Mă prezint

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
leonotis224
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 15/02/10, 22:07
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1

Mă prezint




de leonotis224 » 15/02/10, 23:01

Bonjour à tous,

Numele meu trebuie să fi fost Daniel de vreo 26 de ani.
De-a lungul timpului am devenit o durere de fund, dar care regretă că nu am putut să mă supăr mai mult și mai ales mai bine !!!

Uneori vorbesc și povestesc prea multe, dar este spontan!

Am iubit întotdeauna animalele, pajiștile, pădurile, vântul, ierburile, natura, gândacii acvatici, lăcustele, biodiversitatea, plantele ... așa că am studiat biologia ... biologia generală, apoi biologia plantelor, cu puțină biochimie, OMG (dar eu sunt împotriva ei, în general), genetică, etc ...

Am lucrat întotdeauna, la nivelul locurilor de muncă de vară, cu fermieri ecologici.
Mai întâi cu un grădinar de piață, apoi cu un alt grădinar-crescător, apoi cu un crescător foarte alternativ, apoi cu un viticultor organic.
Acest lucru m-a determinat să mă interesez mai mult de agricultură și de problemele sale ... interesant ... se află la răscrucea mai multor probleme ... sociale, de mediu, culturale etc.
Așa că am luptat pentru agricultura țărănească, în același timp ca în alte mișcări sociale.
Am ajutat la înființarea unui AMAP.

M-au interesat destul de mult democrația și practicile politice „alternative”, mai ales din 2009.

Fac o mulțime de fotografii, fie că sunt detalii despre natură, beton, pereți, linii, ramuri, frunze, zone industriale, uneori altceva ... mai ales cu camere de film, inclusiv un format mediu, dar și un semiformat digital.

Când am început la universitate, am luat o bicicletă veche ... pe care chiar am muncit din greu să o repar ... m-a învățat o mulțime de lucruri ... și în același timp în familie lucrăm cu lemn ...

Sunt foarte interesat de tot ce fermentează, fie că este vorba de brânză, oțet, bere, apă, chefir din lapte, kombucha, vinuri din fructe, pâine cu aluat, tăiței fermentați cu aluat ... pe care l-am experimentat.
De asemenea, am experimentat cu vermicompostarea și compostarea clasică într-un apartament.

Trebuie să citesc mai multe (este adevărat !!), că învăț să desenez (bine mă opresc, o)

Am făcut o mulțime de cercetări pe internet despre energiile regenerabile și, de asemenea, am vorbit foarte mult cu țăranii și alți oameni care știu cu adevărat despre asta ... Am început să fac o turbină eoliană Darrieus cu 4 lame (sunt la lame, iau timp).

Ceva m-a frapat cu adevărat: este contrastul foarte puternic care există între, pe de o parte, masa tehnologiilor ușor de implementat cu nu prea multe mijloace și know-how-ul care nu este prea greu de dobândit, cu condiția să fie .. că există condițiile necesare ... și pe de altă parte vidul care există la nivelul autoconstrucției sistemelor de energie regenerabilă, fie că sunt cuptoare solare, colectoare solare termice, motoare stirling , turbine eoliene, etc ...

Există o mulțime de meserii, know-how ... dar și o mulțime de discuții teoretice care nu completează suficientă practică.
Am vorbit mult cu oameni competenți, le-am luat datele de contact, apoi când le trimit un e-mail nu am avut niciodată un răspuns ... mi s-a întâmplat de mai multe ori ... individualismul este contraproductiv în timp ce există o nevoie urgentă de a pune în comun know-how-ul ... de aceea m-am înscris la acest lucru forum... Știu că este o structură colectivă bogată în experiențe ... că există o asociație ...

Ei bine, dezvolt acest ultim punct într-un alt fir ...

Îmi pare rău pentru sosirea mea un pic "cavalier" ... dar iată-l :)

Să aveți o zi și o săptămână bune tuturor,
Daniel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/02/10, 23:29

: Mrgreen: Bun venit leonotis224, prezentare sacră. : Arrowu:
Un program întreg pentru tine ...

Da, de la idei la acțiuni, pasul nu este adesea făcut. : Arrowl:

Dar o să ne arăți că se poate. :P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 247