuzant este că în mass-media franceză (JT) la fiecare „alertă portocalie” (blocare a camioanelor pentru a preveni blocarea autostrăzilor la rândul lor) avem dreptul la versetul: „este nebun, trebuie doar să vezi țările nordice, nu ai văzut niciodată așa ceva, există doar aici ... "

Nu am putea schimba gemetele ???

PS: Nu spun că acest lucru nu este evident; Spun doar că francezii sunt convinși că este mai bine în altă parte!

PS 2: Nu îmi repet versetul despre „toate acestea au un cost, fiecare societate își face arbitrajele - sau reprezentanții aleși fac arbitrajele pentru cetățeni ...

PS 3: Nu l-aș face nici pe cel de la compania noastră bolnav de tehnologia sa, victima „exact la timp” ... Zăpada este în primul rând o problemă, în timp ce poate fi amuzantă, dar nu ar trebui să fii stresat de întârzieri , ajunge la timp, etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/02/10, 13:24

Da, putem oricând să ne cățărăm în ambele direcții, dar credeți-mă când vedeți 2 km de linie de camioane acumulate în 3 ore din cauza a 2 cm de zăpadă, este o problemă MARE de management.

1) Problema costurilor:

Contrastul după trecerea frontierei este uluitor. Aceasta este ceea ce denunț, Franța și Belgia sunt ambele țări dezvoltate! Vă reamintesc că PIB-ul pe cap de locuitor este mai mare în Belgia decât în ​​Franța. Deci nu lipsesc banii ...

2) Mai bine în nord?

În ceea ce privește „cele mai bune din altă parte”, iată câteva imagini cu ceea ce rămâne din „strada” noastră și pe care tocmai le-am făcut ... A văzut o singură plugă de zăpadă în această iarnă, cred ... și fără sare, cred.

Sunt aproape sigur că străzile din Tignes sau Val d'Isère sunt mai clare decât atât ... : Mrgreen:

Dar așa cum am spus: strada noastră nu este deineigée care nu mă deranjează prea mult ... ceea ce mă deranjează sunt axele principale!

În plus, nu avem de-a face cu o furtună de zăpadă ... acestea sunt mici căderi regulate ...

Imagine
Imagine
Imagine
Dernière édition alin Christophe 02 / 02 / 10, 13: 28, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 02/02/10, 13:28

Christophe a scris: Ar însemna că problema ar veni de la „mai sus” ...


Ai pus degetul pe adevărata problemă.
Încă două zile de zăpadă și nu vor mai rămâne
că o amintire excelentă de împărtășit copiilor tăi.
Este norocos că nu locuiți în Quebec.
furtuni care au asigurat 50 cm de zăpadă în 24 de ore.
era chiar mai bine.
Trebuie să înveți să te adaptezi din nou la climă. În 7 luni va fi pentru că
că este prea cald.
Apropo, am mers la Libramont la 8 dimineața și la 13 seara.
e puțin înzăpezit pe drumuri, dar cu cauciucuri de zăpadă
Nu vă faceți griji, însă nu am un 4x4, ci un Renault Megane.
cu anvelope pentru zăpadă în față și anvelope de vară (noi) în spate.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 02/02/10, 13:29

Ha, da, este mai bine în altă parte!

LAUGH OUT LOUD! Aici mergem aproximativ 2 sau 3 pluguri de zăpadă late la 50 km / h pe autostradă blocând tot traficul și asta, pentru doar 2 până la 3 cm de acumulare, deoarece buni noștri oficiali au decis că nu a fost aveți grijă să treceți de un plug de zăpadă când este liber de drum.

Există zel și inacțiune!
8)
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/02/10, 13:32

Rabbit a scris:Am avut furtuni care v-au dat 50 cm de zăpadă în 24 de ore. În trecut a fost și mai bine.


În cazul unei „furtuni”, nimeni nu poate face nimic, sunt de acord, dar aici nu este o furtună bruscă: acestea sunt mici căderi regulate și există o problemă (severă) de gestionare!

Rabbit a scris:Este într-adevăr puțin înzăpezit pe drumuri, dar cu pneuri de zăpadă, nicio problemă.


Da avem 4 anvelope pentru zăpadă (4 sezon de fapt) și am „trecut” și fără probleme, am luat doar de două ori mai mult ... Fără cauciuc pentru zăpadă, în aceste condiții, nici măcar nu încep .. . asta trebuie să fie sinucigaș.

Alain G a scris:Există zel și inacțiune!
8)


Ah ah ah ai făcut o ciumă alsaciană fără să știi! : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 02 / 02 / 10, 13: 34, editate 1 ori.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 02/02/10, 13:42

Christopher!

Cel mai rău! Saptamana trecuta au facut-o pentru abia 1 cm acesti idioti!

Pentru glumă, nu a fost intenționat, dar dacă te face să râzi atât de mult, cu atât mai bine!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 02/02/10, 13:51

Sunt în Belgia de 20 de ani (aproximativ vorbind).
spune fără să mă înșel că drumurile sunt foarte murdare.
Chiar și prea mult.Până la această recentă lipsă de sare (ceea ce pare
europene) au trecut sarea și 3 ore mai târziu răzuitorul.
Încă 3 ore, urmate de zgârieturi. Acest lucru se poate explica
că există o lipsă de sare.
Din punct de vedere obiectiv, acest deficit este mult mai bun pentru
ecologie. Mai puțină sare și mai puțină mașină (pe drumuri).
Fiecare mașină din groapă este una mai puțin care va polua.

Mai rău drumurile acoperite de zăpadă, are o anumită frumusețe.
Ei bine, în plus, este ocazia de a juca sălbatic pe drumurile mici
campania.Temă în stomac să se prăbușească și lopata de zăpadă
în portbagaj pentru a ieși din situație, mi-am dat doar un
doza de adrenalină la întoarcerea de la Arlon.O altă expediție sau două
și voi lua doza mea de adrenalină pentru an.

Când treci, ferește-te de mistreți, întoarce marginile cărărilor
au placa. De la 7 la 8 dimineața există una care a întors marginea
drumul spre casă.Nici măcar nu s-a ocupat de mașinile care
treceau la 1 m de el. Umplerea unui mistreț este ca și cum ai plăti
ciot, mașina scapă rar de ea.
experimentează.
:?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/02/10, 14:01

Rabbit a scris:Până la această recentă lipsă de sare (ceea ce pare
europene) au trecut sarea și 3 ore mai târziu răzuitorul.
Încă 3 ore, urmate de zgârieturi. Acest lucru se poate explica
că există o lipsă de sare.


OK în acest caz dacă există o penurie europeană, ok, dar apoi:

a) Cum se explică? Vă rog să nu-mi spuneți „vina Chinei” sau „criza” ...

b) Pkoi din partea franceză, încă reușesc să găsească unele și nu doar puțin, deoarece toate drumurile departamentale mici sunt impecabile, în timp ce în Belgia drumurile majore nu sunt tratate?

c) Dar mai presus de toate: lipsa de sare nu vă împiedică să folosiți plugul de zăpadă și / sau să puneți nisip !! Există și durere pe nisip sau ce?

În orice caz, nu există penurie de incompetență și lene pe partea belgiană! Tocmai am văzut știrile, a priori această stare de lucruri privește + sau - toată Valonia ... deci da, este o problemă globală.

Rabbit a scris:Din punct de vedere obiectiv, acest deficit este mult mai bun pentru mediu: mai puțină sare și mai puține mașini (pe drumuri). Fiecare mașină din groapă este una mai puțin care va polua.


Da, „supra-sărarea” nu este bună pentru apele subterane și de suprafață și nici pentru floră și faună DAR există o „nuanță” între prea sărat și deloc sărat și să nu faci nimic! (Vorbesc de axele principale, strada noastră o ascund într-un ciupit ...)

În ceea ce privește mașina din șanț, va fi mai presus de toate o mașină nouă achiziționată: prin urmare, să plătim (energie, CO2) și să fabricăm (energie, CO2), așa că mă îndoiesc că echilibrul ecologic este „pozitiv” ... atunci nu vorbesc despre posibile leziuni!

Rabbit a scris:Mai rău drumurile acoperite de zăpadă ca au o anumită frumusețe. Îmi place.


Și eu, dar nu aceasta este dezbaterea, vorbim despre serviciul public care nu este prestat ...

Rabbit a scris:Nici măcar nu s-a ocupat de mașinile care
treceau la 1 m de el. Umplerea unui mistreț este ca și cum ai plăti
ciot, mașina scapă rar de ea.
experimentează. :?


Un iepure care umplu un mistreț, vaca de vită iepure! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121